Prag’da mutlaka görmeniz gereken 5 yer

“Avrupa şehirleri bir kolye olsaydı Prag incilerin arasında elmas olurdu”

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, binlerce yıllık tarihi geçmişinin yanı sıra muhteşem doğasıyla da mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında yer alıyor. Savaşlara ve afetlere karşı en iyi korunmuş kentlerden biri olan Prag, tarihi merkeziyle 1992 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.
Prag’a gitmişken bu büyülü şehirde mutlaka görmeniz gereken 5 yer ise bu yazıda!

Prag Kalesi

Prag’ın en eski yerleşim yeri olarak bilinen tarihi kalenin yapımına 9.yy’da başlanmış. 1541 yılında şehirde çıkan büyük bir yangın sonucu hasar görse de kısa sürede yenilenerek bugünkü haline gelmeyi başarmış. Şu an bir kısmı Çek Cumhurbaşkanı’nın ofisi olarak kullanılan Prag Kalesi’nde hükumet binaları ve bakanlıkların olması aynı zamanda diplomatik bir önem taşımasını sağlıyor.

St. Vitus Katedrali

Yaşanan sıkıntılar ve olumsuzluklar nedeniyle katedral tam 600 yılda tamamlanabilmiş.

Dış cephesindeki figür ve süslemeleriyle St. Vitus Katedrali Çek Cumhuriyeti’nin en önemli sembolü ve dini yapısı. Sivri kuleleriyle Gotik mimari özelliği taşıyan katedralin yapımına IV. Karl döneminde başlanıyor. Ancak yaşanan sıkıntılar ve olumsuzluklar nedeniyle  katedral tam 600 yılda tamamlanabiliyor. İçerisinde kral mezarlarının ve değerli mücevherin yer aldığı katedralde Çek Başpiskoposluğu da yer alıyor.

Karl Köprüsü

Prag’ın en masalsı yerlerinden biri hiç şüphesiz Karl Köprüsü… Vltava Nehri’nin üzerinde, tarihi heykellerle süslenmiş belki de dünyanın en ünlü köprülerinden biri… IV Karl’ın emriyle yapılan köprü pek çok afet ve savaş görmesine rağmen günümüze kadar varlığını sürdürerek Prag’ın en turistik noktası olmasıyla biliniyor. Karl Köprüsü trafiğe kapalı olduğu için rahatça gezerek hediyelik eşya satın alabilir, performansları ile göz dolduran müzisyenleri dinleyerek eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Astronomik Saat Kulesi

Meşhur saat sadece zamanı değil güneş, dünya ve ayın konumunu da gösteriyor.

Şehrin bir diğer önemli simgesi olan Astronomik Saat Kulesi, saat başı gerçekleşen animasyonuyla turistler arasında oldukça popüler. Meşhur saat sadece zamanı değil güneş, dünya ve ayın da konumunu gösteriyor. Saat başlarında meydanda büyük bir kalabalık toplanıyor, çan sesleri eşliğinde saatin üzerinde bulunan figürler hareket etmeye başlıyor, 12 figür pencerenin önünden geçerek toplanan kalabalığı adeta selamlıyor. Bu eğlenceli anları kaçırmamak için tarihi meydandaki yerinizi önceden alın.

Dans Eden Ev

Dans eden iki kişiyi simgeleyen bu ilginç bina görenleri hayrete düşürüyor.

Prag’da en ilgi çekici yapıların başında gelen Dans Eden Ev “Fred and Ginger” olarak da biliniyor. Böylesine tarihi bir şehre farklı bir soluk kazandıran modern yapı dans eden iki çifti simgeliyor. Prag’da yaratıcı fotoğraf kareleri yakalamanızı sağlayacak Dans Eden Ev’e uğramayı da unutmayın. 

211
Okunma