Yurt dışı seyahat rezervasyonları hızla artmaya başladı

Yurt dışı seyahat rezervasyonları hızla artmaya başladı.

Yurt dışı seyahat rezervasyonları hızla artmaya başladı. Ancak bu sefer de bazı ülkeler Çinli turistlere test şartı getirdi.

Çin’in COVID sınırlamalarını gevşeterek gelecek aydan itibaren sınırlarını açacağını duyurmasından sonra yurt dışı seyahat rezervasyonları hızla artmaya başladı.

Çinli yetkililer, yurt dışına gitmek isteyenler için pasaport başvurularının 8 Ocak’ta başlayacağını açıkladı. Pekin, Pazartesi günü, yaklaşık üç yıl sonra ülkeye gelişlerde karantina zorunluluğunu kaldırmıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre seyahat şirketleri bu açıklamadan hemen sonra internet sayfalarında ani bir yoğunluk başladığını duyurdu.

Bu gelişmeyle birlikte birçok ülke de Çinli turistler için yeni kısıtlamalar getirdi.

ABD’li yetkililer, COVID vakalarındaki artış ve Çin hükümetin veri paylaşmaması nedeniyle Çin’den gelecek kişiler için yeni kurallar getirmeyi planlıyor.

Çinli turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Japonya’da hükümet Çin’den gelecek kişilerden negatif COVID testi isteneceğini açıkladı. Test yaptırmayanlara bir hafta karantina zorunluluğu getirildi.

Hindistan, Pekin’in sınırlamaları gevşetme kararından önce Çinli turistler için negatif test şartı getirileceğini açıklamıştı.

YARIM SAAT İÇİNDE 10 KAT ARTTI

Çin medyasına göre Trip.com adlı seyahat şirketi, sınırlamaların kaldırılmasından sonraki yarım saat içinde Çinli turistlerin rağbet ettiği ülkelerle ilgili aramaların geçen yılın aynı dönemine göre 10 kat arttığını açıkladı.

EN FAZLA ARAMA YAPILAN YERLER

En fazla arama yapılan yerler Macau, Hong Kong, Japonya, Tayland ve Güney Kore.

Çin merkezli seyahat şirketi Qunar da açıklamadan sonraki 15 dakika içinde uçuş rezervasyonlarının yedi kat arttığını belirtti.

Pandeminin başlangıcından önce; 2019 yılında Çin’den 155 milyon kişi ülke dışına seyahat etti. 2020 yılında bu sayı 20 milyona düştü.

1.8b
Okunma