Yunanistan'da turizm sektörünü rahatlatacak vergi indirimi

Yunan hükümeti büyük oranlarda vergi indirimlerine gitti. Karar, özellikle rekabet gücü yükselecek olan turizm sektöründe sevinçle karşılandı.

Türkiye’nin turizmde Akdeniz çanağındaki rakiplerinden komşusu Yunanistan’da hükümetten turizm sektörünü rahatlatan vergi indirimleri kararı geldi. 

 

İktidardaki Aleksis Çipras başkanlığındaki Siriza hükümeti, 1 Ocak 2020’dem itibaren geçerli olmak üzere oteller için atma değer vergisini yüzde 13’ten yüzde 11’e, yiyecek ve içeceklerden alınan vergileri ise yüzde 24’ten yüzde 13’e indirdi. 

 

Ülkede, gerek özel tüketim gerekse endüstriyel ve ticari tüketim için geçerli olmak üzere elektrik ve doğalgazdan ise yüzde 13 olan vergi, yüzde 6’ya indirildi. Ayrıca gelir vergisi oranını da yüzde 28’den yüzde 25’e çeken Çipras hükümetinin bu vergi adımı ile Yunan işletmelerinin yaklaşık 1,3 milyar avroluk bir avantaj elde edeceği belirtiliyor. 

 

Uluslararası kreditörlerin de baskısıyla Yunan hükümeti geçtiğimiz yıllarda otel ve restoranlara katma değer vergisi gibi bazı vergileri kaldırmıştı. 

 

Yunan otelcileri, uzun süredir yüksek vergiler nedeniyle özellikle Türkiye gibi rakiplerle rekabetin zorlaştığından şikayetçiydi. Bu yüzden başta Yunan Turizm Birliği SETE ve Yunan Otelciler Birliği başta olmak üzere turizm sektör temsilcileri hükümetin bu kararını sevinçle karşıladıklarını bildirdiler.  

319
Okunma