Virüsten Korunarak Seyahat Edebilir miyiz?

Corona virüsü gündeminde güvenli seyahat etmek mümkün mü? Yazımızda virüse dair güncel bilgiler ışığında bu soruyu yanıtlamaya çalışacağız.

Dünyanın herhangi bir noktasına iş ya da tatil amaçlı seyahat planlarınız varsa virüsün çok yaygın biçimde görüldüğü yerleri planlarınızdan çıkarmak, atacağınız ilk adım olmalı. Zaten bu bölgelerin birçoğuna seyahat etmek sınırlandırılmış durumda. Sonrasında bu maddelere dikkat ederek yolculuk esnasında ve vardığınız bölgede kendinizi koruyabilir, virüse karşı güvende olabilirsiniz:

-Her nereye gidiyor olursanız olun seyahatlerinizin başlangıcından sonuna dek yüz maskenizi takmalısınız. Özellikle uçak gibi çok sayıda insanın kapalı mekanda soluk alıp verdiği ortamlarda bu birincil şart. Mümkünse seyahatiniz süresince yüz maskenizi takmanızda fayda var.

-Seyahat ettiğiniz yerde konaklayacağınız yer hijyen koşullarını sorunsuz karşılamalı. İç mekanların yeterince havalandırılmış olduğundan emin olun, siz de kaldığınız odayı sık sık havalandırın.

-Yeme-içme seçeneklerinde çok dikkatli davranmalısınız. Hayvansal gıdalardan uzak durmakta fayda var. Yemek yediğiniz yerlerin ve kullanılan malzemelerin hijyen şartlarına uyup uymadığına dikkat etmelisiniz.

-Yeni tanıştığınız kişilerle el sıkışma, öpüşme gibi temaslardan kaçının.

-Müze, kilise gibi tarihi ve kültürel yerleri gezerken kalabalık gruplarla temasınızı minimumda tutmaya çalışın.

-Yanınızda ıslak mendil ve hijyen için kullanabileceğiniz kolonya benzeri sıvılar bulundurun. Sık sık elinizi ve yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin.

773
Okunma