Türkler hangi ülkelere gidebilir

SHGM’nin verisine göre Türk vatandaşları aşağıdaki ülkelere belirtilen şartlara uymak kaydıyla seyahat edebiliyorlar. (Liste 25 Mart tarihi itibarıyla geçerlidir)

Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 25 Mart tarihinde Türkiye’den yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve Türkiye’ye yurtdışından giriş yapacak yolcuların, Covid-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili bir tablo yayınladı.

SHGM’nin verisine göre Türk vatandaşları aşağıdaki ülkelere belirtilen şartlara uymak kaydıyla seyahat edebiliyorlar. (Liste 25 Mart tarihi itibarıyla geçerlidir)

ÜlkeBu ülkeye girişteki kurallar nelerdir?

ABD

2 yaş ve üstü kişilerin uçuştan önceki 3 takvim günü içinde COVID-19 testi yaptırma ve negatif sonuçlarını yazılı olarak uçuş öncesinde ilgili havayolları yetkililerine ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır. Daha önce virüse yakalanmış olan kişilerin ise uçuştan önceki 90 gün içinde COVID-19’dan iyileştiklerine dair belgeler sunmaları gerekmektedir.

Afganistan

Uçağa binmeden önceki 96 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucu ibrazı istenmektedir.

Arjantin

 Arjantin’e girişte, negatif PCR sürüntü testi sonucu ibraz edilmesi ve zorunlu olarak 7 gün karantinada kalınması şart koşulmakta, varıştan 72 önce yapılması gereken PCR testinin temin edilemediği hallerde, Uluslararası Ezeiza Havaalanı’na varışta test yapılması mümkün kılınmaktadır. Ayrıca ülkeye girişte herkesin son 14 gün içerisinde hangi ülkelerde bulunduğunu bildirmesi ve “COVID 19 – MINISTRY OF HEALTH (CUIDAR)” adlı mobil uygulamayı cihazlarına yükleyerek, her iki günde bir karantina şartlarını yerine getirdiklerine dair bildirim göndermeleri gerekmektedir.

Arnavutluk

Yok

Bangladeş

Bangladeş’e girişte ve çıkışta en fazla 72 saat önce yapılmış ve İngilizceye tercüme edilmiş PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir. 14 günlük ev karantinası uygulanmaktadır. 10 yaşından küçük çocuklar için sözkonusu tedbirler uygulanmamaktadır.

Belarus

Belarus’a girişte 3 gün içinde alınmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir. Ülkemizden dönüşlerde Belarus vatandaşları ve Belarus’ta uzun süreli ikameti bulunan yabancı ülke vatandaşları için 10 gün ev karantinası uygulanmaktadır. Belarus’ta kayıtlı tüzel kişilerin davetiyle ülkeye gelen ve bunu ilgili kuruluşun resmi yazısıyla belgelendirebilen yabancılar evde karantina uygulamasından muaf tutulmaktadır.

Benin

Benin’e girişte ücret karşılığı (yaklaşık 85 Dolar) zorunlu PCR testi yapılmakta ve yolcuların pasaportları alınmaktadır. Varıştan iki hafta sonra tekrar test yapılmakta ve testin sonucunun negatif olması durumunda pasaport iade edilmektedir. Benin’den ayrılan tüm yolcular için de 24-72 saat öncesinde  Covid-19 testi  yaptırmak zorunludur.

Birleşik Krallık

Ülkemizden gelen yolculara kendi beyan edecekleri adreste, bir adres beyan edemezlerse devlet tarafından gösterilecek yerlerde 10 günlük karantina uygulanmaktadır. 11 yaş üstü yolculardan seyahatten en fazla 72 saat öncesine ait negatif test sonucu talep edilmektedir.

Bosna-HersekBosna Hersek’e girişte son 48 saat içerisinde alınmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir.

Botsvana

Botsvana’ya giriş yapacak tüm yolculardan, seyahate çıkış tarihinden itibaren 72 saat geçerli negatif Covid-19 PCR testi istenecektir. Varışta Covid-19 semptom taraması yapılacaktır.
Semptomları bulunanlar zorunlu PCR testine ve gerek görülürse karantinaya tabi
tutulacaktır. Ülkeye varışta PCR testi gösteremeyen Botsvana vatandaşları ile mukim yabancıların girişine, ücreti ödenmek kaydıyla PCR testi yapılması ve 14 günlük zorunlu karantina şartıyla izin verilecektir. Koşulları karşılayamayan yabancı uyruklular ise ülkeye alınmayacaktır. Covid-19 virüsünün yeni ve daha bulaşıcı bir türevinin bölgede (GAC) görülmüş olması nedeniyle, Botsvana’ya gelen tüm yolcuların (gençler ve çocuklar dahil) varışta ücretsiz Covid-19 testine tabi tutulacakları açıklanmıştır. 

Brezilya

Brezilya’ya giriş yapacak herkesin uçuş saatinden önceki 72 saat içinde yaptırdıkları RT-PCR Covid-19 laboratuvar testi sonucunun negatif çıktığına dair belgeyi havayolu şirketine ibrazları, ayrıca Yolcu Sağlık Bildirimi’ni kağıt ortamında ya da elektronik olarak doldurmaları mecburi kılınmıştır.

BurundiYurtdışından gelen tüm yolculardan en fazla 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu  test talep edilmekte, ancak Bujumbura havalimanında tekrar teste tabi tutulmaktadırlar. Test ücreti olarak yabancılardan 100 ABD Doları, Burundi vatandaşlarından ise 30 ABD Doları karşılığı Burundi Frangı tahsil edilmektedir. Tüm yolcular önceden rezervasyon yaptırmak zorunda oldukları karantina otellerine toplu olarak otobüslerle taşınmakta ve test sonuçları alınana kadar (72 saat) karantinada kalmaları gerekmektedir. Yurtdışına gidecek tüm yolculardan da 72 saat geçerli test sonucu ibraz etmeleri talep edilmektedir. Gerekli sertifika 10.000 Burundi Frangı karşılığı alınabilemektedir.

Cibuti

Cibuti’ye girişte sonucu 1 saat içerisinde alınan ve ücreti 5.000 Cibuti Frangı (29 ABD Doları) olan test yapılmaktadır. Covid-19 taşıyan yolcularla aynı uçakta seyahat eden diğer yolcular, sonraki birkaç gün içerisinde çağrılarak tekrar teste tabi tutulmakta ve durumları takip edilmektedir.

Çad

Çad’a girişte yolculardanülkeye varışta en çok 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi ibraz etmeleri beklenmektedir. 

EkvatorEkvator’a giriş yapacak tüm yolcuların son on (10) gün içinde yapılmış negatif  RT-PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir. Ülkenin hava, deniz ve kara giriş noktalarında, gelen yolculara rastgele hızlı antijen testi uygulanacaktır. Hızlı antijen testi pozitif çıkan kişiler, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen konaklama yerlerinde 10 gün süreli zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır. Hızlı antijen testi negatif çıkan kişiler için zorunlu izolasyon uygulanmayacaktır. Ekvator’a girişleri sırasında Covid-19 semptomları (yüksek ateş, öksürük, halsizlik, koku kaybı, tat kaybı vb) gösteren yolcular, RT-PCR test sonucundan bağımsız olarak, giriş noktalarında görevli Sağlık Bakanlığı personeli tarafından muayene edilecek ve bu kişilere zorunlu olarak hızlı antijen testi uygulanacatır. Yolcular, ilgili havayolu tarafından kendilerine verilen Yolcu Sağlık Beyannamesi Formunu iniş öncesinde tamamlayarak imzalayacak ve bunları havaalanlarında görevlendirilen Sağlık Bakanlığı personeline teslim edeceklerdir.

Ekvator Ginesi

Ekvator Ginesi’ne girişte 48 saatten kısa bir süre önce yapılmış PCR testi sonucu ibrazı gereklidir. Aksi halde havaalanında test yapılmaktadır (168 Euro) ve yolcular test sonucunu yerleştirildikleri otelde karantina halinde beklemektedirler.  5 günlük karantina uygulanmaktadır.

El Salvador

El Salvador’a girişte PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir.

Etiyopya

Etiyopya’ya varışta son beş gün içinde yapılmış olan PCR negatif test sonucunun ibraz edilmesi gerekmektedir. Negatif sonuç ibraz edenlerin 7 gün evde karantinada kalmaları gerekmektedir. PCR testi bulunmayan yolcuların ise 14 gün karantinaya girmeleri gerekmektedir. 

Fildişi Sahiller

iFS’den uluslararası uçuş ile yurtdışına seyahat edecek ve yurtdışından FS’ye gelecek tüm yolcuların www.deplacement-aerien.gouv.ci adresi üzerinden seyahat bildiriminde bulunması ve 2.000 CFA’lık bildirim ücretini internet üzerinden ödemesi zorunludur. Uluslararası uçuşlarla FS’ye gelen tüm yolcuların seyahatten önceki son 7 gün içerisinde yapılmış, kovid-19 virüsü taşınmadığını gösteren negatif PCR testi sonucunun havalimanı yetkililerine ibraz etmesi gerekmektedir. Uluslararası uçuşlarla FS’den ayrılan yolcuların, www.deplacement-aerien.gouv.ci adresinden yapılan seyahat bildiriminin ardından, online olarak toplam 50.000 CFA test ve bildirim ücreti ödemesi, sistemden alınan dekontu PCR testi için gidilen merkezde ibraz etmesi gerekmektedir. 

Gabon

Gabon’a girişte en fazla 5 gün önce yaptırılan RT-PCR test sonucu ibrazı gerekmektedir. Bütün yolcular havaalanında yeniden ücretsiz olan COVID-19 hızlı testi ve PCR testine tabi tutulmaktadır. Testler sonuçlanana kadar (72 saat) karantina uygulanmaktadır.

Gambiya

Gambiya’ya giriş yapacak yerli ve oturma izni bulunan yabancı kişilerin en geç 72 saat önceden alınmış negatif PCR test sonucuna ilave olarak, havalimanında Covid-19 testine tabi tutulacakları, test sonuçlanana kadar Hükümet tarafından belirlenen merkezlerde karantina uygulanmaktadır.

Gana

Gana’ya girişten en fazla 72 saat önce yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir.

Gine

Gine’ye girişte 3 günden kısa bir süre önce yapılmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir. Ülkeden ayrılırken ise Gine Kamu Sağlığı Ulusal Enstitüsü tarafından 3 gün içinde yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir. Test ücreti 60 Euro’dur.

Gine Bissau

Gine Bissau’ya girişte 7 gün içinde yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir. Karantina uygulanmaktadır.

Grenada

Grenada’ya girişte 72 saat içinde alınmış PCR sonucu istenmektedir. Ülkeye girişte herkesin PCR testine girme zorunluluğu bulunmaktadır. Test ücreti 150 ABD Dolarıdır. Ülkeye gelen herkesin 14 gün karantina altına girmesi gerekmekte, karantinanın 4. ve 12. gününde teste tabi tutulmaktadır.

Guatemala

Guatemala’ya havayoluyla giriş yapacak vatandaşların ve yabancıların uçuştan en çok 96 saat önce yapılmış PCR Covid-19 negatif test sonucu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Guyana

Guyana’ya gelecek kişilerden son 72 saatte alınmış PCR test sonucu istenmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti Yolcuların son 72 saat içinde yaptırdıkları negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Varış öncesi test yaptırmayanlar için masraflarını kendileri karşılayacakları karantina zorunluluğu bulunmaktadır. 

Güney Kore

Güney Kore’ye girişte yolculuktan önceki son 72 saat içinde yapılmış  PCR Testi sonucu ibrazı istenmekte olup ülkeye girişi takip eden üç gün içerisinde COVID-19 testi yaptırma ve akıllı telefonlara “Self-Quarantine Safety and Protection” uygulamasının indirme zorunluluğu bulunmaktadır. 14 günlük karantina uygulanmaktadır.

Güney Sudan

Gelen uluslararası yolcuların Covid-19 negatif olduklarını tescil eden sağlık belgelerinin (azami geçerlilik süresi alındığı tarihten itibaren 72 saattir) kontrol edileceği belirtilmiştir. Güney Sudan’a varan uluslararası yolcuların iki hafta ev karantinasına girecekleri bildirilmiştir. 

GürcistanS

on 72 saatte alınmış Negatif PCR Test Sonucu zorunludur.

Haiti

Son 72 saatte alınmış Negatif PCR Test Sonucu zorunludur.

Honduras

Son 21 gün içinde Güney Afrika ya da Birleşik Krallıkta bulunan kişilerin ülkeye girişleri yasaktır. En geç uçuştan 72 saat önce gerçekleştirilen negatif PCR testi sonucu istenmektedir. dikten sonra en az 15 günlük zorunlu ev karantinası uygulanmaktadır. 

Irak

Ülkemizden Irak’a seyahat edenlerin, en geç uçuştan 72 saat önce gerçekleştirilen PCR testi sonucu istenmektedir.

İran

İran’a geliş yapan yolculardan azami 96 saat süreli bir koronavirüs tespit (PCR) testi talep edilmektedir. Test yaptırmayan yabancılar ülkeye alınmamaktadır. Buna ilaveten, İran’a gelen tüm yolcular sağlık taramasından geçirilmekte, hastalık taşıdığından şüphelenilen yabancılar Sağlık, Tedavi ve Tıbbi Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen bir yerde karantinaya alınmakta, semptom taşıyan İranlılardan ise yine kendi imkanlarıyla 14 gün karantinada kalmaları istenmektedir. 

İrlanda

 İrlanda’ya gelecek 6 yaş üstü tüm yolcuların  İrlanda’ya varışlarından önceki son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Yolcu Bilgi Formu doldurması ve kendisini Form’da belirttikleri adreste 14 gün süreyle izole etmesi gerekmektedir.

Jamaika

Jamaika’ya girişte yolcuların PCR testi yaptırmaları, test sonucuna kadar otellerinde/sağlık birimleri gözetiminde karantinaya tabi olmaları zorunludur.

Kamboçya

Gelen yabancıların Covid-19 riski taşımadığını kayıt altına alan, çıkış yapılan ülkede faaliyet gösteren yetkili sağlık kuruluşlarınca hazırlanmış ve en fazla 72 saat evvel temin edilmiş, İngilizce veya Fransızca dillerinde sağlık raporu ile Kamboçya’da kalacakları süre boyunca tedavilerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesine imkân verecek en az 50.000 ABD Doları tutarında sağlık sigortasını ibraz etmeleri gerekmektedir.
Anılan seyahat sigortasına ilave olarak, tüm yabancılardan ülkeye girişleri esnasında, 2.000 ABD Doları tutarında depozito parası yatırmaları istenecektir. Ülkeye giriş yapacak tüm yolcular, Kamboçya’ya girişlerini müteakip, gerekli sağlık kontrollerinden geçirilebilmeleri maksadıyla Kamboçya makamlarınca belirlenen sağlık merkezlerine transfer edilecek, bu bağlamda, ilgili uçuşa ait tüm yolcular Covid-19 testine tabi tutulacak ve yolcuların tamamı, test sonuçları edinilinceye değin geçecek zaman zarfında, anılan sağlık merkezlerinde kalacaktır. Teste tabi tutulan yolcular arasında “Covid-19 pozitif” vakaya rastlanması durumunda, sözkonusu uçuşa dahil olan tüm yolcular 14 gün boyunca Kamboçya Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen yerlerde zorunlu karantinaya alınacaktır. Yolcuların tamamının test sonuçlarının “negatif” çıkması durumunda ise, bu kez, yerel sağlık kuruluşlarının kontrolünde, 14 gün boyunca Kamboçya Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen yerlerde zorunlu karantina uygulanmaktadır.Sözkonusu izolasyon sürecine dahil olan tüm yolcuların Covid-19 testleri Kamboçya’ya girişlerinden 13 gün sonra yenilenecektir. 

Karadağ

Bazı ülkelerden gelen yolcular için son 72 saatte alınmış Negatif PCR Test Sonucu zorunludur.

Katar

7 günlük otel karantinası uygulanmaktadır. Ortak kullanımlı karantina tesislerinde (“shared quarantine facilities”) bulunan kişilerin ise iki hafta karantinada kalmaları gerekmektedir. Öte yandan, Katar tarafından onaylanan Covid-19 test merkezlerinden, alındığı süreden itibaren 48 saat için geçerli, Covid-19 negatif sonucunu ibraz edemeyen yolculara Hamad Uluslararası Havalimanı’nda Covid-19 testi yapılacağı, ülkeye giriş yapan kişinin karantinada geçen altı günün sonunda ikinci Covid-19 testini olmak üzere yetkili bir sağlık merkezine gitmesi gerektiği, yapılan testin sonucunun negatif çıkması halinde karantina sürecinin sona ereceği ve Katar’daki herkes için indirilmesi yasal zorunluluk olan Ehteraz isimli takip uygulamasındaki statünün, yedi günün ardından “sarı” renkten güvenli anlamına gelen “yeşil” renge dönüşeceği kaydedilmektedir.

Kazakistan

Kazakistan’a girişte yabancıların 72 saat içinde alınmış negatif sonuçlu PCR test sonucunun ibraz edilmesi şartı bulunmaktadır. Belgesi olmayan Kazakistan Cumhuriyeti vatandaşları, PCR testi yaptırılmasını teminen, 3 güne kadar karantina hastanesinde tecrit altına alınacaktır.

Kenya

Kenya’ya girişten en fazla 96 saat önce alınmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek ve semptom göstermemek koşuluyla karantinadan muaf olunmaktadır. Kenya’ya gelecek tüm yolculardan seyahatleri öncesinde ve check-in işlemini tamamladıktan sonra http://ears.health.go.ke/airline_registration/ adresi üzerinden “Sağlık Tarama Formunu” doldurmaları; formu internet üzerinden göndermeleri ve işlem sonunda ekranda çıkan kodu Kenya’ya varışlarında görevlilere göstermeleri gerekmektedir. Ülkeden ayrılan yolculara da yetkili laboratuvarlardan temin edilmiş negatif PCR testi ibrazı zorunluluğu getirilmiştir.

Kırgızistan

Kırgızistan’a havayoluyla girişte 72 saat içinde yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir. Uçuş süresinin uzun olması veya uçuşun gecikmesi gibi önemli bir sebepten dolayı PCR testinin üzerinden 72 saatten fazla zaman geçmesi durumunda kişilerin geldikleri varış noktasında PCR testi yaptırması gerekmektedir. Karayoluyla gelişlerde son 120 saat (5 gün) içinde yapılmış PCR Testi sonucu istenmektedir.

KKTC

KKTC’ye girişte 3 gün içinde alınmış negatif PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir. 10 gün karantina uygulanmaktadır. Karantina bitiminde tekrar PCR testi yapılmaktadır.  Covid geçiren ve KKTC’ye gelmeyi talep eden kişilerin PCR testinin negatife dönmesinden 14 gün sonra ülkeye girişlerine izin verilmektedir.

Kolombiya

96 saat içinde yaptırılmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir. Ayrıca, Kolombiya Göç İdaresi’nin internet sayfasından erişilebilen formun (Check-Mig) ülkeye girişte ve çıkışta doldurulması ve çıktısının pasaport kontrolü sırasında ibraz edilmesi de gerekmektedir.

Komorlar Birliği

Komorlar Birliği’ne girişte 72 saat içinde yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir.  Ülkeden ayrılacak yolcular için PCR testinin ücretsiz yapılacağı açıklanmıştır. Özel uçuşlarla ülkeye getirilen Komorlar Birliği vatandaşlarına ülkeye girişte test uygulanmakta, vatandaşlar devlet tarafından belirlenen yerlerde üç gün süreyle kontrol altında tutulmaktadır.

Kongo Cumhuriyeti

Kongo’ya girişte 72 saat içinde yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı zorunludur. Ülkeye girişlerde ateş ölçümü vb. kontroller sırasında semptom gösterenler adres bilgileri alınarak ikamet yerlerinde 14 gün karantina uygulamasına alınmaktadır. Ayrıca tüm yolculara Kinşasa N’Djili Havalimanına varış ve ayrılışta Covid-19 testi yapılmaktadır.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne girişte PCR Testi sonucu ibrazı zorunludur.

Kosova

Ülkemizden Kosova’ya girişlerde yolcuların son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucu sunmaları gerekmektedir. Aksi halde 7 gün karantina uygulanmaktadır.

Kosta Rika

Kosta Rika’ya girişte negatif PCR testi istenmeyeceği açıklanmıştır. Turistlerin seyahat sigortası ve sağlık formu, Kosta Rikalıların ise sağlık formu ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Kuzey MakedonyaKısıtlama bulunmuyor

Küba

Her yolcudan 72 saatte alınmış negatif sonuçlu PCR testi ibrazı istenmektedir. Bunun yanısıra, Küba’ya varan her bir yolcu havalimanında PCR testine tabi tutulmaktadır. Ülkeye giriş yapan tüm yabancı/Kübalı yolcular, sağlık formu ibraz etmekle yükümlü olup, ayrıca havalimanında PCR testine tabi tutulacaklardır. Küba’yı turistik amaçlı ziyaret eden yolcular, (1-2 günde çıkan) test sonucuna kadar otellerinden/kiraladıkları evlerden dışarı çıkamayacaklar, ancak testin negatif sonuçlanması sonrasında Küba içinde serbestçe dolaşabileceklerdir. Öte yandan Küba vatandaşlarının, 1. testten sonra ülkeye varışlarının 5. gününde de PCR testi yaptırmaları ve 2. testin de negatif sonucu çıkana kadar evlerinden dışarı çıkmamaları, ayrıca kaldıkları evde yaşayan diğer aile üyelerinin de bu süreçte dışarı çıkma yasağına uymaları gerekmektedir. 

Liberya

Liberya’ya girişte yolcuların Sağlık Taraması Formu doldurmaları, havalimanında yapılacak zorunlu Covid-19 testi için varıştan önce 75 ABD Doları ödemeleri gerekmektedir. Ülkeden ayrılırken kalkıştan önceki 72 saat içinde Liberya sağlık makamlarınca yapılacak Covid-19 negatif test sonucunu ibraz etmeleri beklenmektedir. 

LübnanÜlkemizden Lübnan’a seyahat edecek yolcuların Lübnan Sağlık Bakanlığı sitesinden temin edilebilecek formu doldurmaları, seyahatlerinden en geç 96 saat önce PCR testi yaptırmaları beklenmektedir. Yolcular, ülkelerinde yaptırdıkları teste ilaveten, Beyrut’a intikalde, masrafları kendilerine ait olmak üzere, ikinci bir PCR testine ve 7 gün otelde karantinaya tabi tutulmaktadır. Transit ylcular bu uygulamadan muaftır.

Maldivler

Maldivler’e girecek tüm yolcuların yola çıkmadan en fazla 96 saat önce alacakları Covid-19 negatif test sonuç belgesini varışta ibraz etmeleri, varıştan en geç 24 saat önce bir online sağlık bildirim formu doldurmaları, turistlerin ayrıca otel rezervasyonu yaptırmaları talep edilmektedir. Turistlerin zorunlu karantina uygulamasından muaf olduğu kaydedilmektedir. Öte yandan, 20 Aralık 2020 tarihi itibariyle, Maldivler vatandaşları ile ülkede çalışma vizesine sahip yabancıların Greater Male bölgesine gidecekler ise karantina uygulanmasından muaf olduğu (10 günlük karantina sadece tavsiye edilmektedir), sözkonusu bölge dışındaki adalara/atollere ve resort/otellere gideceklerin 10 günlük zorunlu karantinaya tabi tutulacakları, ülkedeki sağlık veya eğitim kuruluşlarında çalışmak için gelen şahısların ise her hal ve karda 10 günlük karantinaya tabi tutulacakları bildirilmiştir.

Mali

Mali’ye girişte 7 gün saat içinde alınmış PCR testi sonucu ibrazı edilmemesi halinde 7 günlük karantina uyhulanmaktadır.

MaltaMalta’ya girişte 72 saat içinde alınmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir.

MeksikaMeksika’ya girişte form doldurulması gerekmektedir.

Mısır

Mısır’a girişte 72 saat içinde yapılmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir. Bu uygulamanın turistler ve Mısır’da oturumu bulunan tüm yabancılar için zorunlu olduğu açıklanmıştır. PCR testi bulunmayan yolculara 30 ABD Doları karşılığında havaalanında test yapılmaktadır.

Moldova

Moldova’ya seyahatten en fazla 72 saat öncesine ait negatif RT-PCR test sonucu bulunmayan kişilerden 14 günlük kişisel izolasyon istenebilir.

Mozambik

Mozambik’e girişte yolcular seyahatten önceki son 96 saat içinde yaptırılmış negatif PCR testi ibraz etmek zorundadır. Ülkeye bu şekilde giren her yolcu 10 günlük zorunlu ev karantinasına tabidir. Karantina süresi sonunda yeni bir PCR testi yaptırılması gerekmektedir.

Namibya

Yabancılar, son 7 gün içinde alınmış negatif PCR test sonucunu sunmaları halinde, karantina gibi ilave herhangi bir uygulamaya tabi olmadan ülkeye giriş yapabilecektir.

Nepal

Nepal’e girişte 72 saat içinde yapılmış PCR testi sonucu ibrazı istenmekte ve 7 günlük otel karantinası uygulanmaktadır.

Nijer

Nijer’e girişte  en fazla 72 saat önce yapılmış PCR Testi sonucu istenmektedir. Gelen yolcuya evinde veya konutunda bir hafta süreyle tecrit tavsiye edilecektir. 

Nijerya

Yurtdışında bulunan Nijerya vatandaşları ve Nijerya’da oturum izni bulunan yabancılar, yolculuklarından 4 gün önce PCR testi yaptırmak ve negatif sonucu almak, https://nitp.ncdc.gov.ng/onboarding/homepage web adresine kayıt yaptırmak zorundadır. Covid-19 semptomları görülmeyen yolculardan kendilerini 7 gün evde karantinya almaları ve bu süre sonunda tekrar PCR testi yaptırmaları istenmekte, test sonucu negatif çıkanların 8. günden itibaren karantina süresi sona ermektedir. 

Özbekistan

Ülkemizin de dahil olduğu kırmızı kategorideki ülkelerden gelen yolcuların (transit yolcular dahil)  uçuş öncesinde sürüntü örneği en fazla 72 saat önce verilmiş İngilizce veya Rusça düzenlenmiş negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Pakistan

Pakistan’a girişten en fazla 72 saat önce yapılmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir.

RuandaRuanda’ya girişte 120 saat içinde sertifikalı bir laboratuvardan alınmış negatif sonuçlu PCR testi ibraz edilmesini zorunludur. Hızlı testler kabul edilmemektedir. Ülkeye girişte test tekrarlanmakta ve test sonucu çıkana kadar (24 saat) belirlenen otellerde zorunlu karantina uygulanmaktadır. Ülkeden ayrılan yolculardan da ayrılmadan önceki 120 saat içinde PCR testi yaptırmaları ve test sonuçlarını ülkeden ayrılmadan önce Ruandalı yetkililere sunmaları istenmektedir.

Rusya

Rusya’ya girişten önce en fazla 3 gün içerisinde yapılmış PCR testi sonucu istenmektedir. RF vatandaşları ise gerekli muayene ve testleri Rusya’ya dönüşlerini müteakip 3 gün içinde gerçekleştirebilmektedir. Ancak, yurtdışından dönen Rusların PCR testi sonuçlarını alana kadar ev ortamında izolasyona tabi olması zorunlu kılınmıştır. 

Sao Tome

Yolcular, Sao Tome’ye vardıklarında, yolculuktan 3 gün önce yaptırılmış ve negatif sonuçlanan RT-PCR testlerini havaalanında ibraz etmeleri, sağlık kontrolünden geçmeleri ve bir soru formu doldurmaları gerekmektedir. Yolcuda Covid-19 belirtileri (ateş, öksürük vb.) saptanması halinde, yolcu hızlı Covid-19 testine tabi tutulacak ve sağlık kurumlarına sevk edilecektir. Ülkeden çıkışta da PCR Testi yaptırılması istenmektedir.

Senegal

Senegal’e girişte negetif test sonucu ibraz edildiği takdirde karantina uygulaması bulunmamaktadır. Test sonucu ibraz edilemediği takdirde havaalanında test yapılmakta ve sonuç çıkana kadar ev izolasyonu uygulanmaktadır.

Sırbistan

Sırbistan’a girişlerde 48 saat içinde yaptırılmış PCR testi sonucu ibrzı istenmektedir. 10 günlük karantinada uyuglanabilmektedir.

 Sierrra Leone’ye girişte  72 saat öncesine kadar alınmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir. Ülkeye girişte swab testi (PCR) ile Hızlı COVID-19 Testi (RDT) yapılmaktadır. Giden yolcuların da yolculuktan 72 saat öncesine kadar alınmış PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca pasaportlarına yetkili Sierra Leone sağlık kuruluşlarından alınan COVID-19 negatif raporu ibraz edilene kadar el konulmaktadır

Slovenya

 Slovenya’ya girişte son 48 saat içinde  Slovenya tarafından tanınan test merkezlerinden (ülkemizdekiler de dahildir) alınmış Covid-19 negatif test sonucu ibraz edilmesi halinde 10 günlük karantinadan muaf olunmaktadır. 

Somali

Somali’ye girişte PCR Testi sonucu istenmekte ve 14 gün karantina tavsite edilmektedir.

SudanSudan’a girişte PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir. Ülke dışına seyahat edecek olan yolcuların da COVID-19 RT-PCR testi yaptırmaları mecbur kılınmıştır.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’a girişte 72 saat içinde yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir. 8 yaşından küçükler bu zorunluluklardan muaftır.

Şili

Şili’ye girişte 72 saat içinde alınmış PCR Rtesti sonucu ibrazı istenmektedir. Aynı zamanda yolcuların, Santiago Havaalanında yeminli beyanname imzalamaları gerrekmektedir.10 gün zorunlu karantina  uygulanmaktadır. 7. gün itibarıyla test yaptırıp negatif sonuç alanlar karantinadan erken çıkabilmektedir.

TacikistanTacikistan’a girişte 72 saat içinde yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir.

Tanzanya

Tanzanya’ya girişte form doldurulması gerekmektedir.

Tayland

Tayland’a girişte 72 saat içinde yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmektedir. Tay vatandaşları devlet tarafından belirlenen yerlerde (yurt, misafirhane vs),  yabancılar ise Tay Hükümeti tarafından belirlenen otellerde 14 gün karantina altına alınmaktadır.

TogoYurtdışından gelecek yolculardan son 5 gün içinde yapılmış test sonucu negatif olan yolcuların uçağa binişine izin verilmektedir.  Havaalanında ayrıca ücret karşılığı (61 Euro) tekrar test yapılmaktadır. Test yapılan yolcunun havalimanından ayrıldıktan sonra ikamet ettiği yerde kalması ve e-posta yoluyla test sonuçlarını beklemesi gerekmektedir. 

Tunus

Tunus’a girişte yolcuların uçağa binmeden önce bir telefon uygulaması vasıtasıyla doldurulacak sağlık formunu Tunus’a varışta yetkililere teslim etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, 12 yaşından büyük tüm yolcuların uçağa binişten en fazla 72 saat öncesine ait RT-PCR testi sonucunu ibraz etmeleri zorunludur. Tunus’a gelecek olan tüm yolcuların masrafı yolculara ait olmak üzere 48 saat sonunda RT-PCR testi yaptırması ve 48 saat karantinada kalmaları gerekmektedir. 

Uganda

Uganda’ya girişte 120 saat öncesinde yapılmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir. Yabancılar için kaldırılmış olan zorunlu karantina uygulaması ülkeye giriş yapan Uganda vatandaşları için bir süre ev izolasyonu şeklinde devam etmektedir..

Ukrayna

Ukrayna’ya girişte yabancıların Covid-19 tedavi masraflarını kapsayan, Ukrayna’da kalış süresince geçerli sigorta poliçesine sahip olmaları gerekmektedir.

Umman16 yaş ve üstü kişilerden ülkeye girişten önceki 72 saat içerisinde negatif PCR testi, ayrıca havalimanında ve bir haftalık zorunlu karantina bitiminde PCR testi, elektronik bileklik, Koronavirüs tedavisini ve bir vefat durumunda oluşabilecek masrafları karşılayacağı açıkça belirtilen bir aylık seyahat sigortası, TARASSUD+ uygulaması ve havalimanı testi için önkayıt zorunluluğu,  turistler için otel ve gidiş-dönüş biletleri ile bir miktar paralarının bulunması zorunluluğu getirilmiştir.

ÜrdünSon 72 saatte yaptırdıkları koronavirüs testi sonucunu getirmeleri gerekmektedir. 

Venezuela

Venezuela’ya girişte test uygulanmakta ve test sonucuna göre otel veya hastanelerde 15 gün zorunlu karantina uygulanmaktadır.

Yemen10 yaş ve üstü kişilerden ülkeye girişten en fazla 72 saat önce yapılmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir.

Yunanistan

Yunanistan’a girişte yolcuların son 72 saat içinde, seyahate başlayacakları ülkede PCR testi yaptırmaları zorunludur. Ülkeye giriş yapacak şahısların yolculuktan en az 24 saat önce https://travel.gov.gr adresi üzerinden Yunanistan’daki temas bilgilerini de içerecek şekilde Yolcu Tespit Formu doldurması gerekmektedir. Karantina süresi 7 güne çıkarılmıştır.

Zambiya

Zambiya’ya girişte son 14 gün içinde yapılmış PCR testi sonucu ibrazı istenmekte ve 14 gün ev karantinası uygulanmaktadır. Ülkeye iş amacıyla seyahat edenler test sonucu ibraz etmeleri halinde zorunlu karantinadan muaf tutulmaktadır. Ülkeden ayrılmak için COVID-19 negatif testinin yanı sıra Sağlık Bakanlığının belirlediği merkezlerde Sağlık Bakanlığınca düzenlenecek sertifika koşulu bulunmaktadır.

ZimbabveZimbabve’ye giriş yapan Zimbabve vatandaşları ve yabancılar, Hükümetin tahsis ettiği karantina merkezlerinde ücretsiz olarak ya da ücretini kendilerinin ödemeleri koşuluyla tercih edecekleri herhangi bir mekanda 14 günlük karantinaya tabidir. Ekim ayında uçuşların açılması sonrası uçuştan önce 48 saat içinde yapılmış PCR test sonuçlarını göstermelerinin zorunlu olduğunu açıklamıştır.(turizmpress)

118
Okunma