Türkiye'ye seyahat edecekler için önemli gelişme!

Türkiye’ye havayolu ve karayolu ile giriş yapacak kişilerin son 72 saatte alınmış negatif PCR testi göstermesi şartıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR)'un sitesinde yer alan habere göre 26 Şubat Cuma günü Rus havayolu şirketleri, Türk havacılık otoritelerinden Türkiye'ye gelecek yolcularının negatif koronavirüs testi şartıyla ilgili son tarihi belirten yeni bir yazı aldı.

Türkiye'ye girişlerde PCR testi zorunluluğu 26 Mayıs'a kadar uzatıldı

Yazıya göre Türkiye'ye seyahat eden yolcuların negatif PCR testi sunma zorunluluğunun 26 Mayıs'a kadar devam edeceği belirtildi. Buna göre Türkiye'ye seyahat edecekler, kalkış saatinden en geç 72 saat önce yapılan negatif test sonucunu uçağa binmeden önce ibraz etmek zorunda. Negatif test ibraz etmeyen yolcular 7 gün karantinaya alınacak. Uygulama 6 yaş üstü yolcular için geçerli. ATOR'un sitesindeki haberde yer alan yorumda bu durumda turistlerin neredeyse tüm bahar Türkiye'ye uçmak için testler yapması gerekeceği belirtildi.

Haberde Rus tur operatörlerinin charter seferler için işbirliği yaptığı havayolu şirketlerine Türk havacılık otoritelerinden gelen yazıyı doğruladığı belirtildi.

28 Aralık'ta başlamış, 31 Mart'a uzatılmıştı

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında Türkiye’ye havayolu ve karayolu ile giriş yapacak kişilerin son 72 saatte alınmış negatif PCR testi göstermesi 28 Aralık 2020'den itibaren zorunlu olmuştu. Bu karar üzerine Türk Hava Yolları(THY) de Türkiye'ye gelecek yolcular için 72 saatte alınmış PCR(-) sonuç belgesi istemeye başlamıştı. Uygulamanın 1 Mart 2021'e kadar süreceği açıklanmıştı. Ancak süre geçtiğimiz günlerde 31 Mart 2021'e kadar uzatılmıştı.

54
Okunma