Türkiye'nin ilk ''Gastronomi Köyü'' olacak

Hatay'ın Samandağ ilçesine Türkiye'nin ilk ''Gastronomi Köyü'' kurulacak.

Samandağ Belediyesinin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak olduğu Kadın Girişimi Kooperatifi, Türkiye' nin ilk Gastronomi Köyü Projesi ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK)’dan hibe almaya hak kazandı.
Samandağ’da istihdam yaratarak üretime katkı sunmak amacıyla Türkiye' de ilk defa kurulacak olan Gastronomi Köyü Hibe Projesinin imzaları haziran ayında atıldı.
Samandan Belediye Başkanı Refik Eryılmaz yaptığı açıklamada; “Bu Türkiye’de ilk Gastronomi Köyü olacak. Hazırlamış olduğumuz proje için TKDK’ya başvuru yaptık, projemiz kabul edildi. Projenin maliyeti 5 milyon TL. Bunun %65’i TKDK tarafından hibe olarak karşılanacak, geri kalan %35’i de kooperatifimizin ortakları arasından karşılanacak. Kadın Girişimi Kooperatifi Samandağ Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak olduğu bir kooperatif. Bu kooperatif ile amacımız, istihdam yaratmak, kadınlarımıza sahip çıkmak ve üretime katkı sunmaktır. Şu anda özellikle bu salgınla birlikte dünyada yeni bir sayfa açılıyor, üretmek lazım, istihdam yaratmak lazım, bizim bu projemizin de bu sürece katkı sunacağını düşünüyoruz'' dedi.
Eryılmaz, bu projenin Samandağ’a yeni bir ivme kazandıracağını, şehrin ekonomisine ciddi anlamda katkı sunmasının yanında Samandağ’da turizmin önünü açacak bir proje olarak gördüklerini bildirdi.
 
Türkiye’nin ilk Gastronomi Köyü olacak proje kapsamında  24 dönüm arazi üzerinde, Vakıflı Köyü‘nde kurulacak. Köy de konaklama alanları, yerel ürünleri üretme alanı olacak.
 
 

230
Okunma