Türkiyeli turist en çok Kuzey Kıbrıs’ı tercih ediyor

Türkiye Turizm sektöründe 2018 için rekor turist ve gelir beklenirken, Türk turist de erken rezervasyonlarla yurt dışına akın ediyor.

Türkiye’nin 2018 rezervasyonlarında bazı lokasyonlar için yüzde 70’e yaklaşan artış yaşanırken, turizmciler bu yılın turist sayısı ve gelir bakımından rekor yılı olacağını öngörüyor. Bir taraftan iç turizmi hareketlendiren sektör, diğer taraftan Türk turistin artan yurt dışı talebine uygun seçenekler oluşturuyor.

Prontotour Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erol, 2018’deki 116 gün tatilin çok cazip geldiğini, 15 günlük ara tatilde de başta kayak merkezleri olmak üzere Türk tatilcinin yurt dışı seçenekleri değerlendirdiğini belirterek, “Erken rezervasyonu çok sevdik. Yarı yıl tatilinde de erken rezervasyonla fiyatlar yüzde 45 düştü. Yine tatilciler 116 günlük izin döneminde yurt dışını tercih ediyor. Yurt dışı erken rezervasyonlarda büyük doluluk var” dedi.

Geçen yıl Türkiye’den yurt dışına 8 milyon 886 bin kişi çıktı

Star'da yer alan haberde, Türk turistin erken rezervasyon ile uygun fiyata tatil yapmayı sevdiğini belirten Erol,  “Bu yıl Avrupa ülkelerinden ve Rusya’dan gelen turist sayısında ciddi artış bekleniyor. Yurtdışına çıkan ziyaretçi sayısının da 10 milyonu geçeceğini düşünüyoruz. Bu yıl 116 tatil günü var. Seyahat severlerin daha çok tatil yapacakları bir yıl olacak” diye konuştu.

TERCİHLERDE KIBRIS YİNE ÖNDE

Yurt dışı seyahat tercihlerinde Yunanistan’ın revaçta olduğunu belirten Gürkan Erol, “Avrupa’da klasik rotaların dışında vizesiz coğrafyalar, Fas ve Beyrut gibi rotalar da talep gören yerler arasında.

Öte yandan erken rezervasyon dönemi yurtdışı turlarında yüzde 40’lara varan indirimlerle, yurtiçi ve Kıbrıs otellerinde yüzde 45’e varan indirimlerle satışları devam ediyor. Yerli tatilci Ege ve Akdeniz ile Kuzey Kıbrıs’ı tercih ediyor” dedi.

199 EURO’DAN 4.500 EURO’YA KADAR

Selanik, Kavala gibi yakın bölgelere yurt dışı turlarının kişi başı 199 Euro’dan başladığını belirten Erol, Güney Afrika’da safari turunun bedelinin 4.400 Euro’ya kadar yükseldiğini ve her bütçeye uygun yurt dışı tatili olduğunu söyledi.

Türk turistin tercihinin Uzak Doğu olduğunu belirten Gürkan Erol, “Özellikle Uzak Doğu’ya büyük ilgi olduğunu görüyoruz. Yunanistan tercih edilmeye devam ediyor. Avrupa’da klasik rotaların dışında vizesiz coğrafyalar, Fas ve Beyrut gibi rotalar talep görüyor” diye konuştu.

211
Okunma