Türkiye'den 5 ülkeye seyahat kısıtlaması

Türkiye de yeni varyant sebebiyle bazı ülkelere seyahat kısıtlaması getirdi.

TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle bu geceden itibaren 5 ülkeden Türkiye'ye gelişlerin yasaklandığını duyurdu.

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana'da, yeni tip koronavirüsün (COVID-19) çok sayıda mutasyona uğramış "B.1.1.529" olarak isimlendirilen yeni bir varyantına rastlandı.

"Süper varyant" olarak nitelendirilen türün 32 mutasyona sahip olduğu belirtiliyor.

Ayrıca Güney Afrika'dan Hong Kong'a seyahat eden 1 kişide de yeni varyant tespit edildi.

Türkiye'den 5 ülkeye seyahat kısıtlaması

Türkiye de yeni varyant sebebiyle bazı ülkelere seyahat kısıtlaması getirdi.

Bu gelişmeyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından duyurdu:

"Tedbir: Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir."

"Bilim Kurulumuz her durumu titizlikle izliyor"

Bakan Koca, günlük koronavirüs verilerini paylaşırken durumun titizlikle izlendiğini açıklamıştı:

"Salgın hastalığı gündemimizden çıkarmalıyız. Ancak bunu yaparken tedbirlere uymayı terk etmemeliyiz. Mücadele sürekliliği bize başarıyı getirecek. Varyant ve mutasyonlar gündeminizde yer almamalı. Bilim Kurulumuz sizin için her durumu titizlikle izliyor."

"Neredeyse alfabede harf kalmadı"

TRT Haber yayınına bağlanan Jackson Lab. Ens. Baş Araştırmacısı Prof. Dr. Derya Unutmaz yeni varyantla ilgili şunları söyledi:

"Bu varyanta Omicron adı verildi. Yunan alfabesinde "O" harfi. A'dan başladık O'ya kadar geldik. Neredeyse alfabede harf kalmadı. Bu varyantların içinden birkaç tanesi rekabetçi oluyor diyelim. Şu ana kadar çıkan varyantlar asrasında "alfa" ve "delta" dünyayı ele geçirdi. Diğer varyantlardan hiç bahsetmiyoruz aslında. Bu varyanttaki en büyük endişemiz de "delta"dan daha bulaşıcı olması. Yoksa bu varyantlar devamlı olacaktır. Bu varyantlar "Daha ölümcül olacak, daha kötü hale gelecek" anlamına da gelmez. Bu çok yeni bir virüs olduğu için bizi şaşırtmaya devam ediyor, çok hızlı mutasyona uğruyor. Ben bunların çok çok artarak devam edeceğini zannetmiyorum. Ama 1-2 tane daha sürpriz yapması beklenebilir. Onun için aşılama oranı yükselene kadar tedbirleri devam ettirmemiz şart."

 

trthaber

 

73
Okunma