Türkiye’de seyahat hareketliliği mayıs ayında başlıyor!

Kıyı otellerinde açılış hazırlığı başladı.

 

Kıyı ve resort otellerde yaz sezonu telaşı başladı. Koronavirüs pandemisinin gölgesinde geçecek yeni sezonda bölge otelleri, başta ‘güvenli turizm sertifikası’ ve tüm tedbirleriyle süreci yönetmek için hazır.

Marmara, Ege ve Akdeniz’deki otellerde kademeli açılış 9 Nisan’da yavaş yavaş başlıyor. Açılışlar, mayıs itibarıyla yoğunlaşacak. Yabancı turist grubu olarak Rusların çok daha fazla oranda Türkiye tatilini tercih edecekleri öngörülüyor. Hatta bu oranın, pandemi öncesi bir sezon kadar olabileceği tahmin ediliyor. Yine bir diğer önemli turist grubu ise Ukraynalılar olacak. Tercihlerin ise Antalya ve çevresinde yoğunlaşacağı görülüyor. Çanakkale’den Ayvalık’a; İzmir’den Muğla’ya geniş bir hatta ise yerli turistin yoğunluğu olacak. Yine bu bölgeler önce İngiliz ardından ise Alman turistleri bekliyor.

Neler etkiler?

Bölgelerdeki açılışların 2 temel belirleyicisi olacak. İlki, özellikle son dakikada artacağı düşünülen rezervasyonların şekillenmesi olarak görülüyor. İkinci belirleyici unsur ise, kısa çalışma ödeneğinin sektör için uzatılıp uzatılmayacağı. Ödenek son olarak mart ayı bitimine kadar uzatılmıştı. Ancak turizm ve yeme içme sektöründe ödeneğin haziran ayı sonuna kadar uzatılması talep ediliyor.

Aksi durumda işletmelerin istihdamlarını koruyamayacağına dikkat çekilirken, sektördeki tesislerin tam kapasite çalışamayacakları için yeterli mali gücü bulup açılmayı göze alamayacakları belirtiliyor.

MAYISTA BAŞLIYOR

Türkiye’de seyahat hareketliliğinin mayıs ayında başlayacağının görüldüğünü belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Türkiye ve dünyadaki salgın etkilerinin sürekli takip edildiğini söyledi.

Çorabatır, “Öncelikle yeni sezonu; ülkemizde ve Türkiye’ye seyahat edecek ülkelerdeki Kovid-19 salgını kaynaklı vaka sayılarının düşmesi belirleyecektir. Bu kapsamda aşı çalışmaları dünya turizmine umut verirken, aşılanma oranı da ülkeler arası seyahati daha güvenli kılacaktır. 2020 sezonunda olduğu gibi 2021’de de turizm hareketinin bayram itibarıyla iç pazardan başlayacağını öngörüyoruz. Beraberinde Rusya ve Ukrayna’dan geçen yıl olduğu gibi iyi bir talep geleceğini görüyoruz. Ardından ise Doğu Avrupa talepleriyle sezon devam edecektir” dedi.

Büyük avantaj...

Sururi Çorabatır, ‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nın Türkiye’nin en büyük avantajı ve rekabette önemli kozu olduğunu ifade ederken, “Aşı çalışmalarının devam ediyor olması ve vaka sayılarının kontrol altında tutulmasıyla 2021 sezonunu daha iyi geçireceğimizi öngörüyoruz. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) aralıksız tanıtım faaliyetleriyle sayesinde; ayrıca sağlık altyapımız, hizmet kalitemiz, tesislerimiz ve bilinçli çalışanlarla ülke ve turizmciler olarak biz sezona hazırız” ifadelerini kullandı.

‘Güzel bir sezon bizleri bekliyor’

Yeni sezonun 2020’ye göre çok daha iyi geçeceğini tahmin ettiklerini anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, gelen taleplerden de bunu gözlemlediklerini dile getirdi.

İşler, Rusya’nın Antalya otellerinin doluluğunda bu yıl tek başına çok önemli bir yer edineceğini belirtirken, İngiltere’den de ciddi talep geldiğini söyledi. İşler, “Bayramla birlikte iç pazarın hareketleneceğini ardından ise Romanya, Polonya ve hızla da Rusya’nın devreye gireceğini görüyoruz. Haziran başında İngiltere pazarının açılması, temmuza doğru ise Almanların gelmesiyle güzel bir sezon bizi bekliyor. Antalya’yı Rusya, Ege’yi ise iç pazar dolduracaktır. Yukarda Ayvalık, Assos; burada Foça, Çeşme, Alaçatı, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye’ye kadar olan bölgede turistler dolu dolu bir tatil geçirecek” dedi.

Milliyet-DUYGU ERDOĞAN

 

66
Okunma