Türkiye'de müze ve ören yeri giriş ücretlerine zam…

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve ören yeri giriş ücretlerine zam yaptı.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı müze ve ören yeri giriş ücretlerine yine zam yaptı. Mehmet Ersoy’un Müze Kart indirimi müjdesini verdiği düzenlemede, Ayasofya, Perge, Efes gibi yoğun ziyaretçi alan müze ve ören yerlerinin girişlerine yüzde 30’un üzerinde zam yapıldığı ortaya çıktı. Daha önce 72 TL olan Ayasofya ve Efes ören yeri giriş ücretleri yüzde 38.9 zam ile 100 TL’ye çıkarıldı.

Zamlı giriş ücretleri, 1 Mart 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Zamlar ihale şartnamesine uygun mu?

Sicpa isimli yabancı sermayeli bir şirketin işlettiği müze ve ören yerleri gişelerinin kira ihalesinin şartnamesine göre, yapılan zamların “takip eden yılın nisan ayında” uygulanacağı belirtiliyordu. Fakat Kültür ve Turizm Bakanlığı 31.08.2018’de yaptığı yüzde 50’lik zammı 01.10.2018’de, 01.07 2019’da yaptığı yüzde 20’lik zammı da 15 Temmuz’da uygulamaya başladı. Dün açıklanan zammın da yine nisan ayı beklenmeden 1 Mart itibariyle uygulanacağı bildirildi.

Zamların ihale şartnamesine uymadan yapılması, yıllık maliyet planı yaparak, yurt dışı müşterilerine fiyat deklare eden incoming seyahat acentaları arasında büyük rahatsızlığa neden oluyor.

61
Okunma