Türkiye ve Yunanistan'dan ortak turizm hamlesi

Türkiye ve Yunanistan turizm bakanları, Haziran ayı içerisinde hudut kapılarının açılabileceğini, ortak kampanya düzenlenebileceğini bildirdi.

Türkiye Koronavirüs vakalarındaki hızlı iyileşmelerin ardından,  normalleşme süreciyle birlikte turist trafiğini yeniden başlatmaya  hazırlanırken en çok ziyaretçi gönderen ülkelerle temaslar da sıklaştı.

“Sağlıklı Turizm Sertifikasyon” uygulamasının ardından önceki  yıllarda Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen 70 ülkeye Dışişleri Bakanlığı ile birlikte niyet mektupları gönderen Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir tanıtım projesinin de kapısının aralanabileceği  sinyalini verdi.

Sınırların açılmasıyla birlikte en çok ziyaret edilen ülkeler  arasında Türkiye’nin de yer alması için yakın temaslara başlayan Bakan Ersoy, bu kapsamda Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis ile bir  telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yakın gelecekte ve orta vadede insanların çok uzun mesafeli  destinasyonları tercih etmeyeceklerinden hareketle, özellikle Avrupalı  turistlerin bu süreçteki psikolojik etkiyle daha yakın destinasyonlara  yöneleceklerinin belirtildiği görüşmede, Ege Denizi’nin güvenli bir  destinasyon olarak öne çıkarılabileceği vurgulandı.

İki ülkede de vaka sayılarının hızla düzeldiğinin ve Haziran ayı  içerisinde kara, deniz ve hava hudut kapılarının açılabileceğinin  altının çizildiği telefon görüşmesinde her iki bakan da Ege Denizi  için ortak bir tanıtım kampanyasının yapılabileceğini dile getirdi.

ALMANYA VE ROMANYA’DA TÜRKİYE’Yİ BEKLİYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz hafta da Almanya ve Romanya turizm pazarı için telefon görüşmeleri  gerçekleştirmişti.

Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Thomas Bareiss ile yapılan görüşmede Almanya’nın çok yakın bir tarihte her  şeyi netleştireceği ve yurt dışı trafiğini başta AB ülkeleri olmak  üzere yeniden başlatmak istediği vurgulanmıştı.

Avrupa Birliğinin kararlarını beklediklerini belirten Romanya Ekonomi, Enerji, İş ve Çevre Bakanı Virgil Daniel Popescu ise Türkiye’nin sınır kapılarını açmasını beklediklerini ifade etmişti.

Bakan Ersoy da Popescu’ya, Türkiye’de artık durumun düzeldiğini,  sağlık altyapısının iyi olduğunu, yeni hastanelerin açıldığını, hazır  olduklarını ve iki tarafın da istemesi hâlinde Haziran ayı itibarıyla  mutabakat sağlayarak hava trafiğini başlatabileceklerini söylemişti. 

630
Okunma