Türk yatırımcılar KKTC turizmini ihya ediyor

Türkiye’deki zincir otel grupları, KKTC’de gerçekleştirdikleri yatırımlara devam ediyor.

Bu yaz KKTC’de 4 yeni otel daha hizmete gerecek. Türkiye’den üç otel grubu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de üç yeni otel açıyor. KKTC’de hizmete girecek üç yeni otelin ilki, Limak Grubu’nun. Otel, mart ayında açılacak.

Kaya Grubu'nun KKTC’deki ikinci oteli de, nisan ayında hizmete girecek. KKTC’de bu yıl açılacak yeni otellerden biri de, Concord’un. Türkiye'den adaya yatırım yapan otel gruplardan Cornelia’nın da KKTC'de yapımı devam eden bir oteli bulunuyor.

“KKTC’de çözüm olmayacak gibi hazırlandık”

Nisan ayında açılacak Limak KKTC ile ilgili bilgi veren grubun Turizm Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, tesisin 600 odalı olacağını, yatırımın 120 Milyon Dolara mal olduğunu belirterek, “Biz kendimizi KKTC’de çözüm olmayacak gibi hazırladık” dedi.

“Kıbrıs’a izolasyon uygulanıyor ve Kıbrıs turizmde hak ettiği payı alamıyor” diyen Kavaloğlu, şunları söyledi: “Uçaklar direkt Kıbrıs’a uçamıyor, seferler Türkiye aktarmalı yapılıyor. Kıbrıs’a 1.5 milyonluk bir yolcu girişi var ve bunun 1 milyon 150 bini Türk, geriye kalanı yabancı misafir.

Yani 350 bin yabancı misafirin gittiği bir yerde turizm hareketini konuşmak çok zor. Avrupa’dan direkt uçuşun olmaması turizmin büyümesini engelliyor.

Kıbrıs’ta çözüm sürecini yakından takip ediyoruz. Barış görüşmeleri tamamlanırsa, burada elbette ciddi bir turizm hareketi olur ama, biz olmayacak gibi kendimizi hazırladık. Limak’ın KKTC’nin Genel Müdürü Mehmet Mülayim oldu ve geçtiğimiz aylarda göreve başladı.”

Limak’tan sonra Kaya Grubu da, KKTC’deki ikinci otelini hizmete açacak. Kaya Hotels Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Doruk Kaya, ” Tesisimiz, Fransa’daki Versailles Sarayı”ndan ilham alan ihtişamlı bir mimariye sahip” dedi.

600 odalı Concorde KKTC

KKTC’de bu yıl açılacak yeni otellerden biri de Concorde KKTC olacak. Concorde KKTC’nin de haziran ayında açılması planlanıyor. Concorde KKTC Genel Müdürlüğüne getirilen Adnan Soyaslan, geçtiğimiz aylarda görevine başladı.

Cornelia KKTC

Bu arada KKTC’de Türk otel olan gruplardan Cornelia’nın da yapımı devam eden bir oteli bulunuyor. Cornelia KKTC’nin 600 odalı olacağı ve 150 milyon dolara mal olacağı belirtildi.

 

277
Okunma