Türk otellerine uluslararası denetim

Türk otellerine verilecek sertifika için denetleme görevi uluslararası denetleme şirketlerine verildi.

Turizmdays.com'un edindiği bilgilere göre, 1 Haziran itibarı ile COVİD-19 sürecinde belgelendirme için başvuran oteller kamuoyuna açıklanacak. Kültür turizm bakanlığı tarafından belirlenen 268 maddelik denetleme ve sertifikalandırma süreci devam ediyor. Bakanlık sertifikalandırma sürecinde deneyimli uluslarası kuruluşları dahil ederek yurt dışında tarafsızlık ve güvensizlik konusundaki belirsizliği ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
Bakanlık tarafından denetleme yapacak olan 6 şirketin görüşleri sonucuna göre otellere sertifikalarını verecek. Oteller sertifikalarını 1 haziran tarihinden itibaren almaya başlayacaklar.  Uluslararası firmalar tarafından denetlenen oteller daha güvenli bulunacak.
Alman Bild gazetesinin bugün Manşetinde ‘Tüv Süd Türk Otelleri için yeterli mi?’ Konusu gündeme taşındı.
Kültür ve turizm bakanlığı ilk bölümde 4 ü yabancı 6 firmayı bu konu için görevlendirdi. İşte görevlendirilen şirketler:
1 Royalcert: Frankfurt merkezli firma 24 ülkede belgelendirme yapıyor.
2.Tüv Süd: 150 yıllık tecrübesi ile güven-tarafsızlık ilkesi ile Almanya Manhheim da kurulan Tüv Süd dünya genelinde 1000 noktada faaliyet gösteriyor.
3. Lyod’s Register: Londra merkezli 1760 yılında kurulmuş olan firma 8000 çalışanı ile dünya genelinde sertifikalandırma gerçekleştiriyor.
4. Breau Veritas: 1828 yılında Anvers te kurulmuş Fransız menşeili bağımsız denetleme kuruluşudur ve dünya genelinde 78.000 çalışanı vardır.
5. Türk Stadartları Enstitüsü TSE
6. Isa Denetim Belgelendirme.

314
Okunma