Turizm devi borçlarını ödemek için 3 otelini sattı

İlk çeyrek toplantısından mali verilerini açıklayan dünyanın en büyük turizm grubu TUI, Riu markasındaki 3 otelini sattığını da duyurdu.

Dünyanın en büyük turizm grubu TUI, ilk çeyrek toplantısından mali verilerini açıkladı. Riu markasındaki 3 otelini sattığını da duyuran şirket, zararlarını yarı yarıya azaltı. TUI, yakın dönemde yatak kapasitesini daha iyi kullanmak için blok zinciri teknolojisine geçecek.

180 ülkede 1600 turizm acentesi, 6 hava yolu şirketi, 150 adedin üzerindeki uçak ve 300'den fazla oteliyle faaliyet gösteren dünyanın en büyük turizm grubu TUI, sezonun kapalı olduğu ekim ve aralık döneminde 99.6 Milyon Euro zarar açıkladı. Geçtiğimzi sene iflas eden hava yolu şirketi Niki'nin de şirkete yükünün, 20 Milyon Euro olduğu açıklandı.

TUI'nin hangi şirketleri zarar etti?

TUI, kendi otelleri ve yolcu gemilerinin artan gelirine rağmen, tur operatörü işindeki zararını yükseltti. Satışlar bu dönemde yüzde 8 artarak 3.5 Milyar Euro olsa da, FAVÖK yüzde 59 düştü. Habertürk'te yer alan habere göre TUI, otellerdeki satışlarını yüzde 91.9, kruvaziyer turizmi satışlarını da yüzde 33.5 arttırdı.

Yıllık borcunu 1.52 milyar Euro'dan 874 Milyon Euro'ya düşüren şirket, ilk çeyrekteki zararını önceki döneme göre üçte iki oranında azalttı.

Satılan otellerden ne kadar gelir elde edildi?

Öte yandan TUI Group, olağan yılın ilk mali toplantısında 3 adet Riu otelinin satıldığını açıkladı. Otellerden 38 Milyon Euro gelir elde edildiği belirtilirken, 2018 yaz sezonu için kendi markasıyla 7 otel açacağını duyurdu.

214 bin yatak kapasitesi olan şirket, verimliliği arttırmak için de, blok zinciri teknolojisinden faydalanmaya hazırlanıyor. TUI Group CEO'su Fritz Joussen, blok zinciri teknolojisi sayesinde kendi doluluk oranını arttırma sistemlerini kuracaklarını ve yatak kapasitesinin daha iyi kulanılacağını açıkladı.

Joussen, turizm noktaları arasında Akdeniz ve Karayipler'e olan ilginin güçlü olduğunu, Türkiye ve Kuzey Afrika'ya bakışın da pozitif anlamda yükseldiğini belirtti.

 

 

YORUMLAR

368
Okunma