Turizm çalışanları öncelikli aşılanmalı

Uluslararası Güvenlik Denetim Merkezi (İSİS) Genel Müdür vekili Dr. M. Recai Yılmaz, Türk Turizm sektörü çalışanları ve tedarikçilerinin hastalığın yayılımın önlemede kritik bir öneme sahip olduğunu, bu nedenle turizm çalışanları ve tedarikçilerinin öncelikli olarak aşı olanması gerektiğini söyledi.

Dr. M. Recai Yılmaz, COVID-19 aşının bulunması ile tüm dünyada herkesin merak ettiği aşıya öncelikli erişim hakkının kimlerde, hangi gruplarda olacağı olduğunu, şu andaki bilgilerimizin sağlık çalışanları ve bakım evlerinde kalan yaşlıların öncelikli olacağını gösterdiğini, ancak bu durumun ileride değişkenlik gösterebileceğini belirtti.

Hangi ülkeler ilk aşılamayı kimlere yapacak

Ülkelerin aşının erişiminde hastalığı yayabilecek büyük potansiyele sahip hedef grupları ve ekonomik stratejilerini düşünerek belirlediklerine işaret eden Yılmaz, şunları söyledi:

''ABD aşı erişim konusunda kendisinin önemli iç sorunlarından olan  ırksal eşitsizliği ele almayı ve bunun ahlaki bir zorunluluk olması gerektiğini, Japonya tıbbi riskler doğrultusunda aşıların en ön sıradaki yaşlılara dağıtılmasını, Belçika, İngiltere, İspanya bakım evleri sakinleri ve bakıcıları, Almanya, kanıta dayalı nedenlerle ve  şeffaf olmak şartı ile halk sağlığı görevlileri, polisler, itfaiyeciler ve öğretmenlerin öncelikli olacaklarını belirttiler.

Bunların dışında Endonezya, ekonomiyi ayakta tutmak için genç işçileri korumanın daha önemli olduğunu vurguluyor. Çin, ticarette önemli olan kargo gemilerinin yüklenmesi ve boşaltılması konusunda hayati bir hizmet sunan liman işçilerini de bu öncelikli listeye dahil etmek istiyor. Ayrıca Çin, acil kullanım aşıları için öncelik verilen gruplar arasına denizaşırı seyahat planları olan vatandaşları koyduğunu ilan etti.

Aşı talebinin, arzından fazla olacağı öngörülmekte ve ilk aylarda aşının öncelikler belirlenerek toplumun sadece belirli kesimlerine yapılması beklenmektedir. Ülkelerde salgını söndürecek kadar sayıda insanın aşılanması süre alacaktır. Tüm dünyanın aşılanması için iyimser tahminlerle, en az 3-4 yıl gerekecektir.''

Yılmaz, ''Aşılama programlarının her ülkede öncelikli gruplardan başlanarak yapılacağı anlaşıldığına göre, tüm toplumun aşılanması, Almanya gibi iyi organize Avrupa ülkelerinde bile en az bir yıl sürecektir. Bu durumda 2021 yaz turizm sezonunu da, tedbirlerle maske/mesafe/hijyen uygulamalarıyla geçireceğimiz ortadadır'' dedi.

Turizm çalışanı aşıya öncelikli erişmeli

İşsizliğin azaltılması, net döviz girdisinin arttırılması, bölgesel ve ülke çapında başka pek çok sektörün desteklenmesi anlamında, turizm sektörünün ülkemiz ekonomisi için önemli olduğunu vurgulayan Dr. M. Recai Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bu önem her geçen yıl daha da artmaktadır. 2020 yılında dahi tüm olumsuzluklara rağmen 12 milyon turiste ve gelire ulaşmamamız başarıdır. İnsanlar ülkemize gelmek ve gezmek istiyorlar. Turizm sektörü 2020 yılındaki gibi olağanüstü çok zor  bir turizm sezonunu daha kaldırabilecek gücü kalmamıştır.

Aşıya erişimde ülkemizin öncelik gruplarının belirlenmesi açısından baktığımızda içerisinde bulunduğumuz Türk Turizm sektörü çalışanları ve tedarikçileri hastalığın yayılımın önlemede kritik bir öneme sahiptir. 

Bu grubun önümüzdeki 2021 turizm sezonu öncesinde öncelikli olarak aşılanması ülke turizminin ve tesislerin güvenilirliği açısından oldukça önemlidir.

Dünyanın 6. Büyük turist ziyaret sayısına sahip olan ülkemiz, COVID-19 yayılımındaki insan hareketliliğinin kontrolü oldukça önemli faktörlerden biridir.

Ülkemizin turizm çalışanları ve tedarikçileri dünyanın her tarafından gelen kişilerle temas etmekte yurt içinde yer değiştirmektedirler. Her iki yönlü temas ve insan hareketini düşündüğümüzde olayın önemi daha da  anlaşılacaktır. Turizm çalışanları ve tedarikçileri hem yurt içi hem yurt dışı büyük insan hareketliliğin tam merkezinde bulunacaklardır. Bu büyük insan hareketliliği salgının yayılımın artmasına neden olabilecektir.

2021 yaz turizm sezonunu güvenli ve kazançlı geçirebilmek için turizm çalışanları ve tedarikçilerinin aşıya öncelikli erişimleri sağlanmalıdır.'' 

66
Okunma