Turistik Doğu Ekspresi Aralık ayında seferlerine başlıyor

Erzincan'da düzenlenen Şehir Buluşmaları programına katılan Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy açıklamalarda bulundu.

Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin Ulaştırma Bakanlığı tarafından tekrar gündeme alındığını ve Aralık ayında tekrardan başlayacağını belirten Bakan Ersoy gelişmelerin yılsonu hedefinin ne kadar gerçekçi olduğunu gösterdiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

''Çok başarılı bir Ekim ayı geçti. Bana bütün havalimanlarından, bütün kapılardan gecelik rapor geliyor. Muhtemelen 2019 rakamlarıyla başa baş veya biraz üstünde kapatacağız. 2019 yılı biliyorsunuz bizim rekor sayıda turist ağırladığımız yıldı. Pandemi ve Karadeniz'deki çatışma ortamına rağmen aslında sürecin ne kadar iyi yönetildiğini, verilerin rekor kırdığımız yıla çok yaklaştığını burada net bir şekilde görüyoruz.''

Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının 2019 yılından sonra en yüksek rakama ulaşıldığını kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy sene başındaki hedefin 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir olduğunu ancak Şubat sonun da Karadeniz'deki çatışma ortamıyla biraz moraller bozulduğunu belirterek şöyle devam etti:

''Herkes hedefleri aşağı doğru revize edeceğimizi beklerken biz yukarı doğru revize ettik. İlk revizyonu 28 Temmuz'da yaptık ve hedef 47 milyon turist, 37 milyar dolar olarak yukarı yönlü revize ettik. Yılsonu hedefimizi tekrar revize ediyoruz, 50 milyon turist 44 milyar dolar olarak yılsonu hedefimizi tekrar yukarı yönlü revize etmiş oluyoruz.''

2.3b
Okunma