THY, Pegasus ve Atlasglobal’ın beklediği haber geldi!

Irak Sivil Havacılık Kurumu’nun talebi sonrası Eylül 2017’de durdurulan Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki uçuşların çok yakında yeniden başlayacağı iddia edildi. Türk havayolu şirketleri, THY, Pegasus ve Atlasglobal’in bu konuyu yakından takip ettiği bilinmekte.

Eylül 2017’de Irak Sivil Havacılık Kurumu’nun talebi sonrası durdurulan Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki uçuşların çok yakında yeniden başlayacağı iddia edildi.

Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Süleymaniye ve Erbil kentlerindeki havalimanlarında, uluslararası hava trafiğini askıya alma kararı sonrası durdurulan Türkiye-Kuzey Irak uçuşları yeniden yapılmaya başlanacak.

29 Eylül 2017 günü saat 18.00 itibariyle ikinci bir emre kadar durdurulan uçuşlar sonrası Türk Hava Yolları’nın yanı sıra Pegasus ve Atlasglobal gibi Türk şirketler de Kuzey Irak’a yaptığı uçuşları askıya almıştı.

Kuzey Irak’taki referandum sonrası askıya alınmıştı!

Kuzey Irak’taki referandum sonrası Irak merkezi hükümetinin talimatıyla iç hatlar dışındaki bütün uçuşların yasaklandığı Erbil ve Süleymaniye kentlerinde normalleşme süreci ile birlikte uçuşların yeniden açılması gündeme geldi.

Şu ana kadar bu konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken Türk şirketler ile birlikte Kuzey Irak’a uçan yabancı havayolu şirketlerine yeniden uçuş hazırlıklarına başlamaları için bilgi verildiği öğrenildi.

Bu arada daha önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolünde olan Erbil ve Süleymaniye’de, uçuşlar yeniden başladığında Iraklı emniyet güçleri ve hava trafik kontrolörleri havalimanınlarında görev yapacak. Bu şehirlerden ülkeye giriş yapanların pasaportlarına ise IKYB değil Irak merkezi yönetiminin damgası vurulacak.

533
Okunma