Tatile internetten 5,1 Milyar Dolar

2018 yılında online kanallar üzerinden 11, 5 Milyar Dolar para harcayan Türkiye’de internetten en çok satın alınan ürün, tatil oldu.

Her yıl yayınlanan We Are Social araştırması Türkiye’deki internet kullanımına ilişkin önemli detaylar ortaya koydu. 2018 yılında online kanallar üzerinden 11, 5 Milyar Dolar para harcayan Türkiye’de internetten en çok satın alınan ürün, tatil oldu.

Türk internet kullanıcılarının online alışveriş listesinde başı, 5,1 Milyar Dolarla seyahat harcamaları çekti. Yine aynı araştırmaya göre ülke nüfusunun yüzde 93'ü yani 76,3 milyonu bir mobil cihaza sahip. Online seyahat pazarındaki büyümede en fazla etkisi olan faktörlerin başında, mobil cihaz kullanımının geldiğini belirten biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik, mobilden bilet alım oranının yüzde 80 oranına ulaştığını vurguladı.

Türkiye'de internet kullanımı da internetten alışveriş alışkanlığı da artıyor 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2018 itibariyle Türkiye'de internet kullanan bireylerin oranı yüzde 72,9 oldu. Araştırmaya göre her 10 evden 8'i internete erişebiliyor. Türkiye'de internet kullanımı da internetten alışveriş alışkanlığı da artıyor. Bu artış davranışlarımızı da etkiliyor. Eskiden seyahat biletleri için terminallere giderken; şimdi ise, cebimize giriyor. Rakamlarda bunu gösteriyor.

Türkiye’de e-ticaretin yüzde 30’unu oluşturan online seyahat pazarının büyüklüğü Dünya’da 2020 yılında 800 Milyar Doları aşacağı öngörülüyor. E ticaret arttıkça, alışverişlerimizin mobilleştiğinin altını çizen Çelik,” Önümüzdeki 5 yıl içerisinde seyahat harcamalarının yüzde 40’ı online platformlardan yapılacak.

Dijitalleşen dünyada alışverişten giyime, gıdadan mobilyaya kadar hemen hemen tüm sektörler için online kanallardan işlem yapıyoruz. Tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yapma noktasında duydukları güvenin artması, bu sektörün büyümesinde en büyük etken” ifadelerini kullandı.

(TURİZM AKTUEL)

197
Okunma