Tatar: KKTC daha fazla tanıtılmalı

Haber Kıbrıs-Özel

Kuzey Kıbrıs Turizm İşbirliği Toplantısı İstanbul’da yapıldı. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Başbakan Ersin Tatar, KKTC’de 45 yılda sektörlerin oluşturulduğuna dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyeti’nden çok şeyler beklediğinin altını çizen Tatar “Daha fazla turist ve öğrenci bekliyoruz” dedi. Tatar, KKTC’nin kültürel yönlerinin, tarihinin ve otellerinin daha fazla tanıtılması gerektiğine dikkat çekti.

Tatar’ın konuşması şöyle:

Ben bildiğiniz üzere İstanbul’da 10 yıl medyada çalışmış bir arkadaşınız olarak, bu akşam burada KKTC’nin Başbakanı olarak sizlere hitap etmekten çok mutluyum hepiniz hoş geldiniz.

KKTC büyük bir gelişme içerisindedir, buradan Türk kamuoyuna bu mesajı vermek istiyorum. 45 yılda çok emekler verildi ve KKTC’de sektörler oluştu. Sıkıntılarımız olabilir Türkiye’nin de Kıbrıs’tan dolayı sıkıntıları olmuş olabilir. Ama 20 Temmuz’un 45’nci yıl dönümünde de ifade ettim esasında çok zahmetli çok sıkıntılı günler geçirdik hep birlikte çalıştık çünkü biz Türkiye Cumhuriyeti’ne güvendik TC bize güvendi ve netice itibari ile 45 yıl sonra Doğu Akdeniz’de bir devlet adı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Doğu Akdeniz’de ulusumuzun, Türk milletinin geleceği bakımında fevkalade bir pozisyon yakaladık. Doğu Akdeniz’deki son havayı görüyorsunuz, petrol, doğalgaz ve diğer zenginlikler, söyle ifade ettim 20 Temmuz’da mekanı cennet olsun sayın Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’ın talimatı verdiler Mehmetçik adaya geldi ve Kıbrıs’a barışı getirdi. Kıbrıs’taki soydaşlarının mal ve can güvenliğini korudu. 45 yıl sonra bakıyoruz ki KKTC, Türkiye’nin güvenliği için fevkalade bir devlet olarak ortaya çıktı. Bunu tarih asla silemez. Onun için biz buradan dün Kıbrıs’a gelip mesaj veren Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e mesajımı vermek istiyorum; Türk ulusu arkamızdadır. İstediğin kadar konuş. Kıbrıs’ta 2 taraf var, Türk halkı ve Rum halkı. Türk halkının uluslararası antlaşmalardan dolayı haklarını kimse Türk ulusunun yerine alamaz.

 

“Bizimde bu zenginliklerden payımız var”

Miçotakis’e seçildikten sonra Kıbrıs’a gelecek ve diyecek ki “Türkiye, Kıbrıslı Türklerle birlikte haklarımıza tecavüz ediyor” nereden buldun sen o hakları. Bizimde bu zenginliklerden payımız var. Tarihten gelen hakkımız var. 1571’de Osmanlı Kıbrıs’a çıktığında 70 bin şehit verdi. Daha sonra İngiliz döneminde Kıbrıs Türk halkı direndi ve netice itibari ile 1960 antlaşmalarının büyük bir başarısı ile bunu buradan vurgulamak istiyorum 1960’ta Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu büyük bir başarıya imza attılar. 1960 antlaşmaları ile Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantörü oldu ve ayni zamanda da tek taraflı müdahale hakkı oldu. Bu büyük bir zaferdir.

 

“Türk milleti asla geri adım atmaz”

Son aylarda bilginiz gibi bir takım konferanslar ve değerlendirmeler yapılarak Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Mavi Vatan dediğimiz yani Doğu Akdeniz’deki tüm bu zenginliklerdeki haklarımız KKTC ile birlikte güçlü bir pozisyon yakalamıştır. Bundan da asla Türk milleti geri adım atmaz.

“Türkiye Cumhuriyeti’nden çok şeyler bekliyoruz”

Çok emekler verdik, çok zahmetler çektik, çok fedakarlıklar yaptık KKTC’nin kendi ekonomik yapısını daha da güçlendirmek durumundadır. Başta turizm ve yüksek öğrenim bunlara bağlı hizmet sektörleri, sanayi bölgelerimiz ve Anadolu’dan getirilen suyunda verdiği bir nimetle tarımdaki başarılarımız ve faaliyetlerimizle KKTC, kendi insanına yüksek refah ve müeffef bir yaşam vermeye devam edecektir. Tabi ki rekabet var, komşularla bir takım mukayeseler var, halkımızın refahını arttırmak için daha fazla üretmemiz, daha fazla çalışmamız gerek. Yine bu noktada anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nden çok şeyler bekliyoruz. TC’den daha fazla turist ve öğrenci bekliyoruz. Mal ve hizmetlerimizin bu 80 milyonluk piyasaya girmesini istiyoruz.

 

“KKTC’yi daha güzel günlere taşıyacağımıza olan inancımız tamdır”

Çalışmalarımızı bu anlayışla yürütmek durumundayız. 10 yıl Türk medyasına emek veren ben Başbakan Ersin Tatar olarak daha fazla KKTC’nin kültürel yönlerini tarihini ve o güzel otellerini daha fazla tanıtmanızı sizden rica ediyorum. Daha fazla Türkiye’den insan bekliyoruz, turist bekliyoruz ve tabi ki Türk insanını bekliyoruz. Çünkü biz KKTC’de gerçekten sizlerin gerçek sevdalılarınızız. Gerçek Türk dostuyuz dolayısıyla birlik ve beraberlik içerisinde mutlaka KKTC’yi daha güzel günlere taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Türk hükümetine, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve tüm yetkililere KKTC’ye vermekte oldukları desteklerden dolayı teşekkürlerimi sunmak istiyorum.        

98
Okunma