Sucuoğlu: Turizmde büyük sıkıntılar yaşanıyor

 

Konuşmalarda turizm ve ekonomik protokol üzerinde duruldu.

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, ülkedeki sektörlerin geleceği görememe ve planlama yapamama sıkıntısı yaşadığını belirtti.

Doğrudan gelir desteği, tarımsal ödemeler gibi konularda yaşanan sıkıntıları dile getiren Sucuoğlu, uçak bileti fiyatlarının da yapılan tüm açıklamalara rağmen indirilmediğini söyledi.

Faiz Sucuoğlu, Anadolu Jet’in uçak seferleri başlatmasına rağmen uçak bilet fiyatlarında düşüş olmadığını bunu üzülerek izlediklerini belirtti.

Sucuoğlu, sadece vergilerin 90 euroluk bir rakam tuttuğunu ve bunun bilet fiyatına yansıdığını aktararak ekonomiye etkilerini anlattı.

Larnaka- İngiltere biletleriyle ilgili yapılan açıklamaların yanlış olduğunu savunan Sucuoğlu, İngiltere uçak biletleriyle ilgili rakamlar verdi.

Protokolün imzalanmaması nedeniyle teşvik tutarlarının bilinemediğini, kurların dengesizliğinden yaşanan sıkıntılara bir de elektrik zammının eklendiğini ifade eden Faiz Sucuoğlu, bu kadar çok bilinmezle planlama yapmanın mümkün olmadığını, ülkenin en büyük gelir kaynaklarından turizmde bu sıkıntıların yaşanacağı konusunda kendilerinin aylar önceden uyarıda bulunduklarını hatırlattı.

Teşviklerin direkt turizmcilerin cebine girdiğiyle ilgili yanlış bir algı olduğunu ifade eden Sucuoğlu, “Ülkenin en büyük gelir kaynaklarından turizmde büyük sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

Bugüne kadarki en büyük bütçe açığının yaşandığını savunan Sucuoğlu, turizm sektörünün ardından yükseköğrenim sektörünün içinde bulunduğu durumu da eleştirdi.

155
Okunma