Rusya’da uçak yolculuğu yüzde 10 düştü

Rusya kamu bankası Sberbank iştirakı sigorta şirketi ve çevrimiçi seyahat hizmeti Tutu.ru’nun ortaklaşa düzenlediği araştırmanın sonuçları, bu yıl Rusya’da iç hatlar uçak yolculuğu maliyetlerinin pandemi öncesi 2019 yılına kıyasla yüzde 10 düştüğünü ortaya çıkardı.

Yıl sonunda Rusya’da tek yönlü bir iç hat uçuşunda Aralık rezervasyonları dahil ortalama uçak bileti fiyatları 7 bin 13 ruble olarak kaydedilirken, bu tutarın, bilet fiyatı ortalamasının 7 bin 807 rubleye mal olduğu pandemi öncesi 2019 yılı verilerine kıyasla yüzde 10 daha düşük olduğu vurgulandı.

Rusya’da satılan tüm biletlerin yüzde 93’ünü oluşturan iç hat uçuşlarının popüler olmaya devam ettiğine işaret edilen araştırmada, iç hatlar uçak biletlerinde yaşanan düşüşün en popüler destinasyonları bile etkilediği de belirtilirken, Moskova- Soçi arası uçak biletlerinin bu yıl ortalama 5 bin 139 rubleye mal

Tutu.ru’ya göre Moskova’dan St. Petersburg’a uçak seferlerinde bilet maliyetleri bir yılda yüzde 24 düşerek ortalama 3 bin 226 rubleye gerilerken, başkentten Anapa’ya uçak bileti yüzde 19 düşerek 5 bin 104 rubleye, Krasnodar’a da yüzde 9 düşerek 4 bin 612 rubleye geriledi. 

Öte yandan iç hatlarda bazı güzergahlara düzenlenen uçak seferlerinde bilet maliyetlerinin arttığı gözlemlenen araştırmada, özellikle Moskova’dan Rostov-na-Donu ve Mahaçkale’ye uçuşların pandemi öncesi 2019 yılına kıyasla sırasıyla yüzde 5 (5 bin 555 rubleye kadar) ve yüzde 2 (5 bin 273 rubleye kadar) oranında arttığı belirlendi.

Uzmanlar, ülkeler arası seyahatlerin serbest olduğu iki yıl önce Rusların yüzde 17 ila yüzde 20’sinin tatil için yurtdışına uçtuğunu açıklarken, şimdi ise yurtdışına uçanların payının yüzde 7’ye düştüğünü, turist akışının son iki yıldır popüler iç hat destinasyonları arasında dağıtıldığını vurguluyor.

Tutu.ru analistlerine göre, 2021’de Rusların en çok iç hat uçak bilet satışlarında yüzde 23 paya sahip olan başkent Moskova’ya seyahat gerçekleştirdiğini belirtirken, St. Petersburg ise yüzde 10’a yaklaşan payla ikinci sırada yer alıyor.

İç hatlar uçak bileti satışlarının yüzde 7,3’üne sahip olan Sochi üçüncü sırada yer alırken, bu yılın en popüler 10 iç hat uçuş noktası arasında Simferopol (yüzde 6,4), Krasnodar (yüzde 3,8), Anapa (yüzde 2,8), Ekaterinburg (yüzde 2,4), Kaliningrad (yüzde 2,4), Mineralnie Vodi (yüzde 2,3) ve yüzde 2’lik payla Rostov bulunuyor.

 

57
Okunma