Rus turizmciler: Yardım edilmezse yeni sezona çıkamayız

Rusya'da turizm sektörünün destek paketine ihtiyacı olduğunu belirten sektör temsilcileri yardım alamamaları durumunda bir sezonda ayakta kalamayacaklarını açıkladı.


Rusya Turizm Endüstrisi Onursal Başkanı Sergey Şpilko, tur şirketlerinin iade yükümlülüklerinin ertelenmesi ve geri ödemeye dayalı tur sübvansiyonlarının etkili ancak yetersiz olduğunu söyledi. TürkRus'ta yer alan habere göre Spilko, vergi tatili ilan edilmesi ve krizin sonuna kadar turizm şirketlerinin sigorta primlerinden muaf tutulması gerektiğini belirtti.

Şpilko, krizden en çok zarar gören sektörlerde maaş ödemeleri için asgari ücret düzeyinde kredi desteği sağlanmasının sektördeki çöküşün önüne geçebileceğini, turizm sektörünü kurtarmak için acilen yeni önlem paketlerinin hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

Sınırların kapatılması ve rublenin değer kaybından dolayı iç turizmin kazançlı çıktığını belirten sektör temsilcisi, salgının ikinci dalgasının da etkisiyle gelirlerdeki düşüşün geçen seneye kıyasla yüzde 30’u bulabileceğini, turizm acentelerinin birçoğunun kapandığını ve dış turizmin çöküntüye uğradığını ifade etti.

Şpilko, yabancı turistlerin gelmemesi nedeniyle bu sene St.Petersburg otellerinin en az 20 milyar, Moskova’daki otellerin 50 milyar rubleden fazla gelir kaybına uğrayacaklarını, ülke genelindeki kaybın ise 100 milyar rublenin üzerine çıkacağını öngördü.

1.1b
Okunma