Qantas, yurt dışı uçuşların 18 Aralık itibari ile devam etmesini planlıyor

Qantas Havayolları, Londra ve Los Angeles gibi belirli bazı destinasyonlara bu yıl Aralık ayının ortalarından itibaren yeniden uçuşlar düzenlemeyi planlıyor.

Qantas Havayolları, Londra ve Los Angeles gibi belirli bazı destinasyonlara bu yıl Aralık ayının ortalarından itibaren yeniden uçuşlar düzenlemeyi planlıyor.

Ulusal havayolu şirketi, 18 Aralık tarihi itibarı ile Sydney ve Melbourne’den Londra’ya düzenlenecek uçuşlar için online rezervasyonları erişime açmış bulunuyor. Aynı tarihte Vancouver ve Singapur’a da uçuşlar düzenlenecek. 19 Aralık günü ise Los Angeles, Tokyo, Hawaii ve Fiji’ye uçuşlar gerçekleştirilecek.

Şuan için Aralık ayının ortalarında yapılacak uçuşların büyük bir kısmında kalkış noktaları Sydney, Melbourne ve Brisbane olarak kararlaştırıldı.

Hava yolu şirketi, uluslararası seyahatlere yeniden devam edeceği kararını ilk olarak 18 Ağustos’ta duyurmuştu.

Şirketin Ağustos ayı için hazırlanan izlence raporunda da belirtildiği gibi, Qantas CEO’su Alan Joyce, ülkede uluslararası sınırlara ilişkin nihai kararın Federal Hükümetin elinde olduğunu dile getirdi:

”Uluslararası sınırlarımızın tam olarak nasıl ve ne zaman yeniden açılacağı tabii ki hükümete bağlı. Ancak Ulusal Kabine tarafından belirlenen, yıl sonuna kadar yüzde 80 aşı oranına ulaşılması hedefini karşılama yolundayken, uçuşların yeniden düzenlenebilmesine yönelik çalışmalarımıza erkenden başlamış olmamız gerek. Oldukça komplike bir süreç bizi bekliyor. Planlarımızı, pandemi süresince de birden fazla kez olduğu gibi, mevcut şartlara göre yeniden düzenlemek durumunda kalabiliriz. Bazı kişiler ilerleyen zamanda şartların nasıl olacağı hakkında fazla iyimser olduğumuzu düşünüyor olabilir, fakat aşı uygulamalarının şuandaki hızına baktığımızda bu ulaşılabilir bir hedef, ve o zaman gelene kadar şirket olarak bütün hazırlıklarımızı tamamladığımıza emin olmamız gerek. ”

Qantas, diğer destinasyonlara düzenleyeceği uçuşların 2022 Nisan ayı itibarı ile başlatılmasını planlıyor.

Şirketin websitesinde yer alan açıklama şu şekilde:

”Mevcut durum üzerinden öngörülen aşılama oranlarına göre Avustralya’da, Ulusal Kabine tarafından belirlenen ve uluslararası sınırların kademeli olarak yeniden açılmasını sağlayacak nüfusun yüzde 80’inin aşılanmış olması hedefi, 2021 Aralık ayında sağlanabilecek. Covid-19’un daha önce de şartların beklenmedik bir şekilde değişebileceğini göstermesi nedeniyle, şirketimizde ileri tarihli uçuşları şimdiden planlayarak, uçuşlarının açılmasının beklendiği tarihten daha da erken bir şekilde hazırlıklarımızı tamamlamış olmayı amaçlıyoruz. Eğer yapılan tahminlerde veya tarihlerde değişiklikler olursa, şirketimizin uçuş planları da buna paralel olarak düzenlenecektir. Her türlü gelişme hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Mevcuttaki uluslararası seyahat yasağı, Federal Hükümet tarafından 17 Aralık tarihine kadar geçerli olacak şekilde yürürlüğe koyulmuştu.

Joyce, ayrıca yolcuların uçuşlara alınabilmeleri için tam aşılı olmaları gerekeceğine işaret etti fakat hava yolu şirketi henüz bu konuda nasıl bir yol izleyeceğini belirten resmi bir poliçe yayınlamadı.

Şirket bünyesinde ön saflarda çalışanların  15 Kasım tarihine kadar tam aşılı olmaları gerekiyor. Yalnızca sağlık sorunları yüzünden aşı olmasında sakınca bulunun kişiler bu uygulamadan muaf sayılacak.

137
Okunma