Putin 13 milyar dolarlık Ulusal Turizm Projesi’ni açıkladı

Rusya, turizmde başlattığı atağa büyütüp hızlandırarak sürdürecek.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis'e hitaben yaptığı konuşmada turizm ile ilgili bilgi verirken sekiz aydır üzerinde çalışılan toplam 1 trilyon (13 milyar dolar) değeri olan Ulusal Turizm Projesi’nde sona gelindiğini söyledi.

Proje kapsamında turizm altyapısının geliştirilmesine yönelik imtiyazlı krediler, önümüzdeki dört yıl içinde 100.000 otel odasının inşa edilmesi öngörülüyor.

Vladimir Putin, konuşmasında, 1 trilyon ruble (13 milyar dolar) olan proje kapsamda konaklama sektörüne yüzde 3-5 oranlı kredi verileceğini söyledi.

Ulusal turizm projesi üzerindeki çalışmaların sekiz aydır devam ettiğini söyleyen Putin, projede son aşamaya gelindiğini belirterek “Projen yakın gelecekte başlatılacak. Proje ile Rusya genelinde turistik makro-bölgelerin gelişmesine izin verilecek” dedi.

Putin proje için bu yıl bütçeden 293 milyar ruble tahsis edileceğini ayrıca bütçe dışı kaynaklardan da 685 milyar ruble harcaması planlandığını söyledi.

Putin’in verdiği bilgiye öre ulusal projenin üç ana hedefi var: 

Yurt içi seyahat sayısını 140 milyona çıkarmak, 

Sektörde 4,6 milyon iş yaratmak ve 

Turizm hizmetleri ihracatını 22,2 milyar dolara çıkarmak.

Bu hedeflere ulaşmak için üç federal proje çalışacak: "Bir turizm altyapısı oluşturmak", "Turizm ürünlerinin bulunabilirliğini artırmak" ve "Turizm alanında yönetimi iyileştirmek."

58
Okunma