Özbirim: Pandemi sürecinde Kıbrıs’a ilgi arttı

Gayrimenkul sektörüne kazandırdıkları ile sektöre öncülük eden Kıbrıs Developments’in Proje Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Harper Özbirim ile pandemi döneminin gayrimenkul sektörüne etkilerini ve bu süreçte Kıbrıs Developments özelindeki yeni gelişmeleri konuştuk.

HABER KIBRIS: Pandemi ile birlikte şirketler dijital dünyaya hızlı ve yoğun bir giriş yaptı. Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan pandemi sebebi ile Kıbrıs Developments’in faaliyetlerinde ne gibi değişiklikler yaşandı? Mevcut olumsuzlukları ve dezavantajları avantaja çevirmek için neler yaptınız? 

Harper Özbirim: Kıbrıs Developments hiçbir zaman teknolojiden uzak bir yapıda olmadı. Teknolojiye yatırımlarını da çağın gereklilikleri ışığında devam ettirdi. Milos Park Homes projemizde sanal gerçeklik gözlüğü ile özellikle yurtdışındaki alıcılara buraya gelmeden ev satma konusunda öncü bir adımı ilk kez Kıbrıs Developments atmıştır. Devamında bunları geliştirsek de pandemi ile birlikte bizim de birçok şirket gibi dijitali daha yoğun kullanmamız şart oldu. Müşterilerimizin büyük bir kısmının Avrupa ve Türkiye’de olması, seyahat kısıtlamaları sebebiyle buraya gelememeleri, hem satış hem de satış sonrası faaliyetlerimizin değişmesine vesile oldu. Öncelikle bir online ofis çalışması yaptık. Bu süreçte belki tam aksinin olması beklenirken Kıbrıs’a ilginin arttığını farkettik. Daha önce bizden satın almış oldukları müstakil evlerini satışa koymak isteyen yabancı müşterilerimiz, evlerini satmaktan vazgeçtiler. Bunun nedeni ise pandemi döneminde daha izole ve daha  müstakil yaşam biçimine olan ilginin artmasıydı. Müstakil yaşama olan talebin artması, bize büyük bir avantaj sağlıyor, çünkü biz  baştan beri hep bu konseptte projeler geliştiriyoruz. Pandemi sürecinde gerek acentelerimiz kanalıyla gerekse doğrudan bize ulaşan müşteriler için satış ve satış sonrası faaliyetlerimizi online sunumlar ve online toplantılar ile yürüttük. Evinin ne aşamada olduğunu merak eden müşterilerimize aylık raporlarla birlikte konutlarının fotoğraflarını ve videolarını da gönderdik. Zaman zaman ise görüntülü Zoom toplantıları yaparak montaj süreçleriyle ilgili güncel durumları ev sahiplerine kendi evlerinden aktardık. 

HABER KIBRIS: Pandemi sürecinde bir yandan ciddi bir ekonomik darboğazdan geçilirken, bir yandan da her şeyin başı sağlık demeye devam ediyoruz. Kapanmalar oldu açılmalar oldu, yeni normaller, yarı kapanmalar tam kapanmalar. Kapanma döneminde bile teknolojinin bütün imkanlarını kullanarak, online çalışıp, yurt dışındaki müşterilerinizle irtibatı koparmadınız. Peki tüm bunlar yaşanırken sizin için en zor olan kısım neydi? 

Harper Özbirim: İlk kapanmayı yaşadığımızda müşterilerimize mail aracılığıyla bilgilendirme yaptık. Ancak onlar bu bilgi karşısında bizim kadar şaşkınlık yaşamadılar, çünkü bizden önce kapanma sürecine girmişlerdi. İlk açılım olduğu zaman ise Direktörümüz Çağatay Bey’le sahada yaptığımız toplantıda bana kurduğu cümleyi hiç unutmam, “bu projeyi aynı gün teslim edeceğiz” dedi. 2 ay kadar hiç çalışmadığımız bir süreç olmasına rağmen taahhüt ettiğimiz şekilde standart konutlarımızı normal zamanda bitirdik, bu süreçte bizi en çok zorlayan konu siparişlerimizin teslimatında yaşanan gecikmeler oldu. Çünkü Natura projemizde 68 konutun 61’ini kişiye özel tasarladık ve ülkenin imkanları elverdiği ölçüde müşterilerimizin taleplerini yerine getirmeye çalıştık. Açılım olur olmaz müşterilerimize mail atıp taahhüt ettiğimiz tarihte evinizi teslim edeceğiz dediğimizde, hem çok mutlu oldular hem de bunu nasıl gerçekleştireceğimizle ilgili şaşkınlıklarını gizleyemediler. İlk projemizden bu yana eş zamanlı anahtar ve koçan teslimi konusunda çok hassas davranıyoruz, bu bizim için olmazsa olmaz bir özellik. Natura projesini de söz verdiğimiz tarihten sadece 1 ay daha geç teslim edeceğiz. Bu gecikme ise ne yazık ki kapalı kaldığımız sürede siparişlerin geç teslim edilmesi gibi öngöremediğimiz sebeplere dayanmaktadır. 

Zamanında teslimat konusunda Kıbrıs Developments’i farklılaştıran en önemli unsur, iyi bir proje yönetimi yapıyor olmamız. Neyin nasıl olacağı belli olsa da sahadaki koordinasyon çok önemlidir. Biz bu süreçteki başarımızı sahada yaptığımız iyi proje yönetimine borçluyuz. Pandemi döneminde medyadan da takip ettiğimiz üzere, 30-40 bin kişinin Türkiye’ye döndüğünü biliyoruz. Sektörde ciddi daralma olması nedeni ile insan kaynağı bulma konusunda büyük sıkıntı yaşadık, pandemi sürecinde bizim için en zor kısım buydu diyebilirim. Bazı noktalarda ekiplerimizi yenilememiz gerekti. Aslında tüm bunlar düşünüldüğünde dijitale adaptasyon bu sürecin en kolay noktasıydı diyebilirim. 

Şimdi ise yine bir ilk olarak pandemi tedbirlerinin el vermesi durumunda Natura projemizin anahtar teslimini dijital ve fiziki ortamı bir arada sunacak ‘phygital’ bir etkinlikle yapmayı planlıyoruz. Dijital ortamda canlı olarak yayınlanacak anahtar teslimi etkinliğine Kıbrıs’ta yaşayan müşterilerimiz şahsen, yurtdışında yaşayan müşterilerimizin ise önceden vekalet verdikleri avukatları fiziki olarak katılıp konutlarını koçanları ile birlikte teslim alabilecekler. Yurtdışında olan müşterilerimiz de canlı yayına bağlanıp evlerinin teslim edildiğini görebilecekler. Teknolojinin bütün imkanlarını en üst seviyede kullanıp gerçekleştireceğimiz anahtar teslim etkinliği ile müşterilerimiz için mesafeleri ortadan kaldırmayı ve uzakları yakın etmeyi amaçlıyoruz. Bu da aslında, pandemi dönemi içerisinde yaşanan gelişmelere ve yeni normallere bizlerin hızlı bir şekilde adapte olduğunun en güzel göstergesidir.  

HABER KIBRIS: Pandemi döneminde yabancı yatırımcıların ilgisinde azalma değil tam aksine daha fazla artış olduğunu söylediniz. Bunu biraz açabilir misiniz? Neden daha cazip hale geldi sizce?

Harper Özbirim: Kuzey Kıbrıs, önceden beri özellikle Avrupalı müşterilere bir kaçış noktası olarak cazip gelmiştir. Avrupa’da yaşayanlar Kuzey Kıbrıs’ın ‘undiscovered’ yani keşfedilmemiş potansiyelinin olmasına bir cevher gözüyle bakıyorlar. İlginin artmasında fiyat avantajı da önemli elbette. Yakın komşumuz Güney ile kıyasladığımızda bizdeki fiyatların 3’te 1 oranında daha uygun olması ya da en fazla karşılaştırıldığımız lokasyonlar olan İspanya ve İspanya’daki adalara göre konut fiyatlarının çok daha uygun bir noktada olması büyük bir avantaj. Ayrıca Kıbrıs Developments olarak kalitemizin Avrupa standartlarında olması tercih sebeplerine bire bir yansıyor. İlave olarak şu an yeni tüketici davranışlarına baktığınız zaman alternatif yer arayışının yüksek noktada olduğunu görüyoruz. Keşfedilmemişi keşfetmek noktasında da bir motivasyon söz konusu. 

Türkiye’deki müşteriler ile Avrupa’daki müşterilerin motivasyon kaynaklarını ayrıştıracak olursak, Türkiye’deki müşterilerimiz için bir yatırım aracı olarak gayrimenkule yönelme motivasyonu; dövizden kazanmak, Türk lirası ile alıp, dövizin değer artışı ile Türk Lirası karşısında gelirini ve kazancını dövize sabitlemek ve kira gelirini döviz üzerinden elde etmek şeklinde sıralayabiliriz. Avrupalı müşteriler için ise daha çok lifestyle, alternatif arayış, keşfedilmemişi keşfetmek ve kaliteli yaşam, yani özetle orada ulaşamadıkları kaliteli yaşamı burada bulmaları diyebilirim. 

HABER KIBRIS: Peki pandemi döneminde bu tercih sebeplerinde bir farklılık oldu mu? Kuzey Kıbrıs’ın dünyadaki birçok ülkeye göre avantajları olduğunu düşünüyor musunuz? 

Harper Özbirim: Bu konuyu 2 noktada değerlendirebilirim. Pandemi sürecinde yaşam stili ve yatırım odaklı olarak motivasyonun arttığını düşünüyorum. Öncelikle, coğrafik özelliklerimiz açısından bakıldığında ada olmamız, izole olmamız, vaka sayılarının bizde az olması, daha kontrollü bir şekilde bu süreci yönetebilmemizi sağladı. Geçtiğimiz yaz boyunca Avrupalı müşterilerimiz hep evlerinde kaldılar, biz ise Mayıs’tan itibaren hep dışarıdaydık, Kıbrıs’ta yazı tedbirli de olsa yaşayabildik. Bir şekilde hayatın devam etmesi, motivasyon unsuru oldu diye düşünüyorum. Dışarıya yönelik olarak da aslında bence iyi bir imaj çizdik. İkincisi ise yatırım aracı olarak bakıldığında bu dönemde Avrupa’da özellikle Almanya gibi ekonomilerinin güçlü olduğu ülkelerde devlet ek vergilendirmeler yapmaya başladı. İşletme sahibi olan müşteri profilimiz açısından baktığımda, kapatılan işletmeler beklediği desteği devletten göremedi ve bu sebeple kendi ülkelerine karşı bir küskünlük yaşadılar. Bu sebeple yatırımlarını da başka noktalara kaydırmaya yöneldiler. Gözlemlediğim bu yeni profil, yani pandemi döneminde Avrupa’daki devlet politikalarından memnun olmayan kesim, buradaki yatırım potansiyelini artırdı diyebiliriz. 

HABER KIBRIS:  Son olarak okuyucularımıza yeni yatırımlarınızdan ve yeni projelerinizden bahseder misiniz? 

Harper Özbirim: 2021 yılı marka kimliğimizi yenilemekle başladı. 35. yılını geride bırakan Kıbrıs Developments’in bu yıl logosunu ve imajını yeniledik. Köklerimizi koruyarak ama dijital dünyaya daha uyumlu, daha çağdaş bir yorum katarak logomuzu güncelledik. Bu yılın başında bir diğer önemli yapı taşı ise Natura’nın phygital anahtar teslimi. Şu an üzerinde çalıştığımız ve beni çok heyecanlandıran yeni bir konut projesinin müjdesini de verebilirim. Bir aksilik olmazsa yeni projemizin bahar aylarında lansmanını yapmayı planlıyoruz. Şu anda çok detay veremeyeceğim ama yeni projemizin lokasyonu bugüne kadarki dağ deniz ilişkisinin en güçlü olduğu eşsiz bir mevkide. Biz her projemizde bir sentez yaratma ve her projede öğrendiğimizi bir sonrakine taşıma eğilimindeyiz. O nedenle yeni projemizde de fark yaratacağımızı söyleyebilirim. 

327
Okunma