Oktay: KKTC Turizm tanıtım faaliyetlerini destekleme kararı aldık

Oktay, KKTC markasının güçlendirilmesi ve tanıtımının artık Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tanıtım ajandası dahilinde olduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kıbrıs Türkünü haklı davasında bir gün bile yalnız bırakmayacaklarını ve her şartta yanında olacaklarını vurguladı.

Oktay, “Çözümden yanayız, kardeşlikten yanayız, işbirliğinden yanayız” diyerek, daha müreffeh bir KKTC için Türkiye olarak burada olduklarını ve Kıbrıslı Türklerin yanında olduklarını söyledi.

Oktay, bugün KKTC’de tarihi bir güne daha tanıklık yapıldığını, hem uluslararası görüşmeler anlamında yeni bir dönüm noktasında olduğunu; aynı zamanda, heyetler arası çalışmalarda farklı bir ivme kazanılacağını düşündükleri yeni bir çalışma metodunun hayata geçirildiğini kaydetti.

2021 İktisadi Mali İşbirliği protokolü çerçevesinde, KKTC için 2 buçuk milyar TL kaynak ayırmayı öngördüklerine dikkat çeken Fuat Oktay, iktisadi mali ve işbirliği anlaşmaları çerçevesinde yapısal reformlar, ulaştırma ve enerji altyapı ihtiyaçları, tarımsal üretimin artırılması, dijitalleşme konularının KKTC’de hızla ilerleme sağlanmasını bekledikleri alanlardan bir kaçı olduğunu söyledi.  

KKTC’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin dünya çapında tanıtılması ve turizm potansiyelinin artırılması için tanıtım faaliyetlerini de destekleme kararı aldıklarına dikkat çeken Fuat Oktay, KKTC markasının güçlendirilmesi ve tanıtımının artık Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tanıtım ajandası dahilinde olduğunu kaydetti.

Oktay, “Türkiye için ne yapıyorsak, aynı bilgi beceri ve tüm tecrübeyi buraya da aktarma kararlılığındayız” dedi.  

İstihdam ve refaha ciddi katkı sağlayan turizm sektörüne yönelik salgın şartlarının etkilerini azaltmak için gayretlerini sürdüreceklerini dile getiren Fuat Oktay, Maraş’ın yeniden hayat bulmasının da turizm başta olmak üzere KKTC ekonomisini pek çok alanda olumlu etkileyeceğine inanç belirtti.

51
Okunma