Turizmde 19 Yıl: Mine Gürses

"Birinci hedefimiz misafir memnuniyeti"

Kıbrıs’ta turizm yapmanın çok zor zanaat olduğunu belirten Mine Gürses “turizm yapmak zor ama biz Kıbrıs’ı ve insanlara hizmet etmeyi seviyoruz” dedi.

Turizm sektörünün daha iyi olabilmesi için yatırımcının önünün açılması gerektiğini kaydeden Mine Gürses 2019 ve 2020 yıllarının turizm açısından pek parlak geçmeyeceğine dikkat çekti.

Uçak bilet fiyatlarının ucuzlaması için çalışma yapılması gerektiğini kaydeden Gürses bu bilet fiyatlarıyla turist çekmenin çok zor olduğuna vurgu yaptı.

İşte Mine Gürses’in sorularımıza verdiği yanıtlar

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Mine GÜRSES: 44 yıl önce evlilik dolayısıyla Kıbrıs’a geldim. Eşim Baflı Kıbrıslıydı Eski başbakanlık siyasi işler müdürüydü. Aslen İstanbulluyum orada tanışmıştık. Eşimi 1991 yılında kalp krizi sonucu kaybettim

Bir oğlum bir kızım var. Oğlum Kerem Gürses avukat Lefkoşa’da avukatlık yapıyor. Kızım Özlem Gürses ise evlendikten sonra Amerika’ya yerleşti 22 yıldır orada yaşıyor.

Bir de 13 yaşında bir torunum var adı Emre, 1974 Kasım’ından beri Kıbrıs’ta yaşıyorum

TURİZM SEKTÖRÜNE NASIL ADIM ATTINIZ?

Mine GÜRSES: Bu adada yaşıyorsanız şuan siz de turizm sektöründesiniz, fiili olarak çalışmak başka bir şey.

Ben 19 yıl Nadir Holding’te çalıştım o zamanlar bizim Palm Beach, Jasmine Court, Anadolu Hotel (o zamanki adı ile Girne View hotel) onlar Nadir Holding bünyesindeki otellerdi.

Ben de yönetim kurulu başkanı asistanı olduğum için tüm yazışmalar haberleşmeler benim kanalımdan geçerdi.

Dolayısı ile fiilen çalışmıyordum ama temelinde birçok bilgi akımı bana da geliyordu.

Nadir Holding ’ten 1998 yılında ayrıldım. 2000 yılında Merit Crystal Cove hotele sekreter olarak müracaat etmiştim. İlk personellerinden biriyim.

Yılların getirdiği bilgi birikim, gösterdiğim çaba beni önce halkla ilişkiler müdürü yaptı sonra da genel müdürlüğe terfi ettim. 10 yıldır Merit Lefkoşa’da genel müdürlük yapıyorum.

Benim temelim ilk işim bankacılık. Orada da ticari bilgilerle donandım Kıbrıs’a geldiğimde 75 yılında Kıbrıs Türk Denizcilik şirketine girdim.

Orada da bankacılıktan gelen bilgilerim lisanım ve o zamanki aletleri kullanabilme becerim ile  çabucak yükseldim ve Lefkoşa şube sorumluluğuna getirildim. Sonra Nadir Holding beni bünyesine aldı. Turizmde 19’uncu yılımdayım..

SEKTÖRDE YAŞADIĞINIZ ZORLUKLAR NELERDİR

Mine GÜRSES: Tüm dünyanın tecrit ettiği sadece Türkiye’nin tanıdığı bir adanın belli bir kesiminde yaşıyorsanız turizm yapmak çok zor.   Son zamanlarda uçak bilet fiyatlarının korkunç derecede artması, dövizin yükselmesi ile otellerde kullanılan ürünlerin zamlanması ve Türk insanının alım gücünün düşmesi turizmi kötü etkiledi.

Türk insanı bile artık Kıbrıs’a gelmek için gelmek için 10 kere düşünüyor. Sadece buraya değil, Türkiye içindeki tatillerini bile iptal etme noktasına geldiler

Kıbrıs’ta yaşıyorsanız turizm yapmak çok zor.

Bizler hep taşıma suyla değirmen döndürüyoruz. Sadece turizm sektörü değil diğer sektörler de bundan etkileniyor.

Otellerde kullandığımız ürünlerin yüzde 90’ı dışarıdan geliyor. Bunların da bir maliyetleri var.

Kıbrıs’ta turizm çok zor zanaat ama yine de bu yatırımcılara baktığınız zaman, başta sayın patronum Besim Tibuk olmak üzere tüm bu zorluklara rağmen turizm yatırımlarına devam eden firmalar var.

Merit Royal’ın karşısında başka bir 5 yıldızlı otel yükseliyor. Bunlar da büyük paralar.

Kıbrıs’ta turizm yapmak zor ama biz Kıbrıs’ı seviyoruz. İşimizi çok seviyoruz, hizmet etmeyi çok seviyoruz. Belki bu yüzden Meritler bu kadar başarılı

DAHA İYİ OLABİLMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?

Mine GÜRSES: Yatırımcının önünü açmak gerekiyor. Sadece gelen zamlarla değil, bürokrasi ile de boğuşuyoruz.

Bu adanın turizmden başka bir geleceği yok. Bir zamanlar narenciye ihraç ederdik, 1976’ta 126 bin ton birinci sınıf narenciye ihraç edildi bu ülkeden. Şimdi tüm toplam ürün 25 bin civarında. O bitti. Sanayi holding kapandı.

Ben 44 yıldır bu ülkede yaşıyorum ama hep iş hayatın içinde olan bir kadınım dolayısı ile her şeyi görebiliyorum.

Cennet gibi bir adada yaşıyoruz, yeter ki temiz tutalım, insanlara iyi davranalım, geleni mutlu ederek gönderelim ki tekrar gelsin ve başkalarını da getirsin.

2019 YILI TURİZM AÇISINDAN NASIL GEÇİYOR? 2020 İÇİN ÖNGÖRÜLERİNİZ NELERDİR

Mine GÜRSES: 2019 yılı turizm açısından tereddütteyiz dikkat ederseniz birçok otel kampanyalara başladı çünkü alım gücü çok düştü. Bize yabancı ülkelerden çok az turist geliyor. Güney’den gelmeye çalışıyorlar bu tarafa geçmelerine izin vermiyorlar.

İsrailli grubu geri gönderdiler. Biraz tedbirli olmamız gerekiyor. Ben çok parlak geçeceğini düşünmüyorum.

Elektrik ücretlerini görüyorsunuz, bu otel ayda 480 bin TL elektrik parası ödüyor. Merit Lefkoşa’da 130 personel çalışıyor. Bu personelin maaşları ve yatırımlarını düşünmek gerekiyor.

Ulaşıma bir çare bulmak lazım. Uçak bilet fiyatlarının bu kadar yükselmesi ile bu adaya yazık ediyorlar.

Biz geldiğimiz senelerde İtalyan turistler çok geliyordu, kış mevsiminde de Finlandiyalı ve Norveçli turistler geliyordu. Şimdi hiç biri gelmiyor

Larnaka’dan kalkan charter uçaklarda 28 Euro’ya bilet bulabiliyorsunuz. Bu pahalı bilet fiyatlarıyla KKTC’ye niye gelsinler ki?

Bu adada yaşayabilmek için dört elle sarılmamız gerekiyor. Turizm sektörü deyip geçmemek gerekiyor, hayatı etkiliyor

OTEL OLARAK HEDEFLERİNİZ NELERDİR

Mine GÜRSES: Bizim birinci hedefimiz misafir memnuniyeti, misafir memnun ayrılınca başkalarını da getiriyor. Bu otel organizasyonların, toplantıların merkezi olduk. Merkezde olduğumuz için misafirlerimiz daha çok tercih ediyor.

Yurt dışından iş için gelenler de bizi tercih ediyor

Bu otelin bir diğer özelliği Türk toprağı olduğu için KKTC’yi tanımayan diğer ülkelerin devlet temsilcileri geldiklerinde sadece bu otelde kalabiliyorlar.

Rum tarafında yayınlanan yasaklı oteller listesinde olmayan birkaç otelden bir tanesiyiz.

Türkiye’nin devlet büyükleri geldiği zaman da genellikle bizi tercih ediyorlar.

Hedefimiz geriye gitmemek, geriye gitmemek için de elimizden geleni yapmak.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Mine GÜRSES: 44 yıldır yaşadığım bu güzel ada için en güzel şekilde yönetilmesini, artık hükümet değişikliği olmamasını, istikrarlı bir hükümet olarak bu sorunları biran önce giderilmesini istiyorum. Hayırlı, mutlu güzel bir yaz ve yazlar geçirelim diyorum.

4.4b
Okunma