Milli havayolu şirketi deniz aşırı uçuşları şarta bağladı – Aşı yoksa uçuş da yok

Noel’e kadar denizaşırı destinasyonlarını açmaya hazırlananan havayolu şirketi Qantas, uluslararası uçuşlara aşılı olmayan yolcuların kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Noel’e kadar denizaşırı destinasyonlarını açmaya hazırlananan havayolu şirketi Qantas, uluslararası uçuşlara aşılı olmayan yolcuların kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Avustralya milli havayolu şirketi Qantas Group’un CEO’su Alan Joyce, ülke genelinde bazı yurt dışı uçuşların Noel’e kadar açılması planlanırken, şirket olarak Covid-19 aşısı yaptırmış olmayı uluslararası tüm yolculara şart koyduğunu bildirdi.

NSW Başbakanı Gladys Berejiklian, eyalette iç hatlar uçuşlarının %70 aşı oranına ulaşıldığında yeniden başlayacağını, dış hatlar uçuşlarında ise bu oranın %80 olması gerektiğini açıkladı.

Başbakan Scott Morrison, geçen hafta düzenlenen ulusal kabine basın konferansının ardından NSW Başbakanı Berejiklian’ın eyalet hakkındaki bu planı ile hemfikir olduğunu söyledi ve Commonwealth’in de %80 aşı oranına ulaşıldığında uluslararası uçuşların açılmasına destek sağlayacağını dile getirdi.

Ek olarak Federal Hükümet, eyaletlere şuanda Güney Avustralya’ya dönen vatandaşlar için uygulanana benzer şekilde, ev karantinasına yönelik birtakım kurallar benimsenmesi çağrısında bulundu.

Qantas’ın CEO’su Alan Joyce, geçen ay Federal Hükümetin ilerleyen süreçte öngördüğü aşılanma oranlarına paralel olarak, hava yolu şirketinin bazı havalimanlarında Aralık ayının ortalarından itibaren uluslararası uçuşların açılmasını planladığını söylemişti. Şuan için uçuşların açılması beklenen az sayıda ülke bulunuyor; Japonya, Singapur, ABD ve Birleşik Krallık bu ülekeler arasında.

Uçuşların yeniden açılması planlarına yönelik Joyce, kabin ekibi, pilotlar ve havaalanı çalışanları gibi ön saflarda hizmet veren tüm personelin 15 Kasım’a kadar tamamen aşılanması gerekeceğini, daha arka plandaki tüm çalışanların ise 2022 Mart ayının sonuna kadar aşı vurulmuş olması gerekeceğini açıklamıştı.

Artık aşı zorunluluğu hava yolu şirketi ile yurt dışına uçan yolcular için de geçerli olacak.

Joyce, Trans-Tasman Business Circle ile Salı günü yaptığı konuşmada hava yolu şirketinin -Avustralya’daki konaklama mekanlarında olduğu gibi- uçuşlardan önce yolcuların aşı yapıldıklarını kanıtlayıcı belge sunmasını isteyeceğini söyledi.

Joyce, ”Qantas, yalnızca aşılı yolcular ile uluslararası uçuşlar düzenleme politikasını izleyecek. Çünkü bunun, yolcuların güvenli bir şekilde uçuş yapabilmesi ve varılan ülkelere de risk arz etmemesi adına gerekli olduğunu düşünüyoruz. Zaten, artık uluslararası uçuşlarda aşıyı hem personele hem yolculara zorunlu tutmak bir dünya standardı haline geldi. Umuyoruz ki Noel’e kadar bu uçuş hedeflerimizi gerçekleştirebileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Havayolu şirketi iç hatlardaki uçuşlarda aşı zorunluluğu olup olmayacağı hakkında ise henüz bir karar almadı.

88
Okunma