Meksika'da "Ölüler Günü" Kutlandı

İspanyollar ve Latin Amerikalılar tarafından kutlanan Ölüler Günü festivalinin amacı ölenlerin unutulmamasını sağlamak. İki günlük kutlama boyunca yer alan kafatasları, iskelet kostümleri ve figürleri José Guadalupe Posada'nın çizimlerinden esinlenerek yapılıyor.

İspanyollar ve Latin Amerikalılar tarafından kutlanan 'Ölüler Günü' (Dia de Muertos) festivali, Meksika'nın başkenti Mexico City'de renkli görüntülere sahne oldu.

Ölüler Günü, Latin Amerika'da gerçek dünya ile ruh dünyası arasındaki geçiş yolunun açık olduğuna ve ölen yakınların ziyarete geldiğine inanılan iki günlük bir kutlamadır. İnanışa göre bu iki gün boyunca ölüler diyarından gelenlere en sevdiği yemek yapılır ve ona en sevdiği içecek sunulur. 

Başlangıcının Azteklere dayandığı bilinen Ölüler Günü'ndeki iskeletler ölenleri simgeler. İnanışlarına göre gerçek ölüm unutulduğunda olur, festivalin amacı ölenlerin unutulmamasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda ölmüş olanları simgeleyen şekerden kafatası biblolar, ölenlerin sevdiği kokuların, süslemelerin bulunduğu sunaklar yapılır. 

Sembolik kafatasları nedeniyle çoğu zaman Cadılar Bayramı ile karıştırılsa da korkutma amaçlı olmadığı için Cadılar Bayramı'yla bir bağlantısı yoktur.  

Bugünün festivallerinde çok belirgin olan kafatasları, iskelet kostümleri ve figürleri 19. yüzyılın başında yaşayan karikatürist ve aktivist José Guadalupe Posada'nın çizimlerinden esinlenerek yapılıyor. 

108
Okunma