La Palma'da 400 turist tahliye edildi, uçuşlar durduruldu

İspanya'nın Kanarya Adalarına bağlı La Palma'daki Cumbre Vieja Yanardağının faaliyete geçmesi nedeniyle bölgede büyük kaos yaşanıyor.

La Palma'da 19 Eylül'de aktif hale gelen Cumbre Vieja Yanardağı bölgede büyük panik yaşanmasına neden oluyor. Yanardağın bulunduğu bölgeden şu ana kadar 6 bin kişinin tahliye edildiği, 400 turistin ise Tenerife'e kaydırıldığı öğrenildi.

Cumbre Vieja Yanardağının faaliyete geçmesinden bu yana en şiddetli patlamaların yaşandığı ve lavların 16 kilometrekarelik alan 240 hektarlık alanı yok ettiği belirtildi.

Yanardağdan çıkan gaz ve dumanın 4 bin 500 metre yüksekliğe ulaştığı, bu nedenle bugün ve yarın La Palma ve La Gomera adalarına yapılacak toplam 77 ticari uçuşun iptal edildiği açıklandı. Ayrıca, Tenerife'e yapılacak uçuşlara da kısıtlama getirildiği ifade edildi.

İspanya'da yetiştirilen muzun yüzde 15!ini üreten La Palma'da, muz çiftliklerinin de tehlike altında olduğu belirtildi. Çiftçilerin, muzları lavlardan kurtarmak için hızlı hasada başladığı ve adeta zamanla yarıştığı kaydedildi.

132
Okunma