Kruvaziyer sektörü 2021 yılına fokuslandı!

Kruvaziyer sektörünün 2020 yılına çok iyi başladığını ancak Covid-19 sebebiyle işlerin durduğunu ifade eden Prontotour Gemi Departman Müdürü Bahadır Şaf, “Sektördeki paydaşlarımız gibi tamamen 2021’e fokuslanmış durumdayız. 2021 için iddialı bir kampanya başlattık” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını en çok turizmi etkiledi. Turizm sektörü pandemi sürecindeki yaralarını sarmaya çalışırken bir taraftan da “yeni normal” olarak adlandırılan döneme hazırlanıyor. 2020’den umudunu kesen kruvaziyer sektörü de hedeflerini 2021 yılı için belirlemeye başladı. Kruvaziyer sektörünün ne durumda olduğunu, gemi firmaları ve acentaların çalışmalarını Prontotour Gemi Departman Müdürü Bahadır Şaf ile konuştuk.

Sizce pandemi süreci yerel ve küresel anlamda kruvaziyer sektörünü nasıl etkiledi? Ne tür ekonomik kayıplar oluştu?

Turizmin her sektörünü etkilediği gibi gemi firmaları da pandemiden fazlasıyla etkilendi. Turizmin başına gelebilecek en büyük krizi yaşıyoruz. Kısıtlamaların, hem Türk hem de Avrupa ve Asya nüfusunun en fazla seyahat ettiği dönem olan yılın ikinci ve üçüncü çeyreğine denk gelmesi, yerel ve küresel anlamda cruise sektörünü olumsuz etkiledi. Yolcu gemilerindeki trafik pandeminin ilk döneminde yüzde 60-70 civarında azaldı. Ancak tedbirler hemen alındı. Özel protokoller hazırlanırken, teknoloji daha etkin kullanılmaya başladı. Bazı rotalar için gemiler demir almaya başladı.

Koronavirüs nedeniyle firmalar ek tedbirler aldı, gemi yolculuğu artık daha güvenli diyebilir miyiz?

Gemi firmaları uluslararası sağlık kurumları, bilim ve teknoloji firmaları ile ortak hareket ediyor, insan sağlığını koruyan protokollere harfiyen uyuluyor ve ciddi denetlemeler yapılıyor. Sağlık hizmetleri, halk sağlığı ve sanitasyon, otel hizmetleri ve diğer gemi mühendisliği sistemleri, bilgi teknolojisi ve lojistik alanlarında artık gemi tatillerinin daha da güvenilir olacağını söyleyebiliriz.

Ne gibi güvenlik önlemleri var, örnek verebilir misiniz?

COVID-19 ile ilgili yeni verileri ve araştırmalar, virüsün gelişiminin anlaşılmasına ve insanların olası bulaşmadan korunması için kullanılan en son teknoloji ile birleştiren yeni operasyon protokolleri oluşturulmasını sağladı. Bulaşma riskini azaltmak için tasarlanan en son teknolojiler devreye girmiş durumda. Bu tedbir ve müdahale planlaması içerisinde şu başlıkları sıralayabiliriz:

*Binişten önce misafirlerin üç kapsamlı adımdan oluşan bir kontrolden geçmesi– vücut sıcaklık kontrolü, sağlık durumu anketi ve COVID-19 sürüntü testi.

*Yüksek sanitasyon ve temizlik önlemleri: Yeni temizlik yöntemlerinin tanıtılması, hastane sınıfı dezenfektan ürünlerinin kullanımı ve mikropların % 99.97'sini öldüren UV-C ışık teknolojisi ile gemideki havanın sanitasyonu ile desteklenmesi..

*Sosyal mesafe kapsamında, gemideki misafirlerin toplam kapasitesinin %70 oranında azaltılmasıyla, misafirlere yaklaşık olarak kişi başına 10 m² ve daha fazla alanın sağlanması.

*Eğitimli ve yüksek nitelikli personele ve COVID-19 semptomları olan tüm konukların test edilmesi için gerekli ekipmanla hizmet vererek, hasta olan tüm konuklara Tıp Merkezi’nde ücretsiz tedavi olanağının sunulması.

*Seyahat boyunca sağlık durumunun sürekli izlenmesi.

Misafirlerin ilgisi ve tepkisi nasıl?

Gemi seyahatlerinin sadık değişmez bir kitlesi var. Bu misafirlerimiz gemi markalarının kaliteli hizmetini ve güvenlik önlemlerini bildikleri için şimdiden 2021 turlarına talep göstermeye başladılar. Sonbahar için de ilginin olduğunu söylemeliyim. Tabii yeni normal sürecinde gemilerin aldığı tedbirleri, azaltılan kontenjanları ve diğer önlemleri kendilerine anlatıyoruz. Zaten güvenlik ve yeni teknolojisinin her zaman üst düzeyde olduğu bir sektörden söz ediyoruz. Bu son yaşadığımız salgın hem bizleri hem gemi firmalarını çok yönü düşünmeye ve farklı parametreleri de dikkate alarak yeni ürünler ortaya koymaya sevk etti. Yeni dönemde gemi seyahatinde hem sağlıklı hem daha keyifli yolculuklar misafirlerimizi bekliyor.

2021’de İstanbul’u rotasına alan gemi firmalarının programlarında bir değişiklik var mı?

Covid-19 pandemisinin getirmiş olduğu uluslararası sorunlar sektörün gelecek yıllar için yaptığı yatırımlar açısından da stop dönemini devamında getirdi. Özellikle İstanbul ve İzmir kalkışlı büyük cruise firmalarının 2021 için planlamış oldukları seferler şuan için askıya alınmış olup 2022 senesine kadar uzatılması planlanmakta. Ancak hızlı iyileşme ve ekonomik yönden kısa vadede toparlanma yakalanması durumunda potansiyeli yüksek olan ve yoğun ilgi gören İstanbul ve Kuşadası hareketli Ege & Adriyatik, Karadeniz ve Yunan Adaları gibi önemli destinasyonlar için gemi firmaları hızlı bir şekilde düğmeye basacaktır.

2021 satışlarını artırmak için ne gibi projeler yapıyorsunuz?

Çok iyi başladığımız 2020 senesindeki planlamamız maalesef Covid-19 sebebiyle durdu. Bu sebeple bizde sektördeki paydaşlarımız gibi tamamen 2021 senesine fokuslanmış durumdayız. Tabi artık yeni dünya düzeni ve beraberinde getirdiği yeni şartlar, anlaşmalar bizleri planlama açısından birçok değişikliğe itse de temel amaçta yaptığımız ürünleri ele alırken aslında her zaman izlediğimiz yol olan misafirlerimizin sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat planlamalarını gerçekleştirmesini pandemi sonrası düzene göre tekrardan şekillendirdik. Önceliğimiz bu güvenli ortamı misafirlerimize en iyi şekilde anlatmak ve akıllarında en ufak soru işareti bırakmamak ve sonrasında en iyi yaptığımız işlerden biri olan gemi seyahatini misafirlerimize istedikleri tatil konseptine uygun sunmak. Her yıl olduğu gibi 2021 yılı için de yine iddialı bir başlangıç yaparak şu ana kadar gemi turlarında hiç yapılmamış bir kampanya ile start verdik. Aslında gemi tatilinde erken rezervasyonu erken başlattık diyebiliriz. %40 indirim yaptık. Çok kısa sürede olumlu geri dönüşler aldık ve kapasitemizin henüz %35 ile başladığımız kampanya dönemimizi şuan %70 daha fazla ürün ekleyerek devam ediyoruz. Özellikle Kuzey Avrupa, Karayipler ve Uzakdoğu destinasyonlarımızın bazı 2021 tarihleri şimdiden dolmuş durumda. Pandeminin sona ermesi ile çok hızlı bir şekilde toparlanacağımıza inanarak hedeflerimizi her gün büyüterek devam ediyoruz.

TURİZMAJANSI

 

494
Okunma