Koronavirüs seyahat tutkusuna engel olamadı! Tek başına Balkan turuna çıktı

Seyahat tutkunlarıyla hikayelerini paylaştığım Turizm Kıbrıs'ın bu haftaki konuğu koronavirüs döneminde bile gezme tutkusunu dizginleyemen Refika Ulutan. Herkesin sokağa çıkmaya bile korktuğu bir dönemde Balkanları baştan başa gezmeye devam ediyor.  Bu dönemde gezmek isteyip de bir cesarete ihtiyacı olanlar için işte o röportaj...

ARZU GÜNDÜZLER-TURİZM KIBRIS

Sorulara geçmeden önce sizi biraz tanıyalım.Kaç yaşındasınız, ne işle meşgulsünüz.Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

5.Nisan 1969 Girne doğumluyum. Mükemmel bir anne babanın kültür ve eğitimi ile Girne’de büyüdüm.

Profesyonel olarak dağ tırmanışçısı ve yürüyüşçüyüm. Erciyes’e tırmanan ilk Kıbrıslı kadın dağcıyım.

Dil ve Edebiyat fakültesi mezunuyum. Edebiyat öğretmenliğinden sonra Güney Kıbrıs’ta hiperaktif ve dikkat dağınıklığı üzerine eğitim yapıp 7 yıl bu tip çocuklarla çalıştım Son 5 yıl kendi şirketimi kurarak gayrimenkul uzmanlığı ve iş takip merkezini başarılı bir şekilde yürüttüm.2020 Ocak ayında şirketimi kapatarak 1yıl seyahate çıkma hazırlığını yaptım. Mart ayında adanın pandemi nedeniyle kapanmasından dolayı tüm biletler iade olunca 2020 Aralığında seyahatime başladım.

  • Seyahat tutkunuz nasıl başladı?

Anne ve Babam iş seyahatlerine birlikte giderlerdi. Babam gittikleri ülkelerle ilgili gezi kitabı ve yöresel hediyeler getirirdi. O kitaplardan dünyayı görürdüm.  İçimdeki seyahat tutkusu o kitaplarla başladı.

 

  • İlk seyahatinizi nereye gerçekleştirdiğiniz?

1981 yılında babamla 3 aylık yaz tatilinde arabayla Türkiye turuna çıktık. Mersin’den başlayarak adım adım tüm tarihi yerleri dağ, bayır,çarşı, Pazar gezdik. Marmara, Ege, Akdeniz , Trakya ve İç Anadolu’yu gezdiğimizde henüz 12 yaşındaydım. 12 yaşımdan itibaren okul başarılarımdan dolayı tüm tatillerde ailem tarafından tek başıma konser ve tatillere gönderildim.  Elton John, Michael Jackson, Guns Roses gibi dünyaca ünlü sanatçıların konserleri izledim. 19 yaşına geldiğimde ilk kez  İngiltere’ye seyahat ettim. 1999-2019 tarihine kadar oğlum Göktürk ile Türkiye’nin ve İngiltere’nin neredeyse tüm şehirlerini gezdik. İnanılmaz güzel yerler gördük. 12 yaşımda tek başıma başlayan gezme arzusu şimdi oğlumla devam ediyor.

  • Gezdiğiniz ülkeleri kısaca anlatır mısınız?

73 ili ile Türkiye, Almanya,Fransa, Hindistan, İngiltere ,Arnavutluk ,Kosova, Makedonya,Montenegro, Sırbistan olmak üzere 9 ülkeyi görme şansım oldu. Gittiğim ülkelerin birçok şehrini gezdim örneğin Hindistanda 6 eyaleti adım adım gezerek dolaştım.

  • Bu seyahatlerde sizi en çok etkileyen ne oldu?

Şu an gezmekte olduğum Balkan ülkelerinde tanıştığım insanların Kıbrıs hakkında inanılmaz bilgi sahibi olması beni çok şaşırttı. Çünkü en yakınımızdaki Türkiye’de bile insanlar hala “hangi dili konuşuyorsunuz?” , gibi sorular sorup adanın nerede olduğunu bilmiyorlar. Gitiiğim her ülkede güzel insanlarla karşılaştım. İnsanlarla ilgili inanılmaz şanslı olduğumu düşünüyorum

Son gittiğim Montengro’da Cumhurbaşkanı ve milletvekilleriyle birbirimize gülümseyip selam vererek yanyana rock konseri izledik.

  • Gideceğiniz ülkeye hazırlık yaparken nelere dikkat edersiniz?

Türkiye’yi 2000’li yıllardan itibaren Mehmet Yasin’in adım adım Türkiye kitabıyla gezdim. Gideceğim ülkelerle ilgili mutlaka bir gezi kitabı okurdum.

Şimdi teknolojinin hayatımıza girmesiyle google,youtube gibi platformlardan edindiğim bilgileri not alarak rotamı oluşturuyorum. Buradaki amacım zamanı iyi kullanmak.Ertesi günü iyi değerlendirmek. Mutlaka hangi şehirde nereler görülmeli, nerede ne yenmeli, neler deneyimlenmeli bunları bilerek gitmek önemli.

  • Covid19 salgını sırasında seyahat etmek size tedirgin etmedi mi? Ne gibi önlemler aldınız?

Hayır bunu hiç düşünmedim.Bu dünyaya ölümlü olarak geliyoruz. Ve yaşam ertelenmeyecek kadar kısa ve değerli. Uyulması gereken kurallara uydum ama kendimi kapatmayı hiç düşünmedim. Normalde de hijyeni önemseyen bir yapım var.  Seyahatim boyuncavbboğaz dezenfektesi için sprey kullandım. Uçak ve toplu taşıma araçlarında çift maske kullandım. Yalnız seyahat ettiğim için güvenliğimin daha garantili olduğunu düşünüyorum.

  • Gittiğiniz ülkedeki covid 19 tedbirleri nasıldı? Ülkeye girişte nelerle karşılaştınız.

Türkiye 6 ay kapalıydı. Balkanlarda ise mayıs 2021 itibariyle halk normal yaşama döndü.  Sokaklarda maskesiz dolaşılıyor ama kapalı mekanlarda maske zorunluluğu var. Balkanlarda otobüsle seyahatte pcr istenmiyor ama ben mutlaka her ülkeye geçişte yaptırıyorum.

 

  • Seyahate çıkmak isteyenlere ne tavsiye edersiniz?

Konaklama için airbnb, booking gibi siteler sayesinde bütçesinize uygun bir çok seçenek bulabilirsiniz. Seçtiğiniz yerin metro, otobüs duraklarına yakın merkezi bir konumda olması avantaj sağlayacaktır.

Ülkeye girişte mutlaka internet için bir sim kart edinin.  Otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarında kullanılacak kartı almayı unutmayın. Sırbistan’da karta gerek yok otobüslerdeki post cihazı sayesinde kredi kartıyla ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu ödeme 1.5 saat içinde kullanacağınız tüm otobüsler için geçerli olacak. Görevliye ödeme yaptığınızı bildirdiğinizde 1.5 saat içinde tekrar ücret ödenmiyor. Taksi kullanacak olanlar mutlaka önceden fiyat alın. Otobüs garı havalimanı gibi yerlerde taksiciler çok uçuk fiyatlar istiyor. Taksimetreyi baştan sona kontrol edin.

  • Sırada yeni bir rota var mı ? Varsa neresi?

Aşımı olduktan sonra planım Aralık 2021’e kadar  İtalya ve İspanya seyahatimi gerçekleştirmek.

  • Son olarak okuyucularımıza bir neler söylemek istersiniz?

Sosyal medyadan gönderilen mesajlarda bir kadın olarak yalnız seyahat ettiğim için tebrik edenler oluyor. Onlara sizlerde yababilirsiniz demek istiyorum. Aklı başında herkes dünyanın her yerine  tek başına ya da çift olarak seyahat edebilir. Buna cesaret edemeyenler turlarla gezebilir. Korkulacak hiç bir şey yok. Aksine size yardımcı olacak insanlar çok. Siz iyiyseniz iyi insanlarla karşılaşırsınız. İnsanın ruhunu bir gezmek bir de okumak iyileştirir.

 

732
Okunma