KKTC'nin Hedefi 50 Bin Yatak Kapasitesine Ulaşmak

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde ada turizmini anlattı.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuştu. Adada turizmin gelişmeye deva ettiğini belirten Ataoğlu, KKTC’nin 25 bin yatağa ulaştığını ve 1.5 milyon turiste ev sahipliği yaptığını söyledi. 

“Fiyat kalite ve güvenlik açısından Akdeniz’de çok uygun bir destinasyonuz” diyen Ataoğlu, “Ambargolar nedeniyle henüz turizm pastasından hak ettiğimiz payı almadık. Ancak ambargoya rağmen tur operatörlerinin yaptığı çok ciddi ilişkilerle ülkemizdeki özellikle 5 yıldızlı otellerin doluluk oranları yüzde 85’ler seviyesinde. İngiltere’de yaşayan Türkler KKTC’ye gelirken, Antalya üzerinden uçaktan inmeden nasıl getirebiliriz konusunu çalışıyoruz. Burada bir taşla iki kuş vurmayı hedefliyoruz. Buraya yarım saatlik uçuş mesafesinde olan KKTC için çalışması yapıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Anadolu Jet’in bir uçağının KKTC’de konuşlanmasının bölge turizmine ciddi katkı yapacağını anlattık. Bize destek oldular” dedi. 

KKTC için 4-5 saatlik mesafe içinde 1.5 milyar insanın seyahat ettiğine işaret eden Ataoğlu, “Bu potada yer almak için çaba sarf ediyoruz. 3 yıl içinde 40 bin, 5 yılda 50 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

155
Okunma