KITOB Başkanı Çağıner: Turizm kontrollü başlamak zorunda

Turizm sektörünün zorda olduğuna dikkat çeken Çağıner, çift PCR testi yapılması önerisinde bulundu.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, son günlerde tartışılan 1 Temmuz açılma kararını değerlendirdi. Turizm sektörünün zorda olduğuna dikkat çeken Çağıner, çift PCR testi yapılması önerisinde bulundu.

Turizm sektöründe 13 bin direkt çalışan, bağlı sektörlerde toplam 20 bin insanın maddi zorluk çektiğini vurgulayan Dimağ Çağıner, KKTC’nin açılmaması durumunda çok ciddi işsizlik yaşanacağına dikkat çekti.

İktidarın, muhalefetin ve cumhurbaşkanının işinin sadece siyasetin olduğunun altını çizen Çağıner, “Bizim sağlığı koruyarak açılmayı yönetmemiz şarttır aksi durumda sonuç çok vahim olacak” dedi.

Dimağ Çağıner’in açıklaması şöyle:

Kelimeler artık yetersiz... Bir tarafta sağlık bir tarafta hayatı ve geleceği elinden kayan insanlar; adımın Dimağ olduğu kadar eminim ki iktidarından muhalefetine ve Cumhurbaşkanına kadar tüm siyasiler işin sadece siyasetindeler. Bu sefer isteyen istediği kadar küfürü edebilir sorun değil. 1 Temmuz geldi çattı açalım açmayalım kavgası kızıştı;

Sektör görüşümüz şöyle ki;

1 Temmuz da açılmalıyız ama kontrolsüz olarak değil az uçak seferi ile gelenin PCR testi olması şartı ile gerekiyor ise hem kayıt hem de Türkiye den aldığı PCR dan emin olmak İçin girişte bir PCR daha yapılmalıdır. Buradaki amaç az sefer ile başlayıp gelen yolcu takibinin kontrolünü yapabilmektir. Sefer sayıları 14 Mart öncesi gibi olmayacaktır. PCR testleri pahalı olduğu için ve üstüne KKTC devleti havayollarına sefer kısıtlaması yapabileceği için gelen yolcu sayısı kontrol edilebilecektir.

Turizm kontrollü başlamak zorundadır nedeni ise bu sektörde 13 bin kişi direk çalışmaktadır. Bağlı sektörde çalışan sayısı ile bu rakam 20 bindir. 20 bin çalışan ve aileleri zor durumdadır.

Sektörde çalışanların Mayıs ayında almaları gereken 1500 TL daha ödenmemiştir. Sektör de çalışanlar zor durumdadırlar. İşverenler destek veriyor ama verilen destek ile bu insanların yaşamını idame etmesi mümkün değildir. Çok büyük işsizlik olacağı aşikardır bu konuda devletimiz maalesef acizdir. İnsanlık dramı ülkemizde yaşanmaktadır.

Bizim sağlığı koruyarak açılmayı yönetmemiz şarttır aksi durumda sonuç çok vahim olacak.

912
Okunma