KITOB Başkanı Çağıner: Turist gelmezse vergiler ödenemez

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katıldı ve Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katıldı ve Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Kapanan işletmelerin çalışanlarına kim maaş verecek?”

Ülkede sermaye sahiplerinin hükümete yön verdiği iddialarını değerlendiren Çağıner, şöyle konuştu:

“Ülkede en çok istihdamın olduğu ticaret, turizm, sanayi ve inşaatla ilgili temsilcilerin oluşturduğu ekonomik örgütler platformu var. Meclis başkanlığına gösterilen çaba ülkenin sorunlarına harcanmıyor. Bu nedenle yanlarında çok sayıda insan çalışan ekonomik örgütler platformu, tespit ve öneriler yapmak zorunda kalıyor. Bu ülke düzgün yönetilse bizim bağırmamıza gerek kalmazdı. Mal sahipleri dükkânı kapatsa kendisi birey olarak etkilenmez ama yanlarında çalışanlara kim maaş verecek? Bu devlet mi verecek?”

“Hükümet, bu gidişle destekleri ödeyemeyebilir”

Seyahat acentelerinin iş yapamadığını ve para kazanamadığını ancak iş yapılıyor muamelesi gördüğünü anlatan Çağıner, “Destekleri alamıyorlar. En son kasım ayında destekleri ödeyen bu hükümet, bu gidişle destekleri ödeyemeyebilir “ dedi.

“Aşı olanların karantinasız girişini istiyoruz”

Aşı olan ve ispatlayanların adaya karantinasız gelişlerini istediklerine dikkat çeken Çağıner, “Aşılamanın yaygınlaşmasıyla birlikte Başbakan bize 1 Nisan’da karantinasız gelişlerin uygulanacağını söyledi. Hükümetteki bakanlar aynı hedefe yürümeli. Turizm Bakanının dediği gibi karantinasız gelişlerle ilgili kriterler önceden açıklanmalı ve turizm sektörü planlamasını ona göre yapsın” diye konuştu.

“Turist gelmezse vergiler ödenemez”

Ülkeye turist gelmezse, otellerin iş yapamayacağını kumarhanelerin açılamayacağını vergiler ile çalışanların ödenmeyeceğini vurgulayan Çağıner, “Çalışanlar devletten, 1500 TL değil 2500 TL istemek zorunda kalacak” dedi.

“Pandemi başladığından beri yardım ediyoruz”

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, pandemi başladığından beri sağlık bakanlığı ve diğer yetkililerin yanında olduklarını belirterek, maddi ve manevi olarak her konuda otelciler birliği olarak yardım ettiklerini ancak son 1-2 aydan beridir Sağlık Bakanının davranışlarını anlamalarının mümkün olmadığını söyledi.

“Sağlık iyileştirilmeden turizmin başlatılmasını hiçbir zaman istemedik”

Turizm sektör temsilcileri tarafından karantinasız girişlerle ilgili hükümete baskı yapıldığı konusunda oluşan kamuoyu hakkında değerlendirmelerde bulunan Çağıner, “Ekonominin çarklarının dönmesi için başbakan, maliye bakanı ve turizm bakanı, ülkede turizmin başlatılması gerektiğini söylüyor. Sağlık sisteminin iyileştirilmeden turizmin başlatılmasını hiçbir zaman kabul etmedik”  dedi.

“Sağlık ve ekonomi beraber götürülmeli”

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı kararları hükümetin vatandaşla aynı anda öğrenmesini eleştiren Çağıner, sağlık ve ekonominin beraber götürülmesi gerektiğini söyledi.

“Her şeyin faturası Ali Pilli’yi çıkarılmamalı”

Güney Kıbrıs’ın kapanma kararı alırken ekonomik paketi de açıkladığına dikkat çeken Çağıner, “Sağlığı yönetirken ekonomi de yönetilmeli. Sağlık Bakanı ikisini aynı anda yönetemez. Her şeyin faturası Ali Pilli’ye çıkarılmamalı” diye konuştu.

“Sağlık bakanı yalnız kaldı”

Sağlık Bakanının arkasında hükümetin olmamasından dolayı ortada kaldığına işaret eden Çağıner, “Sağlık Bakanı Ali Pilli süreci yalnız götürüyor ve kendini kahraman olarak görmeye başladı. Ali Pilli, sağlık bakanıdır ancak ortada kimse yok diye diğer konularda da gelen eleştirileri başbakan gibi yanıtlıyor” dedi.

“Hastaneyi denetleyemeyen, dışarısını nasıl denetleyecek”

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde, alınmayan tedbirlerden dolayı koronavirüs vakaları görüldüğünü ve yoğun bakımda bulunan hastaların hayatını kaybettiğini anlatan Çağıner, “Bu konuda denetim ve soruşturma yapılmadı. Hastaneyi denetleyemeyen soruşturma açamayanlar, dışarısını nasıl denetleyecek ?” diye sordu.

“Turizmin denetimli bir şekilde başlatılmasını istedik”

Çağıner, turizmin yeniden başlatılması ve özellikle yılbaşı için kapalı turist grupları için 3 günlük karantinasız girişlere izin verilmesi konusunda önerilerde bulunduklarını ancak önerilerin kabul edilmediğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Daha önce 3 günlük karantinasız gelişlerin iptali sonrasında biz ilgilerle görüşmeleri kesmedik. Turizmin denetimli bir şekilde başlatılmasını istedik. Kapalı turist grupları, PCR ile ülkeye gelecek ve tekrar PCR testi yapılacaktı. Turistler, hızlı test sonuçları çıkana kadar otelde bekleyecekti. Otellere dışardan içeriye kimse alınmayacaktı. Turistler yanında çalışanların da dışarıya çıkışına izin verilmeyecekti. Sonuç olarak turistler çift PCR ile otele geleceklerdi ve dışarıya çıkmayacakları için pozitif olsalar bile kontrolü kolay olacaktı. Bu öneri olumlu karşılandı ancak bu konuda olumlu bir karar çıkmadı. Günün sonunda kumarhaneleri açık bırakarak akşam sokağa çıkma yasağı getirdiler.”

“Kumarhane çalışanları ile vatandaş karşı karşıya getirdiler”

Dimağ Çağıner, sokağa çıkma yasağı getirip akşam 21:00’den sonra dükkanların kapatılması konusunda karar alınmasıyla kumarhane çalışanları ile vatandaşın karşı karşıya getirildiğini ve kumarhane çalışanlarının ötekileştirildiğini belirtti. Çağıner, hükümetin imtiyaz ücretlerini alabilmek için kumarhanelerin açık kalmasının istendiğini dile getirdi.

“Maliye bu sürecin neresindedir?”

Otel ve kumarhanelerin hem kapalı olmasını hem de vergi ile imtiyazların ve çalışanlarını bir tamam ödenmesi istendiğini anlatan Çağıner, “Salgın konusunda alınacak kararlar Sağlık Üst Kurulu’na devredildi ancak ekonomi düşünülmedi. Maliye bu sürecin neresindedir?” ifadelerini kullandı.

“70 otel kapandı”

Otelciler Birliği’ne 115 kayıtlı otel olduğunu ve son alınan bilgiye göre 70 otelin kapandığını ifade eden Çağıner, “Kumarhanesi olan büyük otellerin yanında küçük tesisler de var. Çok sayıda insan buradan geçimini sağlıyor. Küçük işletmelere hibe programı uygulandı, ancak bunlar yeterli değil,

aralık ayına ait yardımlar halen verilemedi” dedi.

“Devlet sadece vergi toplayıp, meclis kurmayla olmaz”

Pandemi bitiyorken, uluslararası alanda rekabeti yüksek olan turizm sektöründe büyük ve küçük otel işletmelerinin nasıl devreye gireceğinin konuşulması gerektiğine dikkat çeken Çağıner, “Devlet sadece vergi toplayıp, meclis kurmayla olmaz. Devlet olmak aynı zamanda özel sektörün de sorunlarını görmektir” diye konuştu.

“Turizm sektörü öldü ağlayanımız yok”

Turizm sektörü içinde bulunan otel, kumarhane, rehberler, acenteler, kiralık araç işletmeleri ve taşımacıların ekonomik olarak zor durumda olduğuna vurgu yapan Çağıner, “Turizm sektörü ekonomik olarak çöktü. Öldük ağlayanımız yok. Ekonomik sıkıntıları dile getirdiğimizde en fazla eleştiriyi bizler alıyoruz” dedi.

“Herkes turizmden bir şekilde etkileniyor”

Turizme sahip çıkılmamasından dolayı ülkede turizmin benimsenmediği ortaya çıktığını anlatan Çağıner, “Halbuki turizmin ülkeye 1 milyar dolar getirisi var. Çiftçi, sanayici, tüccar ve hayvancılar turizmin olmamasından dolayı olumsuz etkilendi. Her evde doğrudan veya dolaylı turizme hizmet eden biri vardır. Üreticilerin yanında tedarikçilerde bir şekilde turizmden geçiniyor” ifadelerini kullandı.

“Esas ayıp UBP’nindir”

Meclis Başkanının yapılan iki oylamada da seçilememesi sonrasında Başbakan Ersan Saner’in erken seçimi gündeme getirmesini değerlendiren Çağıner, tam bir hayal kırıklığı içinde olduğunu ve ülkenin geleceği için endişe ettiğini söyledi.

Yine bir belirsizlik içine girileceği ve hiçbir işin yapılamayacağı endişesi taşıdığını kaydeden Çağıner, “Kim aşıyı planlayacak ve ekonomiyi düzeltecek diye milletvekilleri çalışma yapacağına ülkeyi hükümetsiz bırakacaklar. Muhalefete söyleyecek bir laf yok, onlara ‘neden oy vermediniz’ diyemeyiz, esas ayıp kendi belirlediği adaya oy vermeyen UBP’nindir” dedi.

“Kamu maaşları da zora girdi”

Erken seçim ve yeni hükümetin bu ülkeyi içinde bulunduğu durumdan kurtaramayacağını anlatan Çağıner, “Birbirini beğenmeyenler nedeniyle ülke yeni bir döneme giriyor. Özel sektör zaten çökmüştü bu haberin ardından kamu sektörü de zora girmiştir. Kamu maaşları da zora girmiştir. Aşı planı yapılmazsa ülkeye gelişlere izin verilemeyecek. Turist gelmeyecekse turizm sektörünün açık kalması ve hazırlık yapmasına gerek yoktur” ifadelerini kullandı.

“Siyasi egolar ve hırslar bir kenara bırakılmalıydı”

Siyasi egoların ve hırsların bir kenara bırakılması gerektiğini savunan Çağıner, “Ülke tarihinde görmediğimiz siyasi gelişmeler, dünyayı ve bizi etkileyen pandemi döneminde yaşanıyor. Ülke kötüye gider. Erken seçime gidilmek istenir. Halk günün sonunda değerlendirmesini yapıp kararını verecektir” diye konuştu.

“Mecliste şov bitsin halka hizmet için meclis çalışmaya başlasın”

Ülkede sorunlarına çözüm bekleyen binlerce insan varken, ülkeyi yönetenlerin yaptıklarının, ülkede moral değerleri çökerttiğini, umudun yitirilmesine neden olunduğunu ifade eden Çağoner şöyle konuştu:

Çağıner, “UBP kendi iç kavgasını yaptı, parti içi muhalefet edenler intikamını meclis başkanlığı üzerinden aldı. ‘Ülkede çözülmesi gereken sorunlar varken, milletvekillerinin halen meclis başkanının seçilmesiyle ilgili zaman harcaması kabul edilebilir değil. Mecliste şov bitsin halka hizmet için meclis çalışmaya başlasın’ diyorduk ki daha sözümüz bitmeden meclis başkanının seçilemediğini, erken seçime gidileceğini öğreniyoruz. Bu saatten sonra ne söyleyebiliriz ki?”

 

85
Okunma