Kıbrıslı bir kadın onlarca ülke!

Bazı insanlar, her şeyi bir kenara bırakıp kendini yeni şehirleri görmeye, ya da plansız seyahatlere çıkmaya adar. İşte onlardan biri...

Turizm Kıbrıs:Arzu Gündüzler

Kıbrıslı gezginlerle gerçekleştirdiğimiz ve bir çoğumuza ilham kaynağı olan röportajlarımızın bu haftaki konuğu gezmeye, keşfetmeye tutkuyla bağlı olan DAÜ’de öğretim görevlisi olarak görev yapan Nibel Tektan.Röportaja geçmeden önce size bir de müjde vereyim.Önümüzdeki günlerde Nibel Hanım gezi yazılarıyla Turizm Kıbrıs’a renk katacak. Hadi şimdi onu tanıyalım…

Öncelikle sizi biraz tanıyalım.

1974 Limasol’da doğdum. Ege Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudum, Essex’de Bilgisayar Destekli İngilizce Eğitimi üzerine master yaptım. DAÜ‘de Öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. Son 15 senedir, her yaz bir ay dünyanın değişik yerlerine seyahat ediyorum. Daha çok uzak doğu ve Latin America ülkeleri ilgimi çekiyor.

“Seyahat” kelimesi sizin için ne ifade ediyor?

Sadece kendin olmayı ve evimiz olan dünyayı keşfetmeyi. Öncelikle seyahat sırasında geçmişiniz, kim olduğunuz, kimin kızı veya eşi olduğunuz ve bunun gibi hiçbir kimlik bilgisi önemli değildir. Sadece sizin öz varlığınız yeterlidir. Sadece Nibel olarak var olmak bence çok güzel bir duygu, özellikle Kıbrıs gibi küçük bir yerde yaşayınca. Evimiz sadece yaşadığımız bina veya ülke değil, tüm dünyadır ve nasıl ki evimizin her köşesini, ülkemizin birçok yerini tanırız, seyahat etmek bana içinde yaşadığımız dünyayı da tanımayı, diğer kültürlerden gelen insanları da anlamayı sağladığı için çok şey ifade ediyor.

Nasıl başladı seyahat etme arzusu? Ne zamandır geziyorsunuz?

Ortaokul sırasında koleje İngiliz bir İngilizce öğretmeni gelmişti. Ders sırasında bize kendi gezi fotoğraflarını gösterir hikâyeler anlatırdı. Onun anlattıklarını hayranlıkla dinler, hayaller kurardım. Bir gün ben de onun gibi gezip, değişik yerler göreceğim diye kendime söz verirdim ve ilk fırsatta bunu yapmaya başladım. 2004’ten beri 1 ay boyunca uzak yerlerde seyahat ediyorum.

Kaç ülke gezdiniz şu ana kadar?

31 ülke oldu bunlar;Endonezya,Tayland, Filipinler, Çin, Tibet, Hindistan, Meksika, Küba, Guatemala, Belize, Kanada, ABD (doğu ve batı kıyısı), Peru, Şili, Zambiya, Mısır, İspanya, İngiltere, İsveç, Norveç, Finlandiya, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, Yunanistan, Hırvatistan, Slovenya, Hollanda ve tabi Türkiye.

En rahat ettiğiniz ve en zorlandığınız yerler nerelerdi?

En rahat ettiğim yerlerden biri olan Tayland oldu çünkü Taylandlı bir arkadaşımın ailesiyle bir aydan fazla vakit geçirdim. Bangkok civarını onlarla gezmek, yerli halkın nerelerde vakit geçirdiğini tecrübe etmek çok güzeldi. Ayrıca başka bölgelere seyahat edip geri dönecek bir ailemin olması çok iyiydi.

En zoru Peru idi çünkü genellikle 2500 metre yüksekliklerde bulunmak, deniz seviyesinde yaşayan biri için hayli zorluydu. O yükseklikteki basınca alışmak zaman aldı. Farklı bölgelere gitmek de çok zordu. Sürekli yüksek dağları aşmak hem yorucu oluyor, hem de uzun sürüyor. Ama o kadar güzeldi ki, her şeye değerdi.

Seyahate çıkarken nasıl bir planlama yapıyorsunuz?

Eskiden Lonely Planet’in her ülke için yayınladığı gezi rehberlerinden alırdım. Şimdi ise internetten araştırıyorum. Aylar öncesinden görmek istediğim yerlere göre rotamı çizmeye başlıyorum. Ona göre uçak biletimi alıyorum. Bazen aynı şehre gidiş-dönüş bilet alıyorum, bazen ise bir şehre uçup, farklı bir şehirden dönüyorum. Bunu rotaya göre seçiyorum.

Sizin gibi uzak doğuya yolculuk etmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Aslında en kolay seyahat edilecek bölgelerdendir.Fakat yine de önceden iyi araştırmalarını tavsiye ederim. Kitle turizmi olan bölgelerden uzak durmalı ve oralarda daha çok kandırılma riskinin olduğunu bilmelidirler. Ben hiçbir zaman otelleri tercih etmediğim ve hep hostel ve AirBnB kullandığım için oralarda tanıştığım diğer gezginlerden tavsiye almaktan çekinmem. En doğru bilgi genellikle onlardadır. Ve sanki aralarında bir anlaşma varmış gibi birbirlerine yardım etmek için hazırdırlar.

Sizce seyahat maliyetini düşürmek için nelere dikkat etmeli?

Hostel veya AirBnB kullanmaya, kalacağınız yerde temizlik ve temel ihtiyaçlar dışında başka luks aramamaya dikkat etmeleri önemlidir. Yemek konusunda da yine internet sitelerindeki yorumlara dikkat edip, yerli halkın da rağbet ettiği yerleri seçmeliler. Fırsat oldukça marketlerden, pazarlardan yiyecek alabilirler. Genellikle hostel ve AirBnB tarzı yerlerde mutfak da vardır, kullanmaktan çekinmesinler. Toplu taşıma fırsatlarını araştırıp, mümkün olduğunda otobüs, dolmuş veya tren kullansınlar.

Seyahat sırasında başınızdan geçen ilginç/komik/duygusal bir anı var mı?

Çoook ama sanırım onları gezi yazılarımda okumanız için şu anda anlatmayacağım. En kısa zamanda gezi yazılarımı sizinle paylaşmaya başlayacağım.

Son olarak okuyucularımıza vermek istediğiniz mesajınız var mı?

Eşya yerine anı toplayın. Her şeyin en güzeline sahip olmak için değil, çok güzel anılar biriktirmek için yaşayın…

Nibel Tektan'ı sosyal medyadan takip etmek için tıklayınız

 

 

 

5.0b
Okunma