Keşfetmeyi Sevenler İçin Zaporojya

Ukrayna'da Dinyeper nehri üzerinde kurulu Zaporojya gezilecek yerler olabildiğince zengin. Zaporojya Kazakları ile ünlü kent keşfetmeyi sevenleri bekliyor.

Zaporizhia olarak da anılan Zaporojya ya da diğer söylenişiyle Zaporizhia Ukrayna sınırları içerisindeki önemli turistik merkezlerden biri. Milattan önce 7. yüzyılda İskitler'in egemen olduğu bölge sonraki yıllarda farklı kültürlerin merkezi olmuş. Zaporojya Kazakları bölgenin tarihinde önemli bir yere sahip. Bölgenin önemli bir çekim merkezi olmasını sağlayan Zaporojya Kazakları Ilya Repin'in ünlü tablosu ile ölümsüzleşmiş. Bugün Zaporojya Havaalanı ile pek çok gezginin bu köklü kente giriş yaptığı nokta.

Zaporojya Gezilecek Yerler

Zaporojya uçak bileti aldınız ve şehre yapacağınız gezide nerelere gideceğinizi planlayacaksınız. Bu noktada Zaporojya için tematik bir rota çıkartmanız en mantıklı şey olacaktır. Zaporojya gezilecek yerler bakımından farklı temalara uygun rotalar çıkarmanızı sağlayan renkli bir şehir. Uzun yıllar önemli bir sanayi merkezi olmuş olan Zaporojya Ukrayna için üretimin sembolü. Bu nedenle Zaporojya'da çok sayıda sanayi müzesi bulunuyor. Bölgenin köklü tarihi tarihi nedeniyle Zaporojya gezilecek yerler listesinde tarihi merkezlerin ve eserlerin yeri çok büyük. Zaporojya Bölge Müzesi bu şehre gelen gezginlerin uğraması gereken tarih ve kültür merkezlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Troitska Sokağı üzerinde bulunan müzede bölgenin kültürel ve siyasi tarihini keşfetmek mümkün. Zaporojya Bölge Müzesi’nde yerel kıyafetler, farklı askeri birliklerin silahları, zırhları ve farklı araç gereçlerin yanı sıra türlü el sanatları sergileniyor. Zaporojya Bölge Müzesi büyük bir müze olmasına rağmen bazı aylarda belirli bölümleri ziyarete kapatılabiliyor. Gitmeden önce kontrol etmekte fayda var. Zaporojya Kazakları Müzesi ise şehirdeki bir diğer önemli durak.

Kortitsa Ulusal Park'ında bulunan Zaporojya Kazakları Müzesi bölgenin tarihinde önemli.

Zaporojya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Kortitsa Ulusal Park'ında bulunan Zaporojya Kazakları Müzesi bölgenin tarihinde önemli bir yere sahip. Zaporojya'nın bir çekim merkezi olarak yükselmesinde de büyük katkısı var. Müzede, Zaporojya Kazakları'nın kültürü ve günlük yaşamı hakkında önemli bilgiler edinmek mümkün. Zaporojya Kazakları Müzesi'nin bulunduğu Koritsa Ulusal Parkı ise başlı başına bir gezi rotası.

Zaporojya'nın bir çekim merkezi olarak yükselmesinde de büyük katkısı var.

Kortitsa Ulusal Parkı, özellikle bahar ve yaz aylarında bölgeyi ziyaret edecek gezginler için harika bir atmosfer sunuyor. Şehrin en huzurlu köşelerinden biri olan Kortitsa Ulusal Parkı’nda Kazak atları serbestçe geziniyor. Bir endüstri şehri olarak bilinen Zaporojya'ya yeşil bir renk katan parkta bahar ve yaz aylarında özel gösteriler de düzenleniyor. Atlı gösteriler, özellikle şehri ziyaret eden çocuklar için unutulmaz anlar yaşatıyor.

İskitler Açıkhava Müzesi özgün bir ziyaret alanı olarak ön plana çıkıyor.

İskitler Açıkhava Müzesi, özgün bir ziyaret alanı olarak ön plana çıkıyor. Zaporojya'nın antik dönemine damga vurmuş İskitlerin eserlerinin yer aldığı İskitler Açıkhava Müzesi'nde paleolitik döneme uzanan bir yelpazede eserler sergileniyor. Zaporojya gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer doğal nokta ise Dubovy Gai yani Zaporojya Merkez Parkı. Şehrin yanı başında büyük bir arazi üzerine kurulmuş olan Zaporojya Merkez Parkı dört mevsim bir cazibe merkezi olarak öne çıksa da gerçek güzelliğini bahar ve sonbahar aylarında gösteriyor. Parkta yer alan göletler, köprüler ve dönmedolap yürümeyi son derece eğlenceli bir hale getiriyor. Zaporojya Ukrayna için önemli bir sanayi merkezi olsa da bu gibi geniş yeşil alanlar Zaporojya'nın sert havasını yumuşatıyor.

16.-18. yüzyıllar arasında bölgeye hükmetmiş Zaporojya Kazakları için önemli bir merkez.

Zaporojya Sich, 16.-18. yüzyıllar arasında bölgeye hükmetmiş Zaporojya Kazakları için önemli bir merkez. Zaporojya Sich'te dönemin mimari anlayışına uygun düzenlenmiş yapılar bulunuyor. “Zaporojya Kazakları nasıl bir ortamda yaşıyordu” sorusuna cevap arıyorsanız Zaporojya Sich'i mutlaka görmelisiniz. Zaporojya, Ukrayna tarihinde önemli savaşlara tanık olmuş bir şehir. Bu tarihi mirası değerlendirilmiş ve 2004 yılında Zaporojya Silah Tarihi Müzesi kurulmuş. İlginç bir teması olan bu müzede farklı dönemlere ait yüzlerce silah sergileniyor. Silahlara kişisel bir merakınız olmasa bile Zaporojya Silah Tarihi Müzesi'ni gezmenizi öneririz. Zaporojya uçak bileti alırken bu şehirde denize girmek aklınızda gelmeyebilir ancak Zaporojya Ukrayna, cenneti andıran muhteşem plajları ile tanınıyor. Zhdanovsky Plajı, Zaporojya'daki en popüler plajlardan biri olarak biliniyor. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla beraber yoğun bir tatilci akınına uğrayan plajda yaz festivalleri de düzenleniyor. Zaporojya'nın mimari güzelliklerinden biri de Vezha Kozlinera. Vezha Kozlinera, Zaporojya Kremlin'i olarak da anılan 9 katlı bir yapı. Kapsamlı bir restorasyondan geçen Vezha Kozlinera, fotoğraf meraklısı ziyaretçiler için önemli noktalardan biri. Zaporojya'da gezginlerin görmek istediği bir diğer eser de Fontan Pioneriv, yani Pioneriv Çeşmesi. Poshtova Sokağıüzerinde yer alan Fontan Pioneriv sadece bir çeşme değil, etkileyici bir heykel de aynı zamanda.

1778 yılında inşa edilmiş ahşap bir katedralin yerinde yükselmiş 1886 tarihli bir yapı.

Kutsal Bakire Koruma Katedrali, 1778 yılında inşa edilmiş ahşap bir katedralin yerinde yükselmiş 1886 tarihli bir yapı. 36 metre yüksekliğe sahip, oldukça ihtişamlı bir yapı olan Kutsal Bakire Koruma Katedrali, Zaporojya gezilecek yerler listesinde üst sıralara oynayan önemli bir durak.

Dinpayer Nehri önemli noktalardan biri.

Zaporojya gezisinde göz alıcı kareler yakalamak isteyen fotoğraf meraklıları için Dinyeper Nehri üzerine kurulu olan Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu da harika bir fırsat sunuyor. Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu şehrin tam kalbinde yer alıyor ve geceleri baraj üzerinde yapılan aydınlatma çalışmaları sebebiyle hayli estetik görüntüler ortaya çıkartıyor.

Uğramanız gereken noktalardan biri de kesinlikle Lenin Bulvarı.

Zaporojya’yı keşfederken Ukrayna'nın Sovyet mirasını da görmek istiyorsanız uğramanız gereken noktalardan biri de kesinlikle Lenin Bulvarı. Geniş kaldırımlarıyla oldukça ferah bir yürüyüş noktası olan Lenin Bulvarı üzerinde yer alan heykeller oldukça dikkat çekici. Dilerseniz Lenin Bulvarı'na gelmişken bölgede yer alan dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Lenin Bulvarı dünyanın en uzun bulvarlarından biri olarak da biliniyor. Zaporojya gezilecek yerler açısından Ukrayna'nın en zengin şehirlerinden biri. Üstelik Türkiye’den aktarmasız bir şekilde uçuş da mümkün.Farklı beklentileri karşılayabilen şehirde yapılacak çok şey var. Zaporojya'da zamanın son derece keyifli ve hızlı geçtiğini de eklemekte fayda var.

252
Okunma