Japon devinden kruvaziyer turizmini harekete geçirecek adım

Dünya turizminde yılda 7 Milyar Dolarlık ciro ile en büyük kuruluşlarından biri olan Japonya’nın bir numaralı şirketi HIS Travel, kruvaziyer turizmini harekete geçirmek için Türkiye pazarına Cruise Planet adlı cruise arama motorunu getirdi.

Sloganı “Love, peace, travel…” olan ve “Denize bakmakla denizde olmak arasındaki fark…” diyen HIS Travel Türkiye Müdürü Emre Özkur, “Potansiyeli hareket geçirir ve iyi tanıtım yaparsak, kruvaziyer gemileri yeniden Türkiye limanlarına gelecektir” dedi.

“Geleceği inşa etmek istiyoruz” diyen HIS Travel Türkiye Müdürü Emre Özkur, Japonya'da Hideo Sawada'nın kurduğu ve kısa sürede dünya devi olan HIS Travel'in İstanbul Şişli’de 127 kişinin çalıştığı 1000 metrekarelik ofisinde Cruise Planet’in tanıtımını yaptı.

 

2 yılda 1.9 Milyar Dolarlık yatırım hedefi

Emre Özkur, Türk turizminde 2 yılda 1.9 Milyar Dolarlık yatırımı hedeflediklerini belirterek, “Türkiye kültür turizmi bakımından eşsiz bir ülkedir. HIS Travel’in kurucusunun ‘Her kriz bir fırsattır’ sözlerinden hareketle bir potansiyel yaratırsak, kruvaziyer gemilerinin Türkiye’ye gelmesini sağlarız. Kruvaziyer turizminde yavaş yavaş açılma olacak. HIS Travel’in 40’ıncı yılını kutlayacağımız 2020’de, hedefimizi büyüteceğiz” diye konuştu.

Özkur, 70 ülkede 254 ofisi ve 17 bin çalışanı ile HIS Travel’in Japonya’nın bir numaralı ve dünyanın dev seyahat acentelerinden biri olduğunu belirterek şirketin geleceğe yatırım politikasını izlediğini belirtti. Dünyada ilk olan Hen Na adlı robotların yönettiği oteli hizmete açtıklarını anlatan Emre Öznur, “2005 yılından bu yana Türkiye’deyiz.

Corporate ve bilet ile büyüdük

Corporate ve bilet ile büyüdük. Türkiye’den çıkan SkyHub adlı b2b hizmet markası ile başarı grafiğini yukarı taşıdık. Dünyada Türkiye ofisi getirilen turist ve ciro bazında en başarılı ofis seçildi. Türkiye’de İstanbul ve Ankara ofisleri yanında Dubai, İran, Azerbaycan, Katar, Yunanistan bölgesi Türkiye ofisine bağlı olarak çalışıyor.

Ofisimizde çeşitli ülkelerden personel var ve 11 dil konuşuluyor. Uzakdoğu ülkelerinde iyi servis var, ama turizm bilgileri yeterli değil. Bu nedenle Türkiye ofisinden 12’si yönetici olmak üzere 36 kişiyi yurtdışı ofislerine gönderdik” dedi.

Türkiye’nin ilk cruise süpermarketini kurduk

HIS Travel Bölge Satış Müdürü Çağdaş Polat da, 1999 yılında kurulan Cruise Planet’in gemileri kiralayıp kendi operasyonunu yürüttüğünü belirtti. Diğer gemi şirketlerinin ürünlerini de sattığını anlatan Polat, “Türkiye’nin ilk cruise süpermarketini kurarak 35 cruise markasını, 13 marka üzerinden rezervasyon yaptırıyoruz. 2019’da 256 milyar dolarlık pazarda 140 milyarı hedefledik ve 45 milyar dolarlık işgücü yaratıyoruz” diye konuştu.

HIS Travel Cruise Müdürü Onur Ovacık, dünyada kruvaziyer turizminin ‘Aşk Gemisi’ filmiyle tanındığını ve sonrasında geliştiğini belirterek, şunları söyledi: “Her sabah Başka bir ülkede uyanmak, her bütçeye uygun geziler, eğlenceler, yıldızlı şefler, kruvaziyer turizmini cazip kılan özelliklerdir. Dünyada halen en cazip kruvaziyer hattı, Alaska olarak gelişiyor. Nehir gemilerinde ise Ren, Tuna, Elbe ve Mozelle gözde oldu. Cruise Critics, 2019 yılı için Türkiye’nin kruvaziyerde önemli destinasyon olacağını yazdı. Türkiye’de kruvaziyer turizmi giderek gelişecektir.”

208
Okunma