İşte dünyanın en güzel yolları

Norveç'in Laerdal bölgesinde 24.5 kilometre uzunluğuyla, dünyada eşi benzeri olmayan bir tünel... Dünyanın en uzun karayolu tünelini geçmek yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bu süre içinde şoförlerin dikkati dağılmasın veya klostrofobiye yakalanmaması için her türlü önlem alınmış.

2

undefined

Tünelde 6 km arayla mavi ışıkla ışıklandırılmış büyük dinlenme mağaraları bulunuyor. Neden mi mavi? Çünkü mavi ışığın insanı uyanık tuttuğu araştırmalarla tespit edilmiş. Ayrıca tünelin ışıklandırmaları, insanların tünelin bir sonu olduğuna inandıracak şekilde düşünülmüş. Tünel içine kıvrımlar konularak sürücü dikkatinin dağılması engellenmiş.

3

undefined

Fransız Alpleri’nin en güzel yolu olan Combe Laval yolu 1897 yılında inşa edildi. Normalde odun taşımacılığı yapılan yolun eşsiz manzarası, oranın normal bir yoldan turistik bir noktaya dönüşmesine vesile oldu.

4

undefined

Yol özellikle bisikletçilerin vazgeçilmezi, ancak yokuşlu olan yola tırmanmak için oldukça iyi seviyede kondisyona ihtiyaç olduğunu belirtelim. Yolun en güzel bölümünün ise fotoğraftan da görülebilen St. Jean-en-Royans and Col de la Machine arasındaki kısım olduğunu söyleyebiliriz.

5

undefined

İnanılmaz bir sualtı tüneli; Hollanda'nın batısındaki Roelofarendsveen kasabasında bulunan su kemerinin inşaat 1961 yılında başlamış ve 2006 yılında tamamlanarak hizmete açılmış. Ringvaart kanalın altından karayolları geçiren kemerin uzunluğu 1,8 kilometre.

6

undefined

Bu köprü bildiğiniz tüm köprüleri gölgede bırakacak yapıya sahip. İsveç ve Danimarka arasında kurulan Öresund Köprüsü; hem kara yolu, hem tren yolu, hem de deniz yolu ulaşımını sağlayan ilginç bir köprüdür.

7

undefined

En büyük direğinin yerden yüksekliği 204 metre. Köprünün toplam uzunluğu 7845 metredir, bu da İsveç ve Danimarka arasındaki uzaklığın yaklaşık olarak yarısına denk düşmektedir. İki katlı köprünün üst bölümünde dört şeritli bir karayolu, alt bölümünde iki şeritli bir demiryolu hattı bulunur.

8

undefined

Köprünün denizden yüksekliği 57 metredir ancak köprü boğazın yarısında bitip deniz altında tünelle birleşir. Kalan açık bölümde rahatça deniz taşımacılığı sürdürülür.

9

undefined

Öresund Köprüsü, İsveç’in Malmö kentinden başlamaktadır. Köprü Öresund Boğazı’nın ortasında, Peberholm denen yapay bir ada üzerinde sona erer ve burada deniz altından ilerleyen bir tünelle birleşmektedir.

10

undefined

Bir ayağı İsveç’te olan köprünün Danimarka’nın asıl topraklarında ayağı yoktur. Bu nedenle köprünün bittiği bu yapay ada resmi olarak İsveç’e aittir. Danimarka'ya kadar uzanmamasının nedeni ise Danimarka tarafındaki kısmın Kopenhag Havaalanı’na çok yakın bir bölge olması nedeniyle güvenlik açısından uygun görülmemiştir.

11

undefined

Bir Ferrari geçisi - Passo San Boldo, İtalya

228
Okunma