İşte dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye'nin yeri değişti

Pasaport Index tarafından hazırlanan listeye göre, 2018 yılında dünyanın en güçlü pasaportları açıklandı.

Her yıl düzenli olarak yapılan Pasaport Index listesi, pasaportların gücünü ortaya koyan ve ülkelerin vizesiz seyahat ettiği ülkeleri ortaya koyuyor. Birleşik Arap Emirlikleri pasaportuna sahip bir kişi vizesiz olarak 167 ülkeye seyahat edebiliyor. Aralık 2016'da pasaport gücü sıralamasında 27. sırada yer alan Birleşik Arap Emirlikleri aradan geçen 2 senede listenin zirvesine tırmandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zaid, bu başarının pozitif diplomasinin sonucu olduğunu ifade etti.

Listenin son 3 sırasında ise vizesiz olarak 35 ülkeye girebilen Pakistan, Irak (32) ve Afganistan (29) yer alıyor. İşte dünyanın en güçlü pasaportları siralamasında ilk 10 ülke ve Türkiye'nin yeri....

 

10- LIECHTENSTEIN

9- ROMANYA

8- ESTONYA

7- MALEZYA

6- İZLANDA

5- ÇEKYA (ÇEK CUMHURİYETİ)

4- JAPONYA

3- DANIMARKA

2- SİNGAPUR

1- BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Aralık 2017'de yapılan sıralamada 45. sırada yer alan Türkiye aradan geçen zamanda 3 ülkeyle daha vizeleri kaldırdı. Türk pasaportu Gürcistan ve Nikaragua ile birlikte bu yıl listede 39. sırada kendine yer buldu. Türk pasaportuna sahip kişiler 115 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

178
Okunma