İspanya turizm sektörüne destek paketi açıkladı

Dünyanın her yerinde olduğu gibi korona salgınından en çok zarar gören sektörlerden olan otelcilik, gastronomi ve perakende dükkanlarına yardım etmek isteyen İspanya hükümeti, 4.22 Milyar Euro para desteği vereceğini açıkladı.

Bu konuda İsviçreli sda haber ajansına konuşan İspanya hükümet sözcüsü María Jesús Montero, planlanan destek paketinden bahsederek “İddialı bir plan” ve “Devasa bir çaba” tanımlamalarını kullandı. 

Yardımların çoğunlukla kira desteği, sosyal sigorta primi indirimi, vergi kolaylıkları ve kısa çalışma programlarının uzatılmasından ibaret olacağını açıklayan Montero, 10 ve daha fazlası dükkanların sahibi olan kiraya verenlerin kiracılarına yüzde 50 oranında indirim yapmalarını sağlanacağını da ifade etti.

Uygulama 2021 Mayıs ayına kadar devam edecek

Tourexpi'de yer alan habere göre, toplam 200 bin işyerinin faydalanabileceği bu uygulamaların 2021 yılı Mayıs ayına kadar devam edeceği açıklandı.

Korona salgınından en kötü şekilde etkilenen ve İspanya'nın GSMH'ının yüzde onikisini teşkil eden turizm sektörü 2020 yılının ilk 10 aylık döneminde bir önceki yıla göre 44.5 Milyar Euro gelir kaybı yaşadı.

73
Okunma