İspanya turizm gelirinin üçte ikisini kaybetti

Uluslararası turist sayısının geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 64,3 oranında azalarak 2 milyona kadar düştüğü bildirildi.

avrupahaberi.com'da yer alan haberde, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan turist sayısındaki azalma ulusal gelirinin önemli bir bölümünü turizmden elde eden İspanya gibi ülkeler için daha ağır sonuçları oldu.

Turizm, İspanya’daki ekonomik girdiye yüzde 12 civarında katkı sağlıyor ve milyonlarca vatandaş bu sektörde istihdam ediliyor. Ülkede pandemi öncesi, turist sayısı üst üste yedi yıl rekor bir seviyeye ulaştı. İspanya, bu verilerle dünyanın en popüler ikinci tatil yeri haline geldi.

Hükümetin, virüs salgınının şiddetini giderek artırması üzerine olağanüstü hal ilan etmesi otellerin ve diğer turistik yerlerin kapanmasına neden oldu. Bunun yanı sıra ülke hava sahası uluslararası uçuşlara da kapatıldı.

İspanyol tur operatörleri Balear Adaları ya da Mallorca gibi popüler tatil beldelerinde faaliyeti yeniden başlatmak istiyor. Operatörler ayrıca, hükümetin Almanya ile Mallorca arasında kontrollü bir şekilde uçak yolculuğuna izin vermesi için yoğun bir kampanya yürütüyor.

170
Okunma