İrlanda, Kıbrıs ile seyahat kısıtlamalarını kolaylaştıracak

İrlanda hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs da dahil olmak üzere 15 Avrupa ülkesinin “yeşil listesinden” gelen gezginler için 14 günlük karantina gereksinimini kaldırmayı planladığını söyledi.

Son 14 gün içinde 100.000 kişi başına yaklaşık 5 vaka ile Avrupa Birliği'nde daha düşük enfeksiyon oranlarından birine sahip olan İrlanda, benzer veya daha düşük enfeksiyon oranına sahip ülkelerden gelen insanlar için kısıtlamanın kaldırılmasına karar verdiğini söyledi.

Kıbrıs, Malta, Finlandiya, Norveç, İtalya, Macaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Slovakya, Yunanistan, Grönland, Cebelitarık, Monako ve San Marino'dan İrlanda'ya varışların hareketlerinin kısıtlanması gerekmeyecek.

ABD ve komşu İngiltere de dahil olmak üzere diğer ülkelerden gelen yolcular ise 14 gün boyunca karantinaya alınacak

Liste, halk sağlığı uzmanları da dahil olmak üzere yetkililerin tavsiyelerine dayanarak iki haftada bir gözden geçirilecek.

Son zamanlarda ülkeler kategorisini gözden geçiren Kıbrıs'a gelince, A kategorisi İrlanda, Avusturya, Almanya, Danimarka, Yunanistan, Estonya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Malta, Macaristan, Polonya, Slovakya, Slovenya, Finlandiya gibi düşük riskli ülkeleri içeriyor

Listenin Coronavirus durumuna bağlı olarak her an değiştirilebileceği konusunda uyarı yapıldı

862
Okunma