HAYDİ TATİLE!

Tatil deneyimi insana çok şeyler öğretir. Özellikle yaz aylarında keyif ve huzur bulmak için çıkılan bir tatilden, rahatsız dönmek istemiyorsanız, şu noktalara dikkat etmenizi öneririm.

Hayatın tüm stres ve keşmekeşinden sıyrılıp, gündelik sorunlarla ilgili  hiçbir şey düşünmeden , plaj kenarında denizin güneşin ve sükunetin tadını çıkarmayı kim istemez ki… Bunun yanında,  en fazla ihmal ettiğimize ; yani kendimize zaman ayırmak, sevdiklerimizle birlikte zaman geçirmek, yüzmek, kitap okumak , müze ve ören yerlerini ziyaret etmek, konaklama işletmelerinde tatilin her aşamasında sunulan servisten faydalanmak, yeni şehirler ve kültürler tanımak, bulunduğunuz  ülke veya bölgenin çekim özelliklerini ( Tarih,kültür, doğa, yerel hayat,otantik yaşam ) yaşayarak hissederek tanımak ve eğlence,dinlence olanaklarının sunulduğu bir tatil deneyimini yaşamak, kuılağa ne kadar da hoş geliyor ! Tatil, yıl boyu yoğun bir çalışma sonrasında,  bir nevi  tembellik, ruhsal rahatlama, huzur ve özgürlük demektir. Tatil demek, pozitif enerji demek.

Yapmanız gereken, nasıl bir tatil ihtiyacınız olduğuna karar verip, olanaklar çerçevesinde, bu hayalin peşine düşmek...

Tatile çıkan tatilcilerin ortak amacı, keyifle, huzurla, hem ruh hem de bedenen rahatlama imkanını yakalamak ve pozitif enerji depolamaktır. Her tatilcinin beklentisi farklı olsa da, Turizm ve tatil birçok derdin ilacıdır. Turizm kültürlerin kaynaşmasını sağlar. Turizm, doğru planlandığı zaman ülkelere hem ekonomik anlamda hem de kültürel, tarihsel ve ekolojik anlamda  büyük olumluluklar sağlar.

Tatil, yıl boyu yoğun bir çalışma sonrasında,  bir nevi  tembellik, ruhsal rahatlama, huzur ve özgürlük demektir. Tatil süresince, cep telofonnu, email,sosyal medya kullanımının azaltılması ruhunuza iyi gelecektir. Unutulmamalıdır ki ; İnsan ruhunu ve bedenini rahatlatan 50 faktörün on tanesi tatil ile ilgilidir.

 TATİL HAZIRLIĞI NASIL OLMALI ?

•           Tatil ihtiyacınızı ince eleyip sık dokuyunuz, iyice araştırma yapmadan ve tam hazır olmadan karar vermeyiniz

•           Rezervasyonunuzu yaparken, gidiş dönüş gününüzü, eğer yurtdışına gidecekseniz bilet ayarlarınızı yazılı olarak onaylatmaya dikkat ediniz.

•           Evden ayrılmadan en az bir hafta önceden, eksik listelerinizi ve olmazsa olmazlarınızın listesini çıkarmaya bakınız. Tatile çıkmanın son gününde, yolculuk biletinizi, pasaport ve kimlik kartı gibi evraklarınızı, telefon şarj cihazınızı, kullandığınız ilaçlarınızı ve olası rahatsızlıklarınız için baş ağrısı ve mide haplarını da yanınıza almayı ihmal etmeyiniz. Bilet, para ve önemli seyahat evraklarınızı ayrı bir el çantasına yerleştiriniz.

•           Bavul hazırlığı, tatilin en önemli aşamalarından biridir. Bavulunuzu üç gün önceden hazırlamanızı ve ara ara kontrol edip eksiklerinizi gidermenizi tavsiye ederim. Bavulunuzu, belki de hiç kullanmayacağınız kıyafetlerle doldurmak yerine, tatil dönüşünde alacağınız kıyafet ve hediyelik eşyalar için de yer bırakarak, hazırlayınız

•           Evden ayrılmadan önce, ev ile ilgili son kontrollerinizi yapmayı ihmal etmeyiniz. Pencerelerin kapalı olup olmadığı, gaz, elektrik ve anahtar kontrolü gibi.

Tatiliniz, ister Kıbrıs’ta isterse yurt dışında olsun, kesinlikle sorunlarınızı bavula koymayınız...

TATİLDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tatil deneyimi insana çok şeyler öğretir. Özellikle yaz aylarında keyif ve huzur bulmak için çıkılan bir tatilden, rahatsız dönmek istemiyorsanız, şu noktalara dikkat etmenizi öneririm.

•           Havuzdan ya da denizden gelebilecek hastalıklara ve  zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu krem kullanınız.

•           Aşırı yeme içmeden kaynaklanacak beslenme sıkıntıları yaşamamak için, aşırı ve dengesiz tüketimden kaçınınız.

•           Cilt yanıklarına, cilt rahatsızlıklarına ve güneş lekelerine karşı koruma özellikli  kremler kullanınız.

•           Islak mayolar ile uzun süre kalmamaya ve  suyla temas öncesi ve sonrasında duş almaya dikkat ediniz.

•           Seyahat hastalıklarından korunmak için tedbir alınız.

  • Gezip görme tatillerinde, enerjinizi doğru kullanmaya gayret gösteriniz. Çok yer görme adına, bedeninizi yıpratmayınız.

Sorunları bavulunuza koymadan, İyi tatiller : )

1.1b
Okunma