Hallstatt eski günlerini mumla arıyor

Hallstatt, Avusturya'nın en turistik yerlerinden biri. Çin'de tıpta tıp bir kopyası inşa edilecek kadar sevilen Hallstatt, korona virüs salgını nedeniyle zor günler yaşıyor. Turizm geliriyle ayakta kayan bu doğa harikası köy, uçuşların durmasıyla tarihinin en sakin dönemini yaşıyor. Bir zamanlar kasaba sakinleri yoğun ilgiden bunalıp turistleri kabul etmezken günümüzde ise kimsenin bölgeye gelmemesi Hallstatt ekonomisini de olumsuz yönde etkiledi.

Hallstatt, Alp dağları arasında Hallstatter See kıyısında kurulu olan şirin bir Avusturya kasabası. Masalsı bir güzelliğe sahip olan Hallstatt, yıllarca Avusturya'nın en çok turist çeken noktalarından biri oldu.

Ülkenin karakteristik kasabalarından biri olan Hallstatt, aynı zamanda da dünyadaki en güzel yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Fotoğrafçıların ilgi odağı olan kasaba, her mevsimin en güzel fotoğraflarına konu olmayı başarıyor.

 

Yerleşik nüfusun birkaç yüz kişiyi aşmadığı Hallstatt, yakınlarındaki tarihi çok eskilere dayanan maden yataklarıyla da ünlü. Üstelik bu madenler uzun yıllar boyunca ülke ekonomisi açısından da büyük öneme sahipti.

Bölge aynı zamanda insan izlerine rastlanan en eski yerlerden biri olma özelliği de taşıyor. Bu da Hallstatt'ın çok eski çağlardan itibaren yaşamak için tercih edilen bir yer olduğunu gösteriyor.

Avusturya'nın ünlü kentlerinden Salzburg'a bir saat uzaklıktaki Hallstatt'a bu kentten kalkan trenlerle ulaşmak mümkün. Dağlık bir arazide bulunan kasabaya başka şekilde gitmek neredeyse imkansız.

Ulaşımdaki bu zorluklara rağmen dünyanın en güzel yerlerinden biri kabul edilen Hallstatt normalde yılın her dönemi turist akınına uğruyor.

Kışın da yazın da ayrı güzelliği bulunan Hallstatt doğayla baş başa kalmak isteyenler için ideal bir rota olma özelliği taşıyor.

Aynı adlı gölün kıyısında bulunan Hallstatt, baharda yemyeşil, sonbaharda rengarenk, kışın ise bembeyaz örtüsüyle hayranlık uyandırıyor.

Sosyal medyada fotoğrafı en çok paylaşılan yerlerden biri olan Hallstatt, küresel çapta şöhretini biraz da buna borçlu.

Öyle ki bu masal diyarının Çin'in Guangzhou bölgesinde tıpa tıp aynısı inşa edilmiş durumda. Üstelik de Avusturya'ya gidemeyen Çinliler tarafından da büyük bir rağbet görüyor.

Son yıllarda bölgeye akın eden turistler Hallstatt'ın sakinlerinde tepkiye yol açmaya başlamıştı. Bu tepkiler sık sık da dünya basınında yer almıştı.

Sakin ve huzurlu bir kasaba olan Hallstatt'a turistlerin pahalılık ve gürültü gibi olumsuzluklara neden olduğuna inanılıyordu.

 

Öyle ki bundan sadece birkaç ay önce 900 kişinin yaşadığı kasabanın belediye başkanı Scheutz, "Hallstatt, tarihi bir yer ama bir müze değil" diyerek tepkisini ifade etmişti.

Bir açıklama yapan Hallstatt Belediye Başkanı Scheutz, turistlerin Hallstatt'tan uzak durmasını istemişti. Belediye başkanının bu düşüncelerine pek çok Hallstatt sakini de katılıyordu.

Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını küresel çapta turizmin neredeyse tamamen bitmesine neden oldu. Bu olumsuz durumdan etkilenen yerlerden biri de kuşkusuz 900 kişinin yaşadığı Hallstatt oldu.

Dünya genelinde sınırların kapatılması ve uçuşların durdurulması Hallstatt'a gelen turist sayısını tabiri caizse bıçak gibi kesti. Aylardır tek bir turistin bile uğramadığı Hallstatt'a yavaş yavaş normale geçmek için adımlar atılmaya başlanıyor.

Bu amaçla Şubat'tan beri turistlere kapalı olan Hallstatt'a günlük birkaç yüz turistin gelmesine olanak sağlayacak adımlar atılması hedefleniyor. Hallsttat normalde yılın bu dönemlerinde günlük ortalama 10 bin ziyaretçiyi ağırlıyordu.

 

73
Okunma