Güvenli gezi için öneriler

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte araçla çıkılan hafta sonu gezilerinin ve şehir dışı gezilerin sayısı arttı. Bu geziler sırasında meydana gelebilecek olumsuzlukların önüne geçmek için çeşitli önlemler almak gerekiyor.

Güvenli geziler için dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için derledik:

 

Gidecek yer araştırılmalı: Seyahat etmeden önce gideceğiniz bölge ile ilgili mutlaka iyi bir araştırma yapın. Seyahat edeceğiniz yerin size uygun olup olmadığını, yemek kültürünü ve keşfedilecek güzel yerlerini mutlaka araştırın.

 

Navigasyon: Gideceğiniz bölgeyi en iyi şekilde keşfetmek ve zamandan da tasarruf etmek istiyorsanız mutlaka navigasyon sistemlerinden yararlanın. Geziye çıkmadan önce mobil cihazlarınıza kuracağınız uygulamalar sayesinde gittiğiniz bölgenin tadını daha iyi çıkartabilirsiniz.

 

Güvenlik önlemleri: Gezi öncesinde ve sırasında güvenlik önlemleri almayı unutmayın. Bütün olumsuz ihtimallere karşı kan grubunuz, acil durumlarda ulaşılabilecek yakınlarınızın iletişim bilgileri gibi ayrıntıları mutlaka bir yere not alın ve yanınızda taşıyın.

(TURİZM FORUMU)

 

Arabanın bakımı tamamlanmalı: "Eğer araba ile seyahate çıkacaksanız kış mevsiminin ardından yıpranan aracınızın lastik ve fren sistemi, akü, klima, yağ değişimi gibi yolda sorun oluşturabilecek kısımlarının bakımdan geçirin. Güvenli bir sürüş için, tüm aksamın kontrolü özelinde servisinizi de mutlaka ziyaret edin.

 

Hırsızlıklara dikkat: Özellikle yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun olduğu bölgelerdeki hırsızlık olaylarına karşı tedbirli olun. Gideceğiniz bölgeyi iyice araştırarak bu tür olayların sık meydana geldiği yerleri öğrenin.

 

Sürprizlerle karşılaşılmamalı: Uzun sürecek bir geziden önce, geri döndüğünüz zaman sürpriz sonuçlar ile karşılaşmamak için önlemlerinizi alın. Mümkünse bir önlem listesi hazırlayın. Seyahate çıkmadan önce evcil hayvanınız, buzdolabınızdaki yemekleriniz ve ısıtma sistemlerinizle ilgili olarak aldığınız önlemleri tekrar kontrol edin.

  

Seyahat sigortası: Yurt dışında geziye çıkacaksanız gezinizin güvenli ve sorunsuz şekilde olması için seyahat sağlık sigortası yaptırın. Tatil veya iş amaçlı gezilerinizde yararlanabileceğiniz seyahat sigortası, vize onayının ön şartını yerine getiren ve yurt dışındaki tedavi masraflarınızı da poliçe çerçevesinde kapsayan bir sigorta türüdür

190
Okunma