Güney Kore’den yolcular için yeni karar

Güney Kore, ülkeye giriş yapmak isteyen uluslararası yolcular için negatif Covid-19 testi sunma zorunluluğuyla ilgili kararını değiştirdi.

Güney Kore, ülkeye giriş yapmak isteyen uluslararası yolcular için negatif Covid-19 testi sunma zorunluluğuyla ilgili kararını değiştirdi.

Güney Kore, ülkeye giriş yapmak isteyen uluslararası yolcular için negatif Covid-19 testi sunma zorunluluğunu 3 Eylül’den itibaren kaldıracağını açıkladı.

Yonhap’ın haberine göre, yetkililerin çarşamba günü yaptığı açıklamada, Güney Kore’de omicron virüsünün gün geçtikçe yayılmasının yavaşlayacağına inandıkları için gelen yolculardan mevcut seyahat öncesi COVID-19 test gereksinimini bu haftanın sonlarında kaldıracakları yer aldı.

Bulaşıcı hastalıklar danışma komitesinin tavsiyesi üzerine ülkeye girişte negatif test zorunluluğunu kaldırdığını açıklayan hükümet, yeni düzenlemenin 3 Eylül Cumartesi’den itibaren tüm gemi ve uçak yolcularını kapsayacağını duyurdu.

Eleştirmenler ve seyahat endüstrisi, bireysel yolcular için genellikle doğruluk ve maliyet yükü olmayan testlerin düşük verimliliğine atıfta bulunarak gereksinimlerin kaldırılması çağrısında bulundu. Ayrıca test yetkisini kaldıran diğer ülkeleri de belirttiler.

Güney Kore’de daha önce gelen yolcuların son 48 saat içinde alınmış PCR testi ya da 24 saat içinde alınmış hızlı antijen testi göstermeleri isteniyordu.

1.3b
Okunma