Güney Kıbrıs, Rusya’nın turizm açığının bedelini hissediyor

Rus turist kıtlığı ve devam eden enerji krizi, Güney Kıbrıs’taki turizm işletmelerini felce uğrattı

Rus turist kıtlığı ve devam eden enerji krizi, Güney Kıbrıs’taki turizm işletmelerini felce uğrattı ve ülkenin tahmini olarak 600 milyon Euro’luk gelir kaybetmesi bekleniyor.

Kıbrıs’ın plajları, pandemi ile gölgelenen iki zor yılın ardından dönen turistlerle doluyken, ülkenin en büyük ziyaretçi gruplarından biri otel ve restoranları kaçırıyor.

2019 yılında ada ülkesi, 780.000’den fazlası Rusya’dan olmak üzere 3,9 milyon turisti ağırladı. Bu yıl birçoğu, Şubat ayındaki işgalin ardından Ukrayna’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle seyahat edemiyor.

Ayia Napa’daki Alion Beach Hotel’de çalışan Panicos Michail, “Misafirlerin yüzde 25-30’unu Ruslar ve Ukraynalılar oluşturduğundan”, bunun şirkete müşterilerinin önemli bir kısmına mal olduğunu söyledi.

Tabii ki, savaşta hareket özgürlüklerini kaybeden sadece Ruslar değil – Rusya’nın Ukrayna’daki şehirleri bombalaması ve binlercesinin diğer Avrupa ülkelerine kaçmak zorunda kalmasıyla güneşli tatiller neredeyse hiç bir öncelik değil.

Michail, şirketinin diğer tur gruplarıyla aradaki farkı kapatmaya çalıştığını da sözlerine ekledi: “Otelimiz her zaman iyi bir üne sahip olmuştur ve İngiltere’nin yanı sıra İsviçre, Almanya ve Avusturya gibi Orta Avrupa gibi pazarlara da hizmet vermektedir.”

Pancyprian Otel Yöneticileri Derneği başkanı Christos Angelidis, üyelerinin çoğunun zararla mücadele ettiğini söyledi.

“Kimse bu büyük değişime hazırlıklı değildi, başa çıkması zor bir sorun ama bir şekilde onunla başa çıkmaya çalışıyoruz.

Hasarı biraz sınırladık, ancak bu kadar çok sayıda müşteriyi değiştirmek mümkün değil” dedi.

Kıbrıs Oteller Birliği Başkanı’na göre, Kıbrıs’taki oteller aynı zamanda süregelen enerji krizinin neden olduğu maliyetlerdeki çarpıcı artışla da boğuşuyor ve Kıbrıs Oteller Birliği Başkanı’na göre elektriğin işletmeler için ücretlerden sonra ikinci en yüksek maliyet olması.

Haris Loizides, birçok otelin kendisine faturalarının örneklerini gönderdiğini ve bazılarından “sadece bir ay için 100.000 ila 150.000 avro arasında” ödeme yapmalarının istendiğini de sözlerine ekledi.

1.2b
Okunma