Güney Kıbrıs: Mağusa otelcileri sonbahar rezervasyonlarının artmasını bekliyor

Rum Otelciler Birliği PASİKSE'nin “Mağusa” bölgesi müdürü Doros Takkas Cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'ta “Mağusa” 'daki otelcilerin Eylül ve Ekim aylarında rezervasyonların artmasını beklerken, doluluk oranlarının Ağustos ayı için tatmin edici olduğunu söyledi.

“Mağusa'da özellikle Ağustos ayının ilk haftasından sonra otel doluluk oranı yüzde 70'e ulaşarak rezervasyonları artırdı. Eylül ayında özellikle ayın ilk günlerinde bir düşüş oldu ve doluluk oranı yüzde 50 civarında" dedi.

Takkas'a göre, Covid öncesi yıllarda da böyle bir düşüş normaldi, Eylül'den sonra durum düzeldi, ancak bu şimdiye kadar olmadı.

Adanın ana pazarı olan İngiliz pazarından Kıbrıs'taki otel rezervasyonları, satın alınan paket tatil sayısının normalden çok daha düşük olması nedeniyle beklendiği gibi hareket etmiyor.

Kıbrıs, bazı ülkelerden seyahati engelleyen Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC) listesinded koyu kırmızı kategoridedir

“Rusya, Gazimağusa için ana pazar olmaya devam ediyor. Rus seyahat acentelerinin Eylül ayı boyunca uçuşlarını azaltmaması olumlu bir gelişme. Ancak geleneksel olarak Rus turist çekmeyen bazı otelleri eylül ayı sonuna kadar yakınlarda göreceğimize inanıyorum" dedi.

Yetkili, aşılı veya Covid'den iyileşen Kıbrıs sakinlerinin kalış süresinin bir kısmını ödediğini gören hükümet planının önümüzdeki birkaç ay boyunca otelcileri destekleyeceğini söyledi.

"Çabamız, otellerin Eylül, Ekim ve belki Kasım'ı da kapsayacak şekilde açık kalmasına odaklanıyor" dedi.

 

371
Okunma